Niemieckie owczarki długowłose już za tydzień na wystawie w Iławie

2020-09-13 15:45:00 (ost. akt: 2020-09-13 11:03:29)

Autor zdjęcia: Edyta Kocyła-Pawłowska

Nie tylko miłośników tej rasy psów zapraszają organizatorzy już za tydzień. Na dzieci będą czekały warsztaty na temat bezpiecznego zachowania w kontakcie z psem, będzie można wybrać najsympatyczniejszego psa Iławy i oczywiście pooglądać te piękne zwierzęta.
W następną niedzielę, 20 września, w Iławie odbędzie się 57 Ogólnopolska Wystawa Owczarków Niemieckich Długowłosych. Połączona zostanie z festynem "Bezpieczna szkoła i przedszkole". Organizatorzy zapowiadają, że tego dnia zostanie także wybrany najsympatyczniejszy pies Iławy.
Wydarzenie odbędzie się w hali iławskiego lodowiska, na płycie boiska treningowego przy ul. Biskupskiej oraz na części parkingu przy basenie miejskim.
Organizatorem jest Związek Owczarka Niemieckiego Długowłosego z siedzibą we Wrocławiu (na zdj. niżej), we współpracy z władzami naszego miasta oraz lokalnymi organizacjami.
ZOND jest pierwszym związkiem kynologicznym, który zapoczątkował hodowlę owczarka niemieckiego długowłosego w Polsce i istnieje od 1990 roku, a więc w tym roku obchodzi swoje 30–lecie.

Do tej pory Związek działał głównie na południu kraju. Jednak ze względu na rozwój swojej działalności chce zaprezentować się również na naszym terenie.
Mówi lokalny organizator wystawy, Dawid Hajdas: – Wraz z żoną Magdaleną jesteśmy przedstawicielami ZOND w Iławie i w związku z tym, w porozumieniu z Zarządem Głównym z Wrocławia oraz z Iławskim Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji, przygotowaliśmy wydarzenie kynologiczne z wieloma dodatkowymi atrakcjami, również dla rodziców z dziećmi. Jest nam bardzo miło, że burmistrz miasta Iława objął patronatem to wydarzenie.

Psy Magdaleny i Dawida Hajdasów również będą brały udział w wydarzeniu. Wezmą udział w krótkich pogadankach o bezpiecznych kontaktach z psem.


Poznaj lokalnych organizatorów wystawy.
ZOBACZ WIDEOCo się będzie działo?


Poza Wystawą Owczarków Niemieckich zaplanowano m.in. warsztaty i pokazy dyscyplin sportowych z udziałem psów. Zaproszono Szkołę dla psów Guard Dog, która zaprezentuje dość świeżą dyscyplinę, uprawianą w Polsce, jaką jest „ring francuski” – najprościej mówiąc, jest to sportowa obrona, trenowana najczęściej z owczarkami belgijskimi lub niemieckimi. Organizatorzy zaprosili również Drużynę LosPiesos Flyball Team, która z kolei wykona kilka pokazów „agility” z udziałem małych psów.
– Chcemy przez to pokazać, że pracować i trenować można z każdym psem, bez względu na rasę – mówi Magdalena Hajdas.

Nie zabraknie również wspomnianych warsztatów na temat bezpiecznego kontaktu z psem, z udziałem psów terapeutycznych oraz psa asystującego.

Trzymając się tematu, jakim jest „Bezpieczna szkoła i przedszkole”, do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy również WOPR, oddział miejsko–powiatowy w Iławie, z warsztatami na temat zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, Szkołę Podstawową nr 1 z warsztatami na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz Szkołę Podstawową nr 3 z warsztatami na temat bezpieczeństwa w związku z COVID-19. Dla najmłodszych gości kącik animacyjny przygotuje Niepubliczne Przedszkole „Pluszak” – zapowiada Dawid Hajdas. – Ponadto iławskie Stowarzyszenie Kobiet Od–Ważne będzie prowadziło pogadanki na temat ekologii oraz przygotuje smakołyki.
Dla zainteresowanych będą stoiska m.in. z karmami dla psów i kotów. Będzie także możliwość zakupu profesjonalnego sprzętu treningowego dla psów.
– Podczas trwania imprezy będą zbierane karmy oraz datki do puszek na rzecz naszego iławskiego schroniska. Do współpracy zaprosiliśmy OTOZ Animals Inspektorat w Iławie, który będzie brał czynny udział w wydarzeniu, prowadząc warsztaty i konkursy – mówi współorganizatorka. – Jednym z nich będzie wybór „Najsympatyczniejszego Psa Iławy” dla wszystkich naszych czworonożnych przyjaciół, bez względu na fakt, czy pies posiada rodowód, czy też jest pupilem wielorasowym – dodaje.

Start imprezy w niedzielę (20 września) o 10:00. Za zgodą władz miasta do dyspozycji mamy bardzo duży teren – mówi Dawid Hajdas. – Zaplanowane wydarzenie będzie imprezą plenerową, z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa oraz reżimu sanitarnego. Duża powierzchnia pozwoli na zachowanie bezpiecznych odległości pomiędzy stoiskami oraz pomiędzy osobami odwiedzającymi. Zabezpieczenie medyczne wydarzenia zagwarantuje nam Iławska Grupa Ratownictwa, a nad sprawami technicznymi będzie czuwać Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Iława – za co z tego miejsca bardzo dziękujemy.

Edyta Kocyła-Pawłowska

Masz dla nas temat?
Daj znać! ilawa@gazetaolsztynska.pl


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ? #2971725 | 176.221.*.* 13 wrz 2020 17:42

    Takiej wystawy jeszcze w Iławie nie było

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5