O agresji w szkole, na ulicy a także o cyberprzemocy rozmawiała z uczniami asp. Kwiatkowska

2021-01-30 09:02:01 (ost. akt: 2021-01-30 09:20:17)
asp. Joanna Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa iławskiej policji

asp. Joanna Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa iławskiej policji

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Iławska policjantka przeprowadziła nietypowe spotkanie z uczniami Szkoły Podstawowej nr 3 w Iławie. Podczas lekcji on-line asp. Joanna Kwiatkowska rozmawiała z dziećmi o agresji w szkole, na ulicy a także o cyberprzemocy.
W piątek (29 stycznia) rzeczniczka prasowa iławskiej policji za pośrednictwem internetu połączyła się z dziećmi, aby porozmawiać o agresji.
- W związku z panującą na terenie kraju pandemią COVID-19 i wprowadzonymi ograniczeniami, nie mogłam się spotkać się z uczniami osobiście. Jednak mając świadomość jak ważna jest profilaktyka dotycząca szeroko rozumianego bezpieczeństwa, przeprowadziłam wirtualną lekcję - policjantka.

Asp. Joanna Kwiatkowska na podstawie przygotowanej prezentacji przypomniała uczestnikom kto to jest nieletni oraz jakie ma prawa i obowiązki. Uczniowie dowiedzieli się, jak klasyfikowane są różne działania naruszające prawo i jaka grozi za nie kara. Policjantka przedstawiła również środki wychowawcze i poprawcze, które mogą być zastosowane wobec osoby nieletniej.

- Podałam także liczne przykłady z pracy, obrazując je filmikami, jak często z pozoru niewinne żarty prowadzą do nieszczęść, za które ktoś później odpowiada przed sądem. Omówiłam również z dziećmi, co należy rozumieć przez słowo agresja, przemoc i jakie są jej rodzaje. Wielokrotnie podkreślając również, iż nie można lekceważyć żadnych z form agresji a brak reakcji spowoduje, że przemoc pozostanie bezkarna - mówi oficer prasowy KPP Iława.

Policjantka tłumaczyła także, że informowanie o tym, że ktoś dokucza, rani – nie jest skarżeniem, tylko szukaniem pomocy. Przypomniała również o obowiązujących w szkole procedurach postępowania w przypadku zaistnienia sytuacji przemocy oraz cyberprzemocy.

W dalszej części spotkania asp. Kwiatkowska przekazała uczniom kilka podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z Internetu oraz w jaki sposób zagrożona jest nasza prywatność w sieci. Poinformowała, że w kategoriach cyberprzemocy mieści się również agresja czyli m.in. wyzywanie, straszenie, poniżanie kogoś w internecie lub przy użyciu telefonu, robienie komuś zdjęć lub filmów bez jego zgody, ich publikowanie i rozsyłanie lub podszywanie się pod kogoś w sieci.

- Na koniec spotkania wspólnie z dziećmi przypomniałam zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowy. Uczniowie, którzy niedawno wrócili do szkoły są często rozkojarzeni i rozmawiając ze swoimi kolegami nie zwracają uwagi na to co się dzieje na drodze. Tego typu działania profilaktyczne, jak to spotkanie, umożliwiają podniesienie świadomości uczniów o konsekwencjach prawnych ich codziennego postępowania, a także możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania - tłumaczy rzeczniczka prasowa iławskiej policji

red
ilawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5