Uczestnicy Iławskiej Sztafety Biegowej wokół Jezioraka dali czadu

2021-06-23 22:00:00 (ost. akt: 2021-06-23 23:06:19)

Autor zdjęcia: Krzysztof Zakreta

Każdy z uczestników znalazł trasę dla siebie od 5 km do 15 km. Wszyscy biegacze łącznie przebiegli ponad 220 km, a rowerzyści pokonali nie mniej niż 1872 km.
„W północnej Polsce jest miasto Iława,
Sztafeta wokół Jezioraka – to jej sława.
Biegaczy i cyklistów więcej jest co roku,
I nikt nie dotrzyma nam już kroku”.

Zaczynali w 2014 roku, organizując oryginalną, trudną w organizacji, wymagającą współdziałania wielu osób, sztafetę biegową wokół najdłuższego jeziora w Polsce, w której udział biorą również rowerzyści. Tak to wymyślili, że nie jest to - jakby się wydawało - impreza dla biegowych elit, ale dla wszystkich, dla młodszych i starszych, debiutantów i weteranów, miłośników biegów dłuższych, krótszych i sportów rowerowych. Każdy tu znajdzie trasę i dystans dla siebie.
W niedzielę, 20 czerwca, pod patronatem dyrektora Zakładu Karnego w Iławie kpt. Gawła Gałdzińskiego odbyła się już 8. Iławska Sztafeta Biegowa wokół Jezioraka na dystansie 72 km. Organizowana jest dla funkcjonariuszy, pracowników i emerytów służb mundurowych oraz zaproszonych gości. W tegorocznej sztafecie, ze względu na pandemię Covid-19 ograniczonej do 50 osób, brały udział formacje mundurowe zaprzyjaźnione ze Służbą Więzienną: policja, straż pożarna, Izba Administracji Skarbowej i Wojska Obrony Terytorialnej.


Swoim udziałem również zaszczycili nas goście z Nowego Miasta Lubawskiego: biegacze Ewa i Marek. Po powitaniu uczestników i sympatyków, podziękowaniu sponsorom, pamiątkowej fotografii, omówieniu trasy, rozgrzewkę przeprowadził Michał Kołecki. Wielką niespodzianką okazała się Piosenka Sztafety (muzyka Daro i Arczi, słowa Krzysztof Zakreta), po wysłuchaniu której punktualnie o godzinie 9.00 22 biegaczy (6 kobiet) i 26 rowerzystów (8 kobiet) rozpoczęło zmagania z Jeziorakiem, dystansem 72 km i potwornym upałem dochodzącym na trasie do 40°C w cieniu.

„Sportowy duch i zdrowa sprawa,
To nasz jubileusz i świetna zabawa.
Kilometry pokonujemy raz i dwa,
A po zmaganiach na grilla każdy ochotę ma.”

Ta impreza, to sportowe święto iławskiej jednostki penitencjarnej. W tym roku organizowane z okazji 72 rocznicy jej utworzenia. Sztafeta ma na celu podnoszenie sprawności fizycznej uczestników, promowanie aktywności fizycznej jako elementu zdrowego trybu życia i formy spędzania wolnego czasu, integrację zawodową, rodzinną i społeczną służb mundurowych. Propaguje walory turystyczne i krajobrazowe miasta Iławy, gminy Iława, powiatu iławskiego i najdłuższego w Polsce jeziora Jeziorak. Sztafeta przebiega malowniczą trasą Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego przez miejscowości: Siemiany, Jerzwałd, Dobrzyki, Śliwa, Boreczno, Urowo, Sąpy, Makowo ośrodki, Jażdżówki, Szałkowo, Iława, przecina lasy, pola i łąki.

„Gdy w domu siedzisz i jest nuda,
Ruszaj z Nami, Jeziorak pokonać się uda.
Gdy w kościach strzyka i głowa boli,
Bieg wokół Jezioraka Cię wyzwoli”.

25 kwietnia 2014 roku we włoskiej miejscowości Rimini podczas pielgrzymki na kanonizację papieża Jana Pawła II zrodził się pomysł na imprezę sportową łączącą ideę biegania i jazdy na rowerze. Ma ona na celu również rozbudzić w uczestnikach nie odkryte dotychczas możliwości. Rywalizacja to postęp, który przyczynił się, że podczas 6 sztafety biegacze osiągnęli wynik o którym nigdy nie śnili pomysłodawcy. 72 kilometry pokonali w 5 godzin i 18 minut bijąc dotychczasowy rekord o prawie 25 minut. W tym roku w tempie 12,54 km/h 4:47 minuty na km, cały Jeziorak pokonali w 5:43.50 i jest to dotychczas trzeci wynik w historii sztafety.

„Humor i uśmiech ze sobą weź,
Wspieraj dopingiem sportową więź.
Delektuj się Pojezierza Iławskiego smakiem,
Bądź wizytówką, wzorowym znakiem!”.

Każdy z uczestników znalazł trasę dla siebie od 5 km do 15 km. Dystans 15 km pokonali: Michał Kołecki, Łukasz Linkner i Paweł Zalewski. Wszyscy biegacze łącznie przebiegli ponad 220 km, a rowerzyści pokonali nie mniej niż 1872 km. Jako pierwszy metę usytuowaną przy iławskim lodowisku przekroczył Zbigniew Czarzasty. Wszyscy wykończeni, ale szczęśliwi dotarli do mety, snując plany uczestnictwa w przyszłorocznej sztafecie i propagowania tej sportowej imprezy. Tu na uczestników czekały brawa oraz ufundowane przez sponsorów okolicznościowe medale, a dla dzieci upominki przekazane przez szefową Wydziału Komunikacji Społecznej UM Iława Beatę Furmanek.

„Sponsorom dziękujemy za wsparcie imprezy,
Dyrekcji, że w nasze możliwości wierzy.
Uczestnikom zdrówka wiele życzymy,
I pamiętajcie, za rok się tu znowu widzimy!”

Gdy w 2014 roku organizatorzy planowali realizację sztafety, przyświecało im marzenie, aby to sportowe święto naszej jednostki było darmowe dla jej uczestników, i to dotychczas udało się osiągnąć dzięki ludziom dobrego serca. Dziękujemy zarządowi Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Więź” przy Zakładzie Karnym w Iławie, burmistrzowi miasta Iława Dawidowi Kopaczewskiemu, dyrekcji Iławskiego Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji, zarządowi Terenowego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa przy Zakładzie Karnym w Iławie za okazaną pomoc.

Serdecznie zapraszamy na 9. Iławską Sztafetę Biegową wokół Jezioraka już w niedzielę 19. czerwca 2022 roku. Do zobaczenia!


Ze sportowym pozdrowieniem: Krzysztof Zakreta

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5