#RekoIława2020, czyli historyczna podróż w czasie! Sprawdź szczegóły

2020-06-30 13:39:50 (ost. akt: 2020-06-30 14:26:24)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: UM Iława

Czytać w podręcznikach o historii to jedno, oglądać filmy i zwiedzać to drugie, ale zobaczyć kawałek żywej historii na własne oczy to zupełnie inna bajka. W tę sobotę w Iławie trzy razy cofniemy się do przeszