Stefan Gurzyński (1939-2015) – muzyk, artysta, wielki człowiek… [archiwalne zdjęcia]

2021-06-25 07:37:32(ost. akt: 2021-06-25 07:56:08)
Stefan Gurzyński (1939-2015)

Stefan Gurzyński (1939-2015)

Autor zdjęcia: archiwum GOK Laseczno

W czerwcowym wydaniu Życia Powiatu Iławskiego przedstawiamy postać Stefana Gurzyńskiego – wieloletniego Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Lasecznie, animatora kultury, założyciela zespołu ludowego „Morawa”, artysty, Zasłużonego dla Gminy Iława.
Stefan Gurzyński zapisał się w historii Gminy Iława jako postać wybitna. W pamięci mieszkańców gminy pozostanie zawsze jako wybitny Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lasecznie, którym był w latach 1990-2006, ale nie tylko. Szerszej publiczności dał się poznać jako charyzmatyczny kierownik zespołów: „Gosposie„ i „Morawa”, którego był założycielem. Mimo, że ciężka choroba zabrała go w 2015 roku, pamięć o nim jest wciąż żywa wśród przyjaciół, koleżanek i kolegów z zespołu oraz podległych mu pracowników GOK-u.
Był osobą szczupłą, znaną z charakterystycznej brody, która w późniejszych latach, kiedy posiwiała, nadała mu cechy nestora. Był osobą powszechnie szanowaną i lubianą, nigdy nie było słychać by miał choć jednego przeciwnika, nie mówiąc o wrogach.

Był człowiekiem miłym i uczynnym. Mimo pełnionej funkcji potrafił zostawać do końca imprezy i wspomagać pracowników pracując fizycznie. Był sprawiedliwy, zrównoważony, nie zwykł podnosić głosu, podejmował decyzje po głębokim zastanowieniu. Znany z wielkiego poczucia humoru. Do legendy przeszły fraszki, złote myśli i dykteryjki, które prezentował z zachwytem np. podczas koncertów okolicznościowych. Wyrozumiały dla swoich pracowników. Nie dzielił przysłowiowego „włosa na czworo”, zawsze znalazł dobrą stronę, by wytłumaczyć drobne niedoskonałości, czy niedociągnięcia pracowników. Mądry i koleżeński - potrafił zachować dystans w spornych sytuacjach podczas prób zespołów, czy codziennej pracy w GOK-u. Był również bardzo zdyscyplinowany, wyraźnie oddzielał pracę od wypoczynku, co powodowało, że był bardzo dobrym organizatorem. Dla innych wspierający, taktowny, o wysokiej kulturze osobistej – zawsze miał dobre słowo dla każdego, kto tego potrzebował. Mimo spokojnego charakteru, w kluczowych momentach potrafił zdecydowanie zdyscyplinować członków zespołu, lub pracowników GOK, którego był dyrektorem.

Lubił czytać, był często widywany w iławskiej kawiarni „Kaja” przy „małej czarnej” i lekturze. Wśród przyjaciół Stefan znany był ze swojego zamiłowania do słodyczy. Potrafił wsypać do kawy kilka łyżeczek cukru. Wielki miłośnik muzyki ludowej, ale również muzyki tanecznej. Z innymi muzykami grywał na popularnych niegdyś „dancingach” w obleganej przez „śmietankę iławską” restauracji „Czapla”, ale też w niemniej popularnym „Kormoranie” i w bardziej znanych lokalach Olsztyna.
Pan Stefan był muzykiem multiinstrumentalistą: grał na skrzypcach, instrumentach klawiszowych, perkusyjnych i saksofonie, także śpiewał. W latach młodości uczył dzieci i młodzież w Społecznym Ognisku Muzycznym w Iławie, gdzie dyrektorem był Roman Kwiatkowski późniejszy założyciel Państwowej Szkoły Muzycznej w Iławie. W tym czasie odbyło się wiele koncertów dla społeczeństwa Iławy w towarzystwie innych lokalnych muzyków, jak choćby Grażyna Piękos, Stanisław Kożuchowski, Michał Stadnicki, Sławek Radziszewski, czy Wojtek Ułanowski.

Przyjaciele podkreślają, że nie było dla niego rzeczy niemożliwych. Potrafił nawiązywać i podtrzymywać kontakty, które miały pozytywny wpływ na działania na rzecz społeczności gminy Iława, GOK Laseczno i zaprzyjaźnionych instytucji kultury. Przez wiele lat prowadził zespół ludowy „Gosposie”, który podczas licznych występów na terenie kraju i za granicą zdobywał nagrody i wyróżnienia. Obecnie dekorują one ściany w siedzibie zespołu w Rudzienicach, .

Założył zespół „Morawa” zapraszając lokalnych muzyków, z których część kontynuuje od lat jego dzieło ze znakomitym skutkiem. Z „Morawą” występował w całym kraju, m.in. w gminach partnerskich w Mysłakowicach, Istebnej i w Pagegiai na Litwie oraz w Husum w Niemczech. Mało osób wie o tym, że pan Stefan Gurzyński był również autorem tekstów wielu piosenek, które na stałe zagościły w repertuarze „Morawy” (np. Czerwone jabłuszka). Z tym zespołem również zdobywał nagrody o charakterze lokalnym i krajowym. Szereg dyplomów i nagród można obecnie podziwiać w sali konferencyjnej Gminnego Ośrodka Kultury w Lasecznie.

Podczas jego kadencji w kalendarzu imprez promocyjnych gminy Iława zagościł na stałe Festiwal „Nad Jeziorakiem” w Siemianach, który jest organizowany od 2006 roku. Festiwal ma charakter cykliczny, a jego popularność i renoma nieustannie rośnie.

W latach 1990-2006 w kierowanym przez Stefana Gurzyńskiego Gminnym Ośrodku Kultury w Lasecznie działały liczne zespoły i grupy takie jak: kierowane przez Mariolę Grzybowską - Teatr Cienia, Grupa teatralna „Kartonik”, Grupa cyrkowa „Żongler” oraz zespół „Morawa”. Odbył się szereg imprez i wydarzeń artystycznych. Wśród największych warto przypomnieć: pierwszy festiwal „Nad Jeziorakiem”, Spotkania z Folklorem, Amatorski Ruch Artystyczny – przegląd zespołów, zabawy choinkowe i mikołajkowe, konkurs ozdób wielkanocnych, rejonowe eliminacje do wojewódzkiego konkursu zespołów teatralnych o „Laur Złotej Rybki”, spotkania seniorów i wiele innych.

W dniu 30 września 2011 r. Rada Gminy Iława w uznaniu zasług nadała Stefanowi Gurzyńskiemu tytuł „Zasłużony dla Gminy Iława”.

Pan Stefan odszedł od nas w 2015 roku po ciężkiej chorobie, co było bardzo wielką stratą, nie tylko dla jego rodziny i przyjaciół, ale również dla szeroko rozumianego środowiska kultury. Stefan Gurzyński pozostanie na zawsze w naszej pamięci.


Opracował na podstawie materiałów GOK Laseczno: Robert Jankowski, UG Iława
Zdjęcia: archiwum GOK Laseczno/UG Iława

fot. archiwum GOK Laseczno/UG Iława


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5