Maria i Hubert z "budowlanki" szyją najlepiej w całej Polsce

2020-09-11 10:53:38 (ost. akt: 2020-09-11 12:23:56)

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Maria Szczekało została właśnie mistrzynią Polski w szyciu podczas Cracow Fashion Week. Jej kolega z klasy Hubert Brzeziński również stanął na podium, zajmując trzecie miejsce. Obydwoje są uczniami "budowlanki", a przygotowywała ich Anna Zielińska z CKZ w Iławie.
Maria Szczekało z Iławy i Hubert Brzeziński z Szałkowa (gm. Iława) uczą się w klasie technikum przemysłu mody. Tymczasem przebywają w Krakowie, skąd dotarły do nas bardzo dobre wieści.
Konkurs, w którym zwyciężyli iławianie, odbywa się od 7 lat. Wcześniej były to Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Szyciu. Rok temu także ekipa z Zespołu Szkół im. Bohaterów Września 1939 r. brała w nich udział, wracając z wyróżnieniem i nagrodą dla szkoły. W składzie była wówczas m.in. Maria Szczekało, która zdobyła wspomniane indywidualne wyróżnienie. Ze względu na pandemię w tym roku były to Mistrzostwa Polski w Szyciu, odbywające się w Szkołach Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. Jest to część dużej imprezy pod nazwą Cracow Fashion Week, łączącej projektowanie, fotografię, szycie.

W pięć godzin ubranie musiało zostać uszyteUczniowie przyjechali z szablonami, na miejscu natomiast sami kroili i szyli w ciągu 5 godzin sukienkę. Sukienki miały spełniać wytyczne: mieć zaszewki czy zamek błyskawiczny, a nawet jedne z konkretnych kolorów. – Zmiany nici na maszynach typy overlock są czasochłonne, dlatego trzeba było uszyć sukienkę w jednym z kilku kolorów naturalnych: białym, czarnym, szarym, beżowym – mówi nam Anna Zielińska, która pracuje w Centrum Kształcenia Zawodowego. Uczniów "budowlanki" przygotowywała od marca.

Sukienka stworzona przez Marię Szczekało
Sukienka stworzona przez Marię Szczekało

– Sukienki musiały mieć w sobie to coś – mówi Anna Zielińska. – Oceniane były zarówno pod względem wizualnym, jak i perfekcji wykonania, a także pod względem dopasowania do manekina. Sukienki bowiem były przygotowywane na rozmiar 36/38.


Sukienka stworzona przez Huberta BrzezińskiegoOprócz nagród indywidualnych, ponownie zespół wraca do Iławy z wyróżnieniem dla szkoły. – Jesteśmy jeszcze w Krakowie. Po południu wsiadamy do pociągu – mówi nam opiekunka zwycięskiej pary. – Przywieziemy do szkoły voucher dla ośmiu osób i nauczyciela na wakacyjne kursy. Poza tym Maria dostała maszynę do szycia, Hubert ma darmowy semestr na studiach w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie.

Gratulujemy!

Edyta Kocyła-Pawłowska

Masz dla nas temat?
Daj znać! ilawa@gazetaolsztynska.pl


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5