Trwa zbiórka książek dla dawców krwi

2021-04-07 14:05:59 (ost. akt: 2021-04-07 14:56:22)
Dobry przykład płynie z góry: Krwiofilka Aleksandra oddaje książkę w ramach akcji

Dobry przykład płynie z góry: Krwiofilka Aleksandra oddaje książkę w ramach akcji

Autor zdjęcia: HDK Krwiofile Iława

Wkrótce Światowy Dzień Książki. W Iławie świętować będą nawet... dawcy krwi.
Za dwa tygodnie, 23 kwietnia, obchodzony będzie także w Iławie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. U nas obchody te będą całkiem nieoczywiste. HDK Krwiofile Iława organizuje Akcję z książką w tle. „Moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją" – takie przesłanie wybrało UNESCO dla tegorocznego święta. Ale Krwiofile nie chcą walczyć, chcą potraktować książki jako podziękowanie i nagrodę za dar krwi.

Z tego powodu zapraszają do podwójnego świętowania tego dnia. Najpierw – do oddania książki, a tych, którzy chcą i mogą oddać krew – do podzielenia się tym cennym darem.
W jaki sposób podarować książkę?
– Jeśli w domu masz książkę, która ci zalega, której nie czytasz, oddaj ją nam, zrobimy z niej piękny użytek – namawiają Krwiofile.


Tyle książek już zebranoKaja też bierze udział w zbiórce

Natomiast krew w związku z Dniem Książki będzie można oddać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Iławie przy ul. Andersa 3 (przy szpitalu powiatowym) 23 kwietnia. Każdy dawca w nagrodę wybierze sobie książkę.
Kto może oddać krew?

Osoby od 18 do 65 roku życia:
- które ważą co najmniej 50 kilogramów,
- u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała,
- które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii),
- które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi.

W dniu oddania krwi należy być wyspanym i wypoczętym oraz zdrowym, czyli:

- nie mieć objawów przeziębienia,
- nie brać aktualnie żadnych leków (nie dotyczy to większości suplementów diety czyli np. popularnych preparatów witaminowych czy środków antykoncepcyjnych, należy jednak poinformować o tym lekarza kwalifikującego).

Przed przyjściem do centrum krwiodawstwa trzeba zjeść lekki posiłek, w ciągu 24 godzin przed pobraniem wypić ok. 2 l płynów i wziąć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Więcej na stronach Szpitala Powiatowego.

Edyta Kocyła-Pawłowska
ilawa@gazetaolsztynska.pl
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5