Frednowy zapraszają do siebie

2020-08-17 19:00:00 (ost. akt: 2020-08-17 14:39:09)
Piotr Kołodziejski

Piotr Kołodziejski

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Szkoła i przedszkole we Frednowych działają pełną parą. Wprawdzie trwają jeszcze remonty i doposażanie, ale 1 września będzie wszystko zapięte na ostatni guzik.
We Frednowych, niewielkiej wsi w gminie Iława, trwa remont i przedszkola, i szkoły, prowadzonych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Frednowa.
– Nasze stowarzyszenie prowadzi malutką szkółkę i malutkie przedszkole. W klasach 1-3 mamy dwanaścioro dzieci, a w przedszkolu – piętnaścioro – mówi dyrektor Piotr Kołodziejski. – Bierzemy udział w dwóch dużych projektach unijnych. Dofinansowanie z jednego z nich przeznaczone zostanie na otwarcie drugiego oddziału przedszkolnego.

Stowarzyszenie właśnie prowadzi rekrutację. Termin składania dokumentów: do 28 sierpnia.


– Dzięki unijnym pieniądzom powstaną oddziały na miarę XXI wieku – mówi dyrektor placówki. Z sal przedszkolnych będzie wejście bezpośrednio do toalety. – Wydzielamy też część kuchenno-stołówkową. Wyposażymy to miejsce nowymi i fajnymi sprzętami do nauki, typu magiczny dywan, ekran interaktywny.

Co jeszcze będzie wyróżniać to miejsce? Będą dowozić dzieci do przedszkola z miejscowości, w których te mieszkają. – Mamy 9-osobowego busa, który będzie zbierał dzieci z gminy wiejskiej Iława.

Piotr Kołodziejski mówi, że nie wyklucza przyjęcia dzieci z dalszych okolic, jednak trzeba wziąć pod uwagę czynnik ekonomiczny takiego dowozu.
– Poza tym to są małe dzieci, więc nie można zamęczać ich długą podróżą dwukrotnie w ciągu dnia – podkreśla dyrektor.

– Gmina Iława ma dość niski stopień upowszechnienia edukacji przedszkolnej – stwierdza pan Piotr. – Może to wynika z rozległości gminy? I gmina nie dowozi tych najmniejszych dzieci, bo nie ma takiego obowiązku. Dopiero kiedy dziecko idzie do zerówki, a jego droga przekracza 3 km, wówczas powstaje obowiązek dowozu. A my damy rodzicowi możliwość, wyciągniemy pomocną dłoń. Odbierzemy dziecko i odwieziemy do domu również.

Bogata oferta zajęć dodatkowych: logopedia, gimnastyka korekcyjna, zajęcia artystyczno-teatralne. Placówka zamierza wprowadzić innowacyjną metodę realizacji podstawy programowej, ściągniętą z USA. Będzie szkolić nauczycieli w tym kierunku, ale również rodziców.

Do tej pory w przedszkolu był jeden wspólny oddział. A teraz dyrekcja placówki zamierza oddzielić dzieci starsze od młodszych. Wtedy dopiero można mówić o efektywnej edukacji.

Rodzice będą płacić tylko za wyżywienie, a dowozy i zajęcia, w tym dodatkowe lub wycieczki – będą bezpłatne.


W tym samym budynku znajduje się również szkoła. Jako jedyna placówka szkolna z terenu całego powiatu otrzymała również dofinansowanie z UE, za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego. A wniosków było 178, w tym 6 – z gminy Iława. Dzięki temu oferta zajęć dodatkowych będzie atrakcyjniejsza. Uczniowie będą mogli brać udział w zajęciach z robotyki, języka angielskiego, otwarta zostanie pracownia przyrodnicza dla najmniejszych dzieci. Przewidziany jest też posiłek. Planuje się również sporo wycieczek, w zależności od sytuacji epidemiologicznej.

Piotr Kołodziejski pracuje we Frednowych od pół roku, natomiast poza tym działa również w ostródzkim Stowarzyszeniu "Pomoc Dzieciom Potrzebującym" im. Janiny Pelczarskiej.
– Cieszę się, że te dwa projekty frednowskie otrzymały dofinansowanie. Ruszy to naszą małą szkółkę. A chcemy ją wzmacniać i chronić przed likwidacją – mówi.

Dyrektor jest przekonany, że 1 września szkoła i przedszkole ruszą do normalnej pracy. A rekrutacja, przypomnijmy, trwa do 28 sierpnia.

eka
ilawa@gazetaolsztynska.pl


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5