ŻEGLARSKA WIOSNA W IŁAWSKIEJ EKOMARINIE

2021-06-01 07:25:39 (ost. akt: 2021-06-01 12:16:18)   Artykuł sponsorowany
 Widok na nową przystań po zakończeniu prac

Widok na nową przystań po zakończeniu prac

Wzrost potencjału turystycznego Iławy dzięki wykorzystaniu jeziora Jeziorak na rzecz pozaszkolnych form kształcenia żeglarskiego – to cel, jaki przyświeca Projektowi pn. Rozwój zaplecza pozaszkolnych form szkoleń żeglarskich w oparciu o Ekomarinę w Iławie. W połowie roku 2018, Miasto Iława podpisało umowę o współfinansowanie realizacji tego przedsięwzięcia ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Jego realizacja – z pewnością ku uciesze przyszłych użytkowników - właśnie dobiega końca. Przez niemal trzy lata udało się bardzo wiele osiągnąć. Zakupiono sprzęt do szkoleń żeglarskich wraz z osprzętem. Są to jednostki pływające: łodzie typu LASER (3 szt.); łodzie OPTIMIST (10 szt.); łódź asekuracyjna (ponton typu RIB z silnikiem 40KM), przyczepy transportowe (2szt.); łodzie typu OMEGA (2szt.), jacht żaglowy- szkoleniowy typu SATURN 25. Równocześnie przygotowano i wyposażono salę szkoleniową, w celu prowadzenia szkoleń żeglarskich, a także zakupiono zestaw ratownictwa medycznego na potrzeby WOPR. Dzięki projektowi w miejskich szkołach przeprowadzane są lekcje pokazowe z zasad udzielania pierwszej pomocy.

Celem projektu jest podniesienie potencjału turystycznego Iławy poprzez włączenie do jej oferty nowego elementu - rozbudowanego zaplecza Ekomariny dla potrzeb pozaszkolnych form szkoleń żeglarskich z wykorzystaniem i wzmocnieniem potencjału dotychczasowych inwestycji, opierających się na zasobach przyrodniczych obszaru.

Aby w pełni zrealizować powyższą ideę, niezbędne było przeprowadzenie intensywnych prac budowlanych w części nawodnej oraz przebudowanie pomieszczeń na magazyn sprzętu żeglarskiego i warsztatu drobnych napraw szkutniczych. To ostatni element całego unijnego przedsięwzięcia, który obejmował rozbudowę i przebudowę istniejących obiektów przystani (pomosty cumownicze, magazyn sprzętu żeglarskiego z warsztatem szkutniczym), tak aby stworzyć właściwe warunki dla prowadzenia szkoleń i kursów żeglarskich dla dzieci i młodzieży.

Obrazek w tresci

Zdjecie z jesieni 2020r sprzed realizacji

Jakie konkretnie prace wykonano?


Wycięto trzcinowisko i przeprowadzono prace refulacyjne
Rozbudowano i przebudowano istniejący pomost do cumowania nr 1 – wzrost o 8 stanowisk, w tym wyposażenie w dystrybutory wody i energii elektrycznej 2 szt.
Wybudowano pomost do cumowania nr 2 – ilość stanowisk 22, w tym wyposażenie w dystrybutory wody i energii elektrycznej 6 szt.
Wybudowano pomostu nr 3 dla małych jednostek – konstrukcja umożliwiająca wodowanie i ręczne wyciąganie małych łodzi np. klasy „Optimist”. Jest to ok. 40 m linii cumowniczej, ulokowanej na specyficznej wysokości wolnej burty – ok. 20 cm
Wybudowano nawierzchnie utwardzone i dokonano zmian zagospodarowaniu terenu
Wybudowano instalacje do odbioru i odprowadzania ścieków i wód zęzowych z jednostek pływających.

Obrazek w tresci

Po zakończeniu prac- pomost nr 2

Zainstalowano zbiornik olejów przepracowanych z jednostek pływających.
Przebudowano pomieszczenia w parterze budynku B na magazyn sprzętu żeglarskiego warsztatem szkutniczym.
Wyposażono magazyn sprzętu żeglarskiego i warsztat szkutniczy, biura i salę szkoleniową.
Zakupiono sprzęt do szkolenia żeglarskiego – jednostki pływające.

Całkowity koszt przedsięwzięcia, to wydatek rzędu 2,65 mln zł. Dzięki współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, zakontraktowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, udało się uzyskać 2,09 mln zł bezzwrotnej dotacji.


Obrazek w tresci2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5