Jest petycja w sprawie sprzedaży ośrodka zdrowia w Rudzienicach
2021-03-10 08:56:14(ost. akt: 2021-03-10 10:44:58)
Firma Kemed świadcząca na terenie gminy Iława usługi medyczne chce kupić budynki w Rudzienicach i Ząbrowie, w których działają ośrodki zdrowia. Nie zgadza się na to część mieszkańców Rudzienic, a radna gminna Zofia Fota w urzędzie gminy Iława złożyła podpisaną przez 265 mieszkańców petycję w tej sprawie.
Firma Kemed z Wąbrzeźna świadczy usługi medyczne na terenie gminy Iława od 2019 roku. We wcześniejszych latach ośrodki zdrowia w Ząbrowie i Rudzienicach prowadziła iławska "Rodzina".
— Z powodu braków kadrowych "Rodzina" była zmuszona do zrezygnowania z prowadzenia ośrodków w Ząbrowie i Rudzienicach. W 2019 roku podpisaliśmy umowę z firmą Kemed, która chce inwestować w infrastrukturę medyczną. Dlatego też chce zakupić należące do nas budynki w których działają ośrodki zdrowia — mówi wójt gminy Iława, Krzysztof Harmaciński.
Pomysł sprzedaży ośrodka w Rudzienicach nie spodobał się części społeczeństwa tej wsi, a w szczególności radnej Zofii Focie, która skontaktowała się z naszą redakcją z prośbą o zamieszczenie petycji w sprawie sprzedaży ośrodka. Petycja ta trafiła także do biura urzędu gminy — pismo zostało złożone we wtorek 9 marca. Poniżej publikujemy jej większą część.
Zdaniem radnej Foty, mieszkańcy Rudzienic mają obawy co do dalszej opieki medycznej i jej jakości w rudzienickim ośrodku. Konkretne argumenty podane są w petycji. Wójt Harmaciński nie zgadza się z nimi. — Miałem sygnały od mieszkańców Rudzienic, że pytanie zadane im przez panią Zofię Fotę przy podpisywaniu petycji było sformułowane w taki sposób, że oczywistym wydawało się odpowiedź, że są przeciwni sprzedaży ośrodka. Nie wszyscy zgadzają się z tą petycją — mówi wójt gminy Iława.
Radna Fota martwi się m.in. o to, że po sprzedaży budynku za jakiś czas firma zaprzestanie świadczenia usług medycznych w ich miejscowości, a nieruchomość dalej będzie w zasobach Kemedu.
— Nie mamy pewności, na jakim poziomie będą te usługi. Firma świadczy usługi w Rudzienicach dopiero od dwóch lat, konkretnie od maja 2019, z czego prawie rok udzielając teleporad. Trudno więc jednoznacznie stwierdzić, że działalność jest prowadzona dobrze, zdania osób korzystających z przychodni są podzielone — mówi nam Zofia Fota.
— Nie mamy pewności, na jakim poziomie będą te usługi. Firma świadczy usługi w Rudzienicach dopiero od dwóch lat, konkretnie od maja 2019, z czego prawie rok udzielając teleporad. Trudno więc jednoznacznie stwierdzić, że działalność jest prowadzona dobrze, zdania osób korzystających z przychodni są podzielone — mówi nam Zofia Fota.
— Przecież my byśmy nie sprzedawali naszych budynków jakiejkolwiek firmie nie mając gwarancji jej dalszej działalności. Jeśli zdecydujemy o sprzedaży budynków ośrodków zdrowia, to w umowie będzie zapis mówiący o tym, że dana firma usługi musi prowadzić przez co najmniej 20 lat od momentu podpisania umowy, a w przypadku zakończenia współpracy gmina ma pierwszeństwo w odkupieniu od medycznej firmy tych nieruchomości — tłumaczy wójt.
Radna Fota uważa, że wycena budynku wraz z działką opiewająca na kwotę 600 tys. zł jest rażąco niska. W przypadku ośrodka w Ząbrowie cena wynosi 865 tysięcy złotych. Wójt tłumaczy, że wyceny tej dokonał rzeczoznawca, a nie sam urząd.
