KGW w Jędrychowie ma ponad 70 lat

2021-05-29 16:00:02(ost. akt: 2021-05-29 16:35:39)

Autor zdjęcia: archiwum urzędu gminy w Kisielicach

Początki Koła Gospodyń Wiejskich w Jędrychowie sięgają roku 1949. Pierwszą przewodniczącą była Jadwiga Babiak.
Po pani Jadwidze kolejno następowały: Stefania Filipiak, Helena Szafrańska, Stanisława Bichta, Kazimiera Skronik.Utworzenie Koła Gospodyń Wiejskich w Jędrychowie ożywiło aktywność wiejskich kobiet. Zaczęto organizować różnego rodzaju kursy, m.in. kroju i szycia, uprawy roślin warzywnych i kwiatów w przydomowych ogródkach i na polach oraz pokazów gotowania i pieczenia, prowadzenia gospodarstwa domowego. Organizowano wycieczki krajoznawcze, zabawy taneczne oraz uroczystości okolicznościowe, dzięki czemu rozwijało się życie społeczno-kulturalne na wsi.

W roku 1980 funkcję przewodniczącej Koła objęła pani Janina Burna, którą pełniła przez 28 lat. Z jej inicjatywy w roku 1986 powstał zespół śpiewaczy „Kalina". Zespół istnieje do dziś, a jego członkinie stanowią nierozerwalne ogniwo z Kołem Gospodyń Wiejskich. Pani Burna dbała o to, aby kultywować tradycje ludowe, była główną inicjatorką plecenia wieńców dożynkowych, palm wielkanocnych oraz innych przedsięwzięć na rzecz społeczności wiejskiej.
Kolejną przewodniczącą Koła, po śmierci Janiny Burnej była Zofia Rutkowska, która prężnie rozwijała działalność zespołu śpiewaczego „Kalina". Zespół uczestniczył w przeglądach, festiwalach zespołów w regionie, a przede wszystkim uświetniał wszystkie uroczystości organizowane przez sołectwo Jędrychowo i Gminę Kisielice.
W roku 2012 postanowiono reaktywować działalność KGW w Jędrychowie. Tego trudnego zdania podjęła się obecna przewodnicząca Marianna Tarka. 18 kwietnia 2012 r. zostały wybrane nowe władze, przewodniczącą została Marianna Tarka, zastępcą - Marzena Burna, sekretarzem- Teresa Miłosz, skarbnikiem - Krystyna Bichta, członkinią- Jolanta Bernatek. Powołano komisję rewizyjną w składzie: przewodnicząca - Jadwiga Zeborowska, zastępcaJadwiga Skrajda, członek Zofia Rucińska. Do koła wstąpiło wiele nowych członkiń. Obecnie Koło Gospodyń Wiejskich w Jędrychowie liczy 18Pań.
Niektóre członkinie odkryły swoje talenty kulinarne, a ich udział w konkursach okazał się wielkim sukcesem, zarówno lokalnie, np. Festyn Pierogowy w Goryniu, Święto Wieprzowiny w Klimach, Święto Ziarna, jak również na arenie wojewódzkiej, przy okazji wyjazdów na konferencje organizowane przez Warmińsko-Mazurską Izbę Rolniczą w Olsztynie, połączonych z konkursami kulinarnymi, np. „Skarby Europy zaklęte w szkle", „Smaki Warmii i Powiśla na stołach Europy", na których przygotowane potrawy zyskały uznanie jurorów, a ich twórczynie zajmowały najwyższe miejsca na podium.Panie specjalizują się również w wykonywaniu pięknych ozdób świątecznych zarówno wielkanocnych, w tym palm, jak i bożonarodzeniowych -tworzą przepiękne bombki.

Szczególne miejsce w działalności Koła zajmuje tradycja „plecenia wieńca dożynkowego”. Rok 2017 okazał się w tej materii wyjątkowo udany. Najpierw wygrana na Dożynkach Gminnych w Kisielicach, następnie I miejsce na Dożynkach Wojewódzkich w Olsztynku premiujące udziałem w roku 2018 w Dożynkach Prezydenckich w Spale.

„Jędrychowianki” to grupa aktywnych i zaangażowanych w życie swojej wsi osób, dla których słowo „pomaganie” ma wyjątkowe znaczenie. Koło włączyło się m.in. w akcje charytatywną na rzecz Julki Rówczyńskiej, #GASZYNCHALLENGE10 pompek dla Wojtusia, WOŚP jak również w akcję na rzecz zakupu pompy insulinowej dla Nikoli Laszkowskiej.
Wszechstronna działalność i aktywność Koła, przekłada się na bardzo dobrą współpracę z samorządem Gminy Kisielice, Radą Sołecką sołectwa Jędrychowo, Ochotniczą Strażą Pożarną w Jędrychowie, Stowarzyszeniem ,,Sami Swoi" w Jędrychowie, z którym ,,KGW Jędrychowianki" pozyskało 18.000, 00 zł na zakup warmińskich strojów ludowych oraz na promowanie sztuki ludowej i tradycji polskiej wsi.
Mimo pandemii, bieżący rok przyniósł paniom kolejne sukcesy. W marcu ,,KGW Jędrychowianki” wzięło udział w konkursie kulinarnym pn. ,,Wielkanocne Frykasy", organizowanym przez Warmińsko-Mazurską Izbę Rolniczą i mają czym się pochwalić. W kategorii ,,Tradycyjne wielkanocne produkty słodkie" pierwsze miejsce zajęła WIELKANOCNA BABA DROŻDŻOWA (wyk. M. Rogowska, M. Tarka), natomiast w kategorii ,,Tradycyjne wielkanocne produkty i potrawy wytrawne" pierwsze miejsce zajęła BIAŁA KIEŁBASA PIECZONA (wyk. K. Bichta, M. Burna).
W chwili obecnej panie czekają na informację o terminie kolejnego etapu konkursu pn. Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich „Polska Od Kuchni”, do którego się zakwalifikowały, a jego finał ma się odbyć na Stadionie Narodowym w Warszawie.
Paniom gratuluję i życzę kolejnych sukcesów!
Burmistrz Kisielic Rafał Ryszczuk


2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B