Kolejna kradzież charytatywnej puszki ze sklepu

2021-04-30 13:55:57 (ost. akt: 2021-04-30 14:59:01)
Do kolejnej kradzieży puszki doszło w sklepie spożywczym na Starym Mieście w Iławie

Do kolejnej kradzieży puszki doszło w sklepie spożywczym na Starym Mieście w Iławie

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

To już naprawdę jakaś plaga — z jednego z iławskich sklepów skradziona została puszka, do której klienci wrzucali pieniądze mające wspierać akcją charytatywną dla zwierząt. Od razu przypomniały nam się przypadki podobnych kradzieży, do których doszło w barze bistro oraz w aptece w Iławie.
Na początku marca tego roku informowaliśmy o bezczelnej kradzieży puszki z baru bistro "Centrum" przy ulicy Kościuszki w Iławie. W tym przypadku klienci jadłodajni, wrzucając pieniądze do puszki, wspierali akcję charytatywną organizowaną z myślą o chorym dziecku.

Złodziej został schwytany, okazał się nim 18-letni iławianin. Dokonał on też kradzieży puszki w jednej z iławskich aptek, o czym pisaliśmy w artykule "To jakaś plaga... Kolejna kradzież puszki z pieniędzmi".

Ostatnio dotarły do nas informacje o kolejnym, podobnym przypadku kradzieży. Tym razem łupem złodzieja była puszka, a dokładnie znajdujące się w niej pieniądze zbierane na akcję wspierającą zwierzęta. Do kradzieży tej doszło w sklepie spożywczym "Ego" na Starym Mieście w Iławie.

We wtorek 14 kwietnia do sklepu wszedł mężczyzna, który chciał kupić chipsy — tak przynajmniej powiedział sprzedawczyni. W momencie, gdy ekspedientka poszła po towar, to sprawca pochwycił puszkę z pieniędzmi i wyszedł ze sklepu.

— Sprawca został schwytany, okazał się nim 22-letni mieszkaniec Iławy. W związku z tym, że skradziona kwota nie przekroczyła 500 złotych, to mężczyzna usłyszy zarzut z kodeksu wykroczeń, a nie kodeksu karnego — relacjonuje i wyjaśnia asp. Joanna Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa iławskiej policji.

22-latek usłyszy zarzut wynikający z artykułu 119 kw, który mówi o kradzieży lub przywłaszczeniu cudzej rzeczy ruchomej. Poniżej opis tego artykułu wraz z paragrafami.

>> Jak się okazuje, policjanci z komendy powiatowej w Iławie zajmują się obecnie także inną sprawą dotyczącą również zniknięcia charytatywnej puszki z jednego ze sklepów zoologicznych na terenie miasta.
— Zgłoszenie w tej akurat sprawie otrzymaliśmy w środę 28 kwietnia. Prowadzone są czynności mające na celu ustalenie wszelkich okoliczności tego zdarzenia, w tym także ewentualnego sprawcy kradzieży lub przywłaszczenia — mówi oficer prasowy KPP Iława.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl


Art. 119. Kradzież lub przywłaszczenie cudzej rzeczy ruchomej
§ 1. Kto kradnie lub przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, jeżeli jej wartość nie przekracza 500 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
§ 2. Usiłowanie, podżeganie i pomocnictwo są karalne.
§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 dopuścił się go na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na żądanie pokrzywdzonego.
§ 4. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1, można orzec obowiązek zapłaty równowartości ukradzionego lub przywłaszczonego mienia, jeżeli szkoda nie została naprawiona.
źródło: arslege.pl


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5