Ledwo trzymał się na nogach, a wsiadł za kierownicę

2020-07-01 18:07:18 (ost. akt: 2020-07-01 15:58:08)
3,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu miał mieszkaniec Iławy, którego zatrzymali policjanci.
Mimo licznych apeli do kierowców o zachowanie rozwagi i szczególnej ostrożności na drogach, w dalszym ciągu zdarzają się kierujący, którzy zdecydowali się prowadzić pojazd, będąc pod wpływem alkoholu. Tak też był w przypadku 49–latka, którego zatrzymali policjanci na jednej z iławskich ulic. Mężczyzna wkrótce za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowie przed sądem.
Oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany o kierujący renaultem, który prawdopodobnie jest nietrzeźwy. Zgłaszający dodał, że mężczyzna ledwo trzymał się na nogach, wsiadł do auta i ruszył z jednego iławskich parkingów. Funkcjonariusze natychmiast pojechali we wskazanym kierunku, po czym zatrzymali do kontroli drogowej kierującego renaultem. Policjanci wylegitymowali mężczyznę oraz sprawdzili jego stan trzeźwości. Przypuszczenia świadka okazały się słuszne, 49–latek kierował samochodem osobowym, mając prawie 3,5 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali mężczyznę, a samochód przekazali osobie przez niego wskazanej.

Nietrzeźwi kierujący to od lat jeden z ważniejszych problemów bezpieczeństwa ruchu drogowego w naszym kraju, tylko w 2019 roku na terenie powiatu iławskiego spowodowali 42 zdarzenia drogowe.


Policja przypomina!
Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą nawet 2 lat pozbawienia wolności. Do tego sąd orzeka środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten jest orzekany to 3 lata. Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się też liczyć z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy dopuściła się takiego czynu. W sytuacji, kiedy osoba po raz kolejny kieruje pojazdem w stanie nie trzeźwości świadczenie pieniężne jest nie mniejsze niż 10 tysięcy złotych.


eka/KPP Iława
ilawa@gazetaolsztynska.pl

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5