Z KART HISTORII: Zaczęło się 6 grudnia 1945 roku… Flesz z 75 lat Jezioraka [zdjęcia i video]

2020-12-13 09:01:16 (ost. akt: 2020-12-13 09:42:31)
Jedno z najstarszych, zachowanych zdjęć w archiwum Jezioraka Iława

Jedno z najstarszych, zachowanych zdjęć w archiwum Jezioraka Iława

Autor zdjęcia: archiwum Jezioraka Iława

6 grudnia 1945 roku, w pierwszych dniach przynależności Iławy do wolnej Polski z inicjatywy iławskich kolejarzy powstał Związkowy Klub Sportowy „Warmia” Iława - protoplasta Jezioraka. Rozegrany kilka miesięcy później pierwszy mecz piłkarski z drużyną Drwęcy Nowe Miasto zakończył się wprawdzie wysoką porażką, bo aż 1:11, jednak fakt ten nie zniechęcił do dalszej pracy lokalnych działaczy sportowych, takich jak Stefan Sadura, pierwszy prezes zarządu nowopowstałego klubu.
W tym samym roku zespół rozpoczął B-klasowe rozgrywki ligowe, a klub rozwijał się i obrastał w kolejne sekcje. Dalsze jego losy potoczyły się w sposób bardzo typowy dla peerelowskiej rzeczywistości: kolejni „sponsorzy” i patroni w postaci zakładów pracy, zmiany nazwy, najpierw „Kolejarz”, a wreszcie „Jeziorak”.

Przez pierwszych 40 lat istnienia iławska drużyna nie mogła poszczycić się wielkimi osiągnięciami. Dopiero po latach obijania po okręgówce, w 1985 roku wywalczono upragniony awans do III ligi. Wkrótce potem nastąpiły największe, jak dotąd, sukcesy w dziejach klubu znad Jezioraka. Wymieńmy wśród nich: awans do drugiej ligi w 1995 roku, pozostanie w niej przez kolejne pięć sezonów, awans do 1/16 (w latach 1987 i 1996) i 1/4 (1995 rok) finału Pucharu Polski. W sezonie 1995/96 Iławski Klub Sportowy zakończył rundę jesienną na pierwszym miejscu w II lidze, z dużymi aspiracjami na awans. Niestety, nie udało się a fortuna wkrótce się odmieniła.

Tłusta druga połowa lat dziewiećdziesiątych zakończyła się spadkiem Jezioraka do III ligi, a rok później do IV-tej. W kolejnych latach fani iławskiej drużyny przeżywają wahania nastrojów, a powodem tej huśtawki są wyniki zespołu. Raz jest to awans na szczebel centralny, w kolejnym roku spadek i czwartoligowa banicja. Upragniony powrót do II ligi to początek końca wielkiego futbolu w Iławie. Wprawdzie cztery sezony spędzone w II lidze są ogromnym osiągnięciem sportowym iławskiej drużyny, jednak trudna sytuacja finansowa okazała się ciężarem nie do udźwignięcia. Kiedy przygoda z II ligą zakończyła się, klub nie miał wystarczającego zabezpieczenia finansowego, by sprostać wymaganiom gry w III lidze. Dwa sezony zmagał się jeszcze w okręgówce, by ostatecznie upaść. Koniec założonego 6 grudnia 1945 roku klubu stał się faktem.

Niedawna przeszłość jest już tylko złym wspomnieniem. Reaktywowany Jeziorak szybko wkroczył na drogę kolejnych awansów od B-klasy do IV ligi, by teraz toczyć boje o powrót na szczebel centralny.

>>> Dlaczego jednak Jeziorak powstał jako Warmia? Ile osób obejrzało pierwszy w historii mecz Jezioraka na stadionie przy ul. Sienkiewicza? Wkrótce na naszym portalu więcej na temat historii założenia Jezioraka.

Tomasz Rybicki, Jeziorak Iława


Fot. archiwum Jezioraka Iława


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5