Uwaga — internetowi oszuści znowu dali o sobie znać w pow. iławskim

2021-06-08 10:20:15 (ost. akt: 2021-06-08 10:27:43)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Policjanci po raz kolejny ostrzegają przed oszustami internetowymi. — Wykorzystując obecny czas pandemii, zwiększonej ilości zakupów internetowych, chęci zaoszczędzenia oraz nasze roztargnienie oszuści próbują wyłudzić pieniądze od kupujących w sieci — mówi asp. Joanna Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa iławskiej policji.

Na terenie powiatu iławskiego odnotowano kolejne przypadki takiego oszustwa.


— Każdy z nas lubi robić zakupy, a szczególnie teraz siedząc w zaciszu domowym, tym bardziej w czasie pandemii. Szukając wyjątkowych okazji przeglądamy portale aukcyjne oraz sklepy internetowe. Jednak czasem chęć zaoszczędzenia i roztargnienie wykorzystują oszuści — mówi asp. Joanna Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa iławskiej policji. Właśnie przekonali się o tym kolejni mieszkańcy naszego powiatu.

Mieszkanka Lubawy chciała kupić pompkę basenową. — Pokrzywdzona nie otrzymała zakupionego towaru ani nie odzyskała wpłaconych pieniędzy, dlatego postanowiła złożyć zawiadomienie o przestępstwie. W trakcie prowadzonego postępowania policjanci ustalili sprawcę oszustwa, którym okazał się 25-latek. Mężczyzna usłyszał już zarzuty, a postępowanie zostało zakończone aktem oskarżenia — dodaje oficer prasowy KPP Iława.

To kolejny przykład oszustwa za pomocą internetu w ostatnim czasie. Sprawcy, wykorzystując pośpiech, roztargnienie, a także zbytnią ufność w uczciwość drugiego człowieka, wystawiają przedmioty na portalu aukcyjnym często fizycznie ich nie posiadając.

Pamiętajmy!
• Kupując w sieci kierujmy się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego
• Zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ująć
• Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych, sprawdzając opinie oraz komentarze
• Sprawdzajmy czy sklep podaje swój adres i numer telefonu, ponieważ w razie jakichkolwiek pytań, możemy tam zadzwonić
• Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki „https”. Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze,
• Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, ponieważ telefony pochodzące z kradzieży sprzedawane są zazwyczaj bez ładowarki i dokumentacji
• Zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi
• Pamiętajmy, że mamy możliwość uzgodnienia sposobu płatności za wybrany przedmiot. Jeśli tylko pojawiły się wątpliwości co do wiarygodności sprzedającego warto umówić się na "ODBIÓR OSOBISTY" lub wybrać opcje płatności, nawet o parę złotych droższą, ale bezpieczniejszą "ZA POBRANIEM"
• Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności zamówiony towar do nas nie dotrze lub dostaniemy zamiast produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na policję na numer 112
• Zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa

red
ilawa@gazetaolsztynska.pl
źródło: KPP Iława


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5