— Poza tym uważam, że dużo wcześniej powinny być przeprowadzone konsultacje społeczne na ten temat — zauważa Fota.
Sprawdziliśmy u źródła — opinie wśród mieszkańców Rudzienic rzeczywiście są podzielone. Wójt Harmaciński otrzymał już sygnały od zaniepokojonych rudzieniczan, którzy chcą się spotkać z władzami gminy.
— Zgłosili się do mnie mieszkańcy tej miejscowości, którzy chcą wyjaśnień. Spotkamy się w najbliższych dniach. O spotkanie zabiegali mieszkańcy Rudzienic, którzy wcześniej otrzymali tytuł Zasłużony dla Gminy Iława — mówi Harmaciński.
— Zgłosili się do mnie mieszkańcy tej miejscowości, którzy chcą wyjaśnień. Spotkamy się w najbliższych dniach. O spotkanie zabiegali mieszkańcy Rudzienic, którzy wcześniej otrzymali tytuł Zasłużony dla Gminy Iława — mówi Harmaciński.
Jak się dowiedzieliśmy, Zasłużeni na to spotkanie zaprosili również radną Fotę.
Do petycji dołączone były listy z podpisami 265 mieszkańców (kopie, oryginały list do wglądu u osoby reprezentującej podmiot). Jak informuje podmiot składający petycję, kolejne listy z podpisami mieszkańców będą sukcesywnie dostarczane.
zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl
PETYCJA DANE PODMIOTU WNOSZĄCEGO: Nazwisko i Imię / Nazwa: MIESZKAŃCY SOŁECTWA RUDZIENICE Nazwisko i Imię osoby reprezentującej podmiot: ZOFIA FOTA DOTYCZY: SPRZECIWU WOBEC PLANU SPRZEDAŻY BUDYNKU OŚRODKA ZDROWIA W RUDZIENICACH Na podstawie ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach ( Dz. U. z 2014r., poz. 1195.) działając w interesie publicznym, my mieszkańcy sołectwa Rudzienice wnosimy do Rady Gminy o niewyrażenie zgody na sprzedaż budynku Ośrodka Zdrowia w Rudzienicach. UZASADNIENIE: Dotyczące zaniechania sprzedaży budynku: 1. Ustawa o samorządzie gminnym w art. 11b m.in. gwarantuje nam prawo do informacji. Sytuacja związana z pandemią ogranicza nam to prawo. Planując podjęcie uchwały już w marcu 2021 roku, nie mamy możliwości dotarcia do rzetelnej informacji i wyrażenia swoich opinii np. na zebraniu wiejskim. Uważamy jednocześnie, że podejmowanie tak ważnej uchwały w czasie pandemii jest dla nas mieszkańców niezrozumiałe. 2. Posiadanie budynku stanowi dla gminy atut i daje możliwość nadzoru i kontroli sprawowania opieki zdrowotnej w gminie, a mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa oraz gwarancję, że działalność będzie prowadzona niekomercyjnie, w oparciu o NFZ. 3. Uważamy, że w przypadkach np. losowych, ogłoszenia upadłości lub złej woli nowego właściciela żadne zapisy w umowie czy akcie notarialnym nie zabezpieczą gminy do wyegzekwowania ciągłości prowadzenia niekomercyjnej opieki zdrowotnej lub odzyskania budynku. 4. Władze gminy powinny rozważyć kontynuowanie dzierżawy z obecnym podmiotem na dogodnych warunkach i ewentualnie partycypować w kosztach modernizacji budynku, o ile jest to faktycznie uzasadnione, ponieważ był on stosunkowo niedawno odnawiany zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. 5. Uważamy, że wycena budynku wraz z działką opiewająca na kwotę 600 tys. zł jest rażąco niska. Konkluzja: Wszyscy mieszkańcy są zgodni, że gmina chcąc mieć wpływ na prowadzenie odpowiedzialnej polityki w zakresie zdrowia publicznego, powinna zachować budynek w swoich zasobach, bo zdrowie i życie jest najwyższą wartością i nie ma ceny. |
zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez