Po długim weekendzie: rekordziści "na cyku"

2021-05-04 13:30:01 (ost. akt: 2021-05-04 14:06:52)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: archiwum

Ci kierowcy to "mistrzowie" kreatywności. Oczywiście "mistrzowie" nieświadomi, bo po takiej ilości alkoholu nawet nie wiedzą, co czynią. Iławscy policjanci podsumowali długi weekend.
Policjanci w trakcie patrolu gminy Kisielice zatrzymali do kontroli drogowej kierującego rowerem. Okazało się, że 56–latek jechał jednośladem, mając prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie.
Kolejnego nietrzeźwego rowerzystę zatrzymali policjanci na tej samej drodze po 8 minutach. 58-latek kierował rowerem, mając ponad promil alkoholu w organizmie.

Tymczasem w Lubawie 21-latek kierując seatem nie dostosował prędkości do warunków ruchu. Wyjeżdżając z ronda uderzył w barierki i zjechał do rowu. Jak się okazało, mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania samochodem, ale za to miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie.

Natomiast o kolejnym nietrzeźwym kierującym został poinformowany oficer dyżurny przez świadka. W trakcie czynności okazało się, że 37–latek kierował audi, mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy mężczyźnie, a jego osadzili w policyjnej celi.

Nietrzeźwi kierujący to od lat jeden z ważniejszych problemów bezpieczeństwa ruchu drogowego w naszym kraju, tylko w 2020 roku na terenie powiatu iławskiego spowodowali 47 zdarzeń drogowych.

Policja przypomina!

Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą nawet 2 lat pozbawienia wolności. Do tego sąd orzeka środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten jest orzekany to 3 lata. Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się też liczyć z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy dopuściła się takiego czynu. W sytuacji, kiedy osoba po raz kolejny kieruje pojazdem w stanie nie trzeźwości świadczenie pieniężne jest nie mniejsze niż 10 tysięcy złotych.

eka / KPP Iława

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5