"Biały szkwał" na Jezioraku: WOPR-owcy w akcji

2021-05-03 12:30:04 (ost. akt: 2021-05-03 12:36:37)
Tak wyglądała jedna z łodzi WOPR-u po powrocie z wezwania

Tak wyglądała jedna z łodzi WOPR-u po powrocie z wezwania

Autor zdjęcia: WOPR Iława

Awaria silnika, mocny wiatr, do tego silne fale: przy obu zgłoszeniach nieszczęście było blisko. Niedzielne popołudnie (2 maja) i wieczór WOPR-owcy z Iławy mieli bardzo pracowite.
W niedzielę, 2 maja, godzinie 17:50 ratownicy otrzymali zgłoszenie z numeru 601 100 100 o awarii silnika w jachcie żaglowym. Przez silny wiatr i bardzo trudne warunki załoga miała problem z dopłynięciem do bezpiecznego miejsca, nie potrafiła również dokładnie określić swojego położenia. Z Iławy wysłano jednostkę N-101 z ratownikami na pokładzie.

Aplikacja „Ratunek”, z której korzystali poszkodowani, wskazała miejsce, z którego dokonano zgłoszenia. W miejscu zdarzenia nie zastano jednak nikogo. Po krótkich poszukiwaniach okazało się, że załoga uporała się z awarią i płynęła w stronę brzegu. Ratownicy odeskortowali łódź do Siemian i wrócili do bazy w Iławie.

Kolejne zgłoszenie z okolic Siemian, które nadali dwaj żeglarze o godz. 19:00, brzmiało bardzo podobnie: awaria silnika łodzi przy silnym wietrze oraz wysokie fale zniosły jednostkę w brzeg uniemożliwiając dalszą żeglugę. Działania WOPR w miejscu zdarzenia (na wschód od ośrodka „Promyczek”), polegały na wydobyciu jednostki z miejsca niebezpiecznego i odholowaniu jej do najbliższego portu w Siemianach. Powrót z działań nastąpił o godz. 20:30 w ekstremalnych warunkach pogodowych (śnieżyca, niebezpieczne podmuchy wiatru i falowanie).
WOPR-owcy apelują do wodniaków o sprawdzanie prognoz pogody przed i w trakcie każdego rejsu; jest to podstawowa zasada bezpiecznej żeglugi. Gdy meteogramy wskazują na załamanie pogody, zaplanujmy krótszy rejs, spłyńmy wcześniej do portu, uwzględnijmy przystanek na przeczekanie niebezpiecznej sytuacji w odpowiednim miejscu.

W przypadku wzywania służb ratunkowych, utrzymujmy kontakt telefoniczny z ratownikami, informujmy o zmieniającej się sytuacji i naszej lokalizacji – ułatwi to szybsze dotarcie w miejsce zdarzenia.

Iławskie WOPR jest już w gotowości do niesienia pomocy na Jezioraku. Przypominamy o numerach ratunkowych: 601 100 100, 984 lub 112.

WOPR Iława /red.

ilawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5