Tu zaczyna się Jeziorak! Obierz kurs na Ekomarinę Zalewo [zdjęcia, oferta]

2021-06-16 12:01:34 (ost. akt: 2021-07-05 10:55:46)
Ekomarina Zalewo zaprasza!

Ekomarina Zalewo zaprasza!

Autor zdjęcia: Kazimierz Skrodzki

Jeziorak kończy się w okolicach Siemian, jeziora Płaskiego itd.? Nic z tych rzeczy! Jeziorak kończy się, a właściwie zaczyna na... jeziorze Ewingi i Kanale Dobrzyckim. Właśnie do zalewskiej Ekomariny i w te okolice chcieliśmy Cię zaprosić, Drogi Wodniaku.
Droga wodna łączy jezioro Ewingi w gminie Zalewo z najdłuższym polskim jeziorem — Jeziorakiem i wchodzi w skład systemu wodnego Kanału Elbląskiego. Jest to nie tylko najstarszy kanał żeglowny w Polsce, ale też jedno z najbardziej malowniczych krajobrazowo miejsc Pojezierza Iławskiego.

Ekomarina w Zalewie jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Województwie Warmińsko-Mazurskim. Przystań posiada pomieszczenia przystosowane do odbioru stałych i płynnych nieczystości z łodzi. Takie działania umożliwią turystom prawidłowe i ekologiczne pozbywanie się odpadów, co znacznie zwiększa stopień ochrony ekosystemów jezior Ewingi i Jeziorak.

Ekomarina oferuje całoroczny pomost pływający przystosowany dla 18 jachtów (przystań może pomieścić ich aż 30), slip do wodowania jachtów oraz punkt awaryjnej naprawy jednostek pływających, czyli warsztat szkutniczy.

Niewątpliwą atrakcją jest platforma obserwacyjna, która jest połączona z budynkiem kładką oraz altana umożliwiająca prowadzenie szkoleń na świeżym powietrzu. Infrastruktura turystyczna stworzona jest z myślą o ochronie środowiska. Ekomarina Zalewo to nowoczesna przystań żeglarska, w całości przystosowana również do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jest to atrakcyjny punkt na żeglarskiej mapie regionu, który podniósł standardy oferowanych usług turystycznych. Cyklicznie odbywają się tu regaty w klasie Optimist, jachtów kabinowych, oraz w klasie Omega, ze względu na doskonałe warunki żeglowne trenują tu bojerowcy i motorowodniacy.

Jezioro Ewingi zwane Zalewskim, dostępne dzięki Kanałowi Dobrzyckiemu zapewnia doskonałe warunki żeglowne. Jezioro posiada tzw. czystą różę wiatrów – na brzegach brak zalesienia, brzegi porośnięte są jedynie trzcinami. Długość zbiornika wynosi 3650 m, szerokość 2450 m, powierzchnia to 490 ha. Średnia głębokość jeziora to 2 m. Wyruszając w dłuższy rejs szlakiem możemy dopłynąć na Zalew Wiślany.

Kanał Dobrzycki
Z początkiem 2021r. zostały zakończone prace remontowe Kanału Dobrzyckiego. Prace o wartości prawie 1,4 mln zł — prowadzone na zlecenie Wód Polskich — obejmowały m. in. odmulenie i pogłębienie toru wodnego oraz remont umocnień brzegowych w rejonie mostu drogowego w Dobrzykach. Poprawiło to warunki do żeglugi, dzięki temu w tym sezonie z Kanału Dobrzyckiego mogą swobodnie korzystać wodniacy.

Historia
Kanał został wykopany w latach 1331-1334 z inicjatywy mieszczan zalewskich, za zgodą krzyżackiego komtura z Dzierzgonia. Miało to umożliwić spławianie zboża i drewna poprzez rzekę Drwęcę i Wisłę do Bałtyku. Kanał został pogłębiony i poszerzony ok. 1850 r. podczas budowy Kanału Elbląskiego.
Przez Kanał Dobrzycki pływały statki z mieszańcami i turystami, w tym też zalewskich armatorów do wiosek nad Jeziorakiem i do Iławy oraz Tardy i Elbląga. Obecnie długość Kanału Dobrzyckiego wynosi 2400 metrów i służy on tylko celom turystycznym, a nie jak w przeszłości w celu przepływu ruchu towarowego. Zwyczajowo nazywano go Kanałem Dobrzyckim od wsi Dobrzyki, przez którą przepływa. Urzędowo taką nazwę nadano mu dopiero w 2013 roku.

Warto zwiedzić malownicze Zalewo
Nad jeziorem Ewingi leży miasto Zalewo, które jest ważnym punktem na mapie turystycznej powiatu iławskiego. Zalewo powstało na terenie dawnej osady pruskiej. W 1305 roku, otrzymując prawa miejskie, "odziedziczyło" nazwę Saalfeld po mieście położonym nad rzeką Saale w Turyngii w Niemczech. W połowie XIX wieku spolszczano nazwę miasta, nazywając je Selwald albo Zelwałd. Pierwszy raz nazwy Zalewo użył pastor Loeper z Susza w 1879 roku. Po II wojnie światowej Komisja Ustalania Nazw Miejscowości ustaliła jako nazwę urzędową miasta: Zalewo. W herbie miasta, utrwalonym na pieczęciach w XIV wieku, widnieje postać św. Jana Ewangelisty, zanurzonego do połowy w kotle objętym płomieniami.


W Zalewie turyści mogą odwiedzić kościół parafialny — gotycki o charakterze obronnym, z okazałą wieżą. Jego budowę rozpoczęto w 1320 roku, kościół konsekrowano w 1351. Kościół św. Jana Apostoła w Zalewie dawniej otoczony był masywnym murem, do dziś zachowały się jego fragmenty.

Na wzgórzu kościelnym znajduje się zabytkowa stodoła z pruskiego muru. Jest to jedyny obiekt tego rodzaju zachowany w mieście. Turyści mogą odwiedzić kirkut z pierwszej połowy XIX wieku. Na cmentarzu żydowskim, odnowionym w 2004 roku dzięki staraniom Stowarzyszenia "Więź Społeczna", znajduje się 46 mogił. Na dwunastu grobach zachowały się w bardzo dobrym stanie oryginalne macewy.

W okolicy warto odwiedzić również neogotycki dwór zbudowany w 1869 roku w Bądkach. Zalewo stanowi część atrakcyjnego turystycznie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Ze względu na bogactwo ptactwa (występują tu gatunki zagrożone na terenie Europy i całego świata) park został zakwalifikowany jako ostoja ptaków o randze europejskiej i włączony do międzynarodowego programu ochrony obszarów ważnych dla ptaków.

Żeglujący po wodach Jezioraka miejsca noclegowe mogą znaleźć w Chmielówce, na wyspie Bukowiec, Gubławkach, Urowie i w Hucie Wielkiej.Więcej informacji dla turystów i żeglarzy:
www.zalewo.pl
FB Ekomarina Zalewo
EKOMARINA NAD JEZIOREM EWINGI
- przystań żeglarska
- keje rezydenckie
- pole kamperowe
- plac zabaw dla dzieci
- pełna infrastruktura socjalna i techniczna
- wypożyczalnia sprzętu wodnego

Zalewo, ul. Kolejowa 5
BOSMANAT tel. 518 831 289
email: ekomarinazalewo.bosman@gmail.com

Fot. Kazimierz Skrodzki

Fot. Kazimierz Skrodzki
Fot. Kazimierz Skrodzki

Fot. Kazimierz Skrodzki

Fot. Kazimierz Skrodzki

Fot. Kazimierz Skrodzki

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5