Łódka dryfowała po Iławce, w środku był mężczyzna

2021-05-04 11:58:46 (ost. akt: 2021-05-04 12:06:03)
Przed iławskimi WOPR-owcami i wodną policją - długi i trudny sezon letni

Przed iławskimi WOPR-owcami i wodną policją - długi i trudny sezon letni

Kiedy na miejsce przyjechały służby, mężczyzna wymachiwał rękami, nie chciał zejść na brzeg. Nietrudno się domyśleć, co były przyczyną takiego zachowania.
W niedzielę 2 maja kilka minut przed godz. 14:00 oficer dyżurny został poinformowany o dryfującej łódce na rzece Iławka. Policjanci natychmiast pojechali na miejsce, gdzie zastali strażaków. Funkcjonariusze ściągnęli na brzeg łódkę, w której znajdował się 54–latek. Mężczyzna nie chciał opuścić pokładu, był agresywny, wymachiwał rękoma. Mieszkaniec Iławy został zatrzymany i przetransportowany do iławskiej jednostki policji, tam okazało się, co było przyczyną takiego zachowania. Miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

Niezależnie czy na drodze gruntowej, czy na szlaku wodnym, nietrzeźwy kierujący zawsze powoduje poważne zagrożenie bezpieczeństwa dla siebie i wszystkich osób wokół. Dlatego tak, jak wobec pijanych kierowców, tak i wobec nietrzeźwych sterników policjanci nie mają taryfy ulgowej.

Wraz z rosnącą temperaturą i liczbą osób spędzającą czas nad wodami powiatu iławskiego, wzrasta też liczba policyjnym patroli zaangażowanych w dbanie o porządek i bezpieczeństwo osób wypoczywających. Jednym z zadań funkcjonariuszy pełniących służby na wodzie – tzw. wodniaków, bądź w jej okolicy jest kontrolowanie urządzeń pływających na akwenach. Polega to m.in. na sprawdzaniu stanu wyposażenia takich urządzeń, weryfikowaniu posiadania wymaganych uprawnień przez osoby nimi kierującymi, a także sprawdzanie ich stanu trzeźwości. Szlak wodny to nic innego, jak droga, na której także obowiązują ściśle określone prawa i obowiązki. Jeżeli sternik łodzi motorowej podczas kontroli policyjnej będzie miał od 0,2 do 0,5 promila alkoholu w organizmie odpowie na zasadzie art. 87 kodeksu wykroczeń, jeśli powyżej 0,5 promila – poniesie odpowiedzialność na zasadzie art. 178a kodeksu karnego za przestępstwo. Także osoby pod wpływem alkoholu kierujące innymi urządzeniami na wodzie muszą liczyć się z tym, że mogą zostać za to ukarani. Odpowiedzialność takich osób zachodzi na podstawie Ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych. Takiego żeglarza czeka odholowanie łodzi oraz kara grzywny.

eka / KPP Iława
ilawa@gazetaolsztynska.pl


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5