KRONIKA POLICYJNA || 117 interwencji w jeden weekend

2021-02-22 08:40:47 (ost. akt: 2021-02-22 09:17:40)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Podczas minionych trzech dni policjanci powiatu iławskiego zrealizowali 117 interwencji, w tym: 15 razy interweniowali w przypadkach domowych awantur, a także 15 razy w związku z zagrożeniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ponadto funkcjonariusze reagowali na popełniane przestępstwa oraz wykroczenia związane z kradzieżami mienia, osobami spożywającymi alkohol czy leżącymi na klatkach schodowych.
Od piątku do niedzieli policjanci powiatu iławskiego interweniowali 117 razy. Reagowali na wszelkiego typu przestępstwa i wykroczenia m.in. dotyczące naruszenia bezpieczeństwa i porządku publicznego, osób nietrzeźwych w miejscach publicznych, kradzieży mienia, zakłócania ciszy nocnej czy wykroczeń. W 15 przypadkach funkcjonariusze interweniowali w związku z domowymi awanturami, a także 15 interwencji dotyczyło zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W trakcie weekendu na drogach powiatu iławskiego miało miejsce 5 zdarzeń drogowych, na szczęście były to same kolizje.
Prędkość pojazdu (a tym bardziej w obecnie panujących warunkach) jest podstawowym elementem warunkującym długość drogi hamowania. Dotyczy to zarówno drogi przebytej w czasie określanym jako czas reakcji psychicznej i fizycznej kierowcy, zwłoki wynikającej z działania mechanizmów układu hamulcowego oraz właściwej drogi hamowania. Przekroczenia dopuszczalnej prędkości przez kierujących pojazdami na drogach naszego kraju są szczególnie niebezpieczną i niestety nagminną formą nagannych zachowań kierowców. Większość kierowców, jak pisze rzeczniczka iławskiej policji, asp. Joanna Kwiatkowska, nie kojarzy faktu, że przekroczenie limitu prędkości powoduje natychmiastowy wzrost zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjanci informują, że pomimo uciążliwej restrykcji, jaką jest utrata prawa jazdy i niemożność prowadzenia pojazdów przez 3 miesiące w przypadku rażącego przekroczenia dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym, nadal ujawniają kierowców, którzy lekceważą obowiązujące przepisy.

>>>Tak stało się również podczas minionego weekendu. W Jędrychowie funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej kierującego volkswagenem. 28-latek jechał samochodem w terenie zabudowanym z prędkością 103 km/h.

Tymczasem w Lubawie policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego mitsubishi. W trakcie czynności policjanci ustalili, że mężczyzna posiada przy sobie amfetaminę. Samochód prowadził pod jej wpływem. Jak się okazało, to nie były jedyne przewinienie 20-latka. Mieszkaniec powiatu nowomiejskiego został ukarany mandatami za brak uprawnień do kierowania pojazdem oraz jego stan techniczny. Od mężczyzny pobrano krew do badania, a 20-latek został zwolniony po wykonaniu z nim czynności.

Natomiast w Iławie policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego volkswagenem. Mężczyzna kierował pojazdem, nie mając zapiętych pasów bezpieczeństwa. Policjanci ustalili, że 28-latek również posiadał amfetaminę i kierował samochodem pod jej wpływem. Jak oświadczył, otrzymał ją od znajomego w rozliczeniu za transport, jednak nie pamiętał, jak on się nazywa. Funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy mieszkańcowi gminy Susz i od mężczyzny została pobrana krew do badania.

Policja apeluje

Reaguj na niebezpiecznie zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych. Każdy, nawet anonimowo, pod numerem telefonu 112 lub 997 może powiadomić najbliższą jednostkę policji, o takim fakcie. Policjanci sprawdzą każdy sygnał.

KPP Iława/red.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5