Czy lekarz Stanisław Borkowski jest zasłużony dla Iławy?

2021-06-21 09:00:00(ost. akt: 2021-06-21 09:38:45)
Stanisław Borkowski podczas otwarcia lądowiska na dachu iławskiego szpitala

Stanisław Borkowski podczas otwarcia lądowiska na dachu iławskiego szpitala

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Do tej pory pięć osób związanych z iławską służbą zdrowia otrzymało tytuł Zasłużony dla Miasta Iława. A ostatnio pojawiła się nowa propozycja: uhonorowanie tym tytułem Stanisława Borkowskiego, lekarza anestezjologa.
Stanisław Borkowski to lekarz, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii. W Powiatowym Szpitalu w Iławie pracuje od 1980 r., zarówno na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii, jak i w Zespole Ratownictwa Medycznego typu "S". Jest także lekarzem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (HEMS) od 1999 r.
W 1979 r. ukończył medycynę na Akademii Medycznej w Białymstoku. Zaraz po studiach pracował w przychodni POZ w Lubawie. Po rocznym stażu zaczął pracę w iławskim szpitalu. Był także lekarzem garnizonu, podczas swej okresowej służby wojskowej w latach 1985-1987. Po wojsku wrócił do pracy w szpitalu. Kiedy był zastępcą dyrektora tej placówki, na polowym lądowisku wylądował po raz pierwszy śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pierwotnie bowiem śmigłowce ratunkowe, przylatując po pacjentów, z Iławy, lądowały na drodze krajowej nr 16 w okolicach Nowej Wsi (na czas lądowania droga była zamykana przez policję). Ta zmiana "to zasługa doktora Borkowskiego i jego prywatnych kontaktów z pilotami LPR" – czytamy w uzasadnieniu uchwały w sprawie nadania doktorowi tytułu Zasłużony dla miasta Iława. I to też doktor Borkowski sugerował, by lądowisko powstało na dachu.

Kolejnym sukcesem Stanisława Borkowskiego jest koncepcja wewnętrznej zabudowy karetki. Jak wspomina doktor Borkowski, uczestnicząc w odbiorze pierwszych mercedesów w zabudowie karetki do Iławy, zasugerował w fabryce w Mysłowicach przebudowę wnętrza karetki na bardziej funkcjonalną. Dwa samochody, które miały trafić do nas, zostały zgodnie z jego sugestiami przebudowane. Konstruktorzy uznali, że rozwiązania zaproponowane przez doktora są bardzo praktyczne i już kolejne karetki wychodzące z linii produkcyjnej były w sugerowanej przez niego zabudowie.

Stanisław Borkowski był radnym rady miasta Iława (dwie kadencje: 1994 - 1998 oraz 2002 - 2006, pełnił funkcję wiceprzewodniczącego komisji zdrowia).
Był wielokrotnie odznaczony:
Brązowym Krzyżem Zasługi
Srebrnym Krzyżem Zasługi
Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Odznaczony za zasługi dla ochrony zdrowia przez Ministerstwa Zdrowia.


Do tej pory pięć osób związanych z iławską służbą zdrowia otrzymało tytuł Zasłużony dla Miasta Iława. To Franciszek Stanibuła, chirurg, który przez 30 lat pełnił funkcję dyrektora szpitala; Aleksander Łapuć, również chirurg, Erwin Jan Vetter, specjalista chorób dziecięcych, od 1946 r. organizujący pracę służby zdrowia w Iławie; Jan Gerc, starszy felczer medycyny, który przybył do Iławy w 1947 r. i przeszedł do historii miasta jako współorganizujący służbę zdrowia w naszym regionie. Ostatnim odznaczonym był Stanisław Siłka, wieloletni dyrektor szpitala.

Radni miejscy tę propozycję rozpatrywać będą podczas sesji rady miasta już w poniedziałek (21 czerwca). Odznaczenie doktora Borkowskiego ma być ukłonem w stronę całego środowiska medycznego, które w ciągu ostatniego roku poświęcało się w walce z pandemią koronawirusa.

eka
ilawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5