Szkoła na os. Piastowskim? Miasto blisko kupna działki pod budowę podstawówki

2021-06-08 11:48:38 (ost. akt: 2021-06-08 12:09:19)
Iława — osiedle Piastowskie i okolice

Iława — osiedle Piastowskie i okolice

Autor zdjęcia: UM Iława

Władze Iławy przymierzają się do budowy nowej szkoły podstawowej. Lokalizacja: ulica Ziemowita na os. Piastowskim. Z tego co mówi burmistrz Dawid Kopaczewski, wykonanie tej inwestycji jest bardzo realne. — Od razu podkreślam: budowa nowej szkoły nie wiąże się z likwidacją innej podstawówki — mówi "Gazecie Iławskiej" burmistrz Kopaczewski.
Tym samym wraca temat budowy nowej placówki oświatowej w Iławie. Jak zauważył burmistrz Dawid Kopaczewski podczas dzisiejszej (wtorek 8 czerwca) konferencji prasowej, która odbyła się na skrzyżowaniu ulic Chrobrego i Ziemowita (właśnie tu ma powstać nowa szkoła), plan wybudowania podstawówki na os. Piastowskim był wielokrotnie omawiany, ale i od lat wyczekiwany. To najszybciej rozwijająca się i zaludniana część miasta.

— Mieszkańcy, którzy w tej części miasta osiedlali się, przez wiele lat tej szkoły oczekiwali. Właśnie zrobiliśmy krok milowy w tej kwestii — powiedział burmistrz Iławy na początku konferencji.

Jak się okazuje, władze Iławy w ostatnich miesiącach prowadziły intensywne negocjacje z właścicielem działki, która ma powierzchnię 1,5 hektara. Porozumienie w sprawie transakcji już zostało podpisane, a polegać ona będzie na tym, że miasto pozyska półtorahektarową działkę, a w zamian odda swój, znajdujący się w sąsiedztwie os. Piastowskiego, teren o powierzchni 0,38 ha i dodatkowo dopłaci około milion złotych do całej transakcji (wartość działki, na której ma powstać szkoła, to 3 330 000 zł).

— Podczas czerwcowej sesji rady miasta radni będą głosowali nad uchwałą, która mówi o tej zamianie, o tej transakcji. Natomiast pod koniec sierpnia wykonamy kolejny, najważniejszy krok, aby szkoła na osiedlu Piastowskim mogła powstać: podpiszemy dokument kupna-sprzedaży. Istnieje możliwość realizacji tej inwestycji w formule PPP, czyli partnerstwa publiczno-prywatnego — tłumaczy Kopaczewski.

Rzeczywiście, szkoła w tej części miasta jest potrzebna. Zresztą, w pierwotnych planach budowy osiedla Piastowskiego (sprzed kilku dekad) placówka oświatowa była brana pod uwagę w całej inwestycji.

Od razu pojawiają się pytania dotyczące przyszłości innych, od lat istniejących iławskich podstawówek. Czy budowa nowej szkoły na Piastowskim będzie wiązała się z likwidacją innej miejskiej placówki oświatowej?
— Absolutnie nie, dlatego od razu podkreślam: budowa nowej szkoły nie wiąże się z likwidacją innej podstawówki. Rozważamy ewentualnie przeniesienie do nowej szkoły całej, już istniejącej podstawówki. Nikt zatem nie straci pracy, proszę się tego nie obawiać — tłumaczy Kopaczewski.

Do temu nowej, oświatowej inwestycji władz miasta na pewno wrócimy.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

Burmistrz Dawid Kopaczewski podczas dzisiejszej konferencji, fot. UM Iława

Tu ma powstać nowa szkoła podstawowa w Iławie, fot. UM Iława

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5