POWIAT ZNANY i NIEZNANY|| Ogrodzieniec (Neudeck) - gniazdo rodowe Hindenburgów

2021-01-03 12:08:12 (ost. akt: 2021-01-03 12:35:02)
Dwór von Hindenburgów w Ogrodzieńcu. Rok 1928

Dwór von Hindenburgów w Ogrodzieńcu. Rok 1928

Autor zdjęcia: www.leksykonkultury.ceik.eu

Ogrodzieniec to wioska położona w prostej linii 2 km od Kisielic, założona została w 1320 roku przez zasadźcę Albrechta, który na mocy przywileju nadanego mu przez kapitułę pomezańską wraz z prawem założenia wsi, otrzymał w dziedziczne posiadanie karczmę.
W dokumencie z roku 1374, wioska występuje pod nazwą Nydek. Podczas wojny głodowej w 1414 roku, wieś została tak doszczętnie zniszczona, że jeszcze w roku 1543 zamieszkiwało w niej tylko dwóch gospodarzy, tzw. Grossfreie. Rozwój gospodarczy wsi nastąpił dopiero po przejęciu jej przez von Polentzów, sprawujących godność biskupów Pomezanii, którzy połączyli Neudeck z folwarkiem Willenfeld (Wola).

Ogrodzieniec i pobliska Limża były gniazdem rodu Paula von Hindenburg und Beneckendorf, późniejszego feldmarszałka i prezydenta Rzeszy Niemieckiej. W dobrach tych feldmarszałek spędził większą część swojego dzieciństwa. W połowie XVIII wieku w starym parku zbudowana została rezydencja dworska utrzymana w stylu późnego baroku.
Majątek ziemski istniał w tym miejscu od połowy XVI wieku. Znajdował się wówczas w posiadaniu wspomnianego rodu Polenzów. Na początku wieku XVIII przejęła go rodzina Hindenburg (od 1789 roku von Beneckendorf und von Hindenburg). Do 1934 roku była to własność feldmarszałka i prezydenta Rzeszy – Paula von Hindenburga. Jego syn, generał porucznik Oskar von Hindenburg, był ostatnim właścicielem tych dóbr.

Rezydencja rodziny została wzniesiona między 1760 a 1800 rokiem. W 1928 roku została ona przebudowana według projektu architekta Bidenberga. Pałac został zniszczony pod koniec drugiej wojny światowej (splądrowany i podpalony przez żołnierzy radzieckich). W późniejszym okresie był też sukcesywnie rozbierany. Cegły wywożono m.in. na odbudowę Warszawy.

Była to budowla murowana z cegły i otynkowana, dwukondygnacyjna z użytkowym poddaszem, podpiwniczona. Wzniesiono ją na planie prostokąta i przykryto dachem ceramicznym czterospadowym, z umieszczonymi od strony ogrodu lukarnami. W fasadzie frontowej usytuowano ryzalit zwieńczony trójkątnym szczytem i z reprezentacyjnym wejściem w przyziemiu. W elewacji ogrodowej, dwa skrajne ryzality stanowiły podstawy do wyodrębnienia na poziomie drugiej kondygnacji tarasów otoczonych balustradami. Trzeci taras znajdował się na parterze budynku, a po obu jego stronach znajdowały się schody wiodące do ogrodu (powyżej znajdował się również balkon). W elewacjach umieszczone były prostokątne okna w ozdobnych obwódkach gzymsowych.

W chwili obecnej widoczne są tylko fragmenty bramy wjazdowej prowadzącej na teren pałacu, zarys bryły fundamentowej i porozrzucane fragmenty murów.

Życie Powiatu Iławskiego

Źródła:
- Kluk Iwona Beata: Zamki, pałace i dwory w okolicach Susza dawniej i dziś / Iwona Beata Kluk // W: Susz : z dziejów miasta i okolic / pod red. Janusza Cygańskiego.
- Niesiobędzki Wiesław: Zamki, pałace, dwory i inne zabytki powiatu iławskiego : przewodnik historyczno-krajoznawczy
www.leksykonkultury.ceik.eu
Zdjęcia: Paweł Maruszak oraz www.leksykonkultury.ceik.euKomentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. xxxx #3032766 | 83.5.*.* 3 sty 2021 12:50

  Na odbudowę Warszawy. A po cholerę powstanie robili frajerzy?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. As #3032762 | 185.144.*.* 3 sty 2021 12:40

   Jak to jest że w Polsce większość tego typu budowli to ruiny, a takiej Słowacji czy nawet Niemczech jest dużo pięknych starych rezydencji. Wydaje mi się że wszystkiego na Ruskich zrzucić nie można, chociaż mocno się do tego przyczynili.

   Ocena komentarza: warty uwagi (24) odpowiedz na ten komentarz

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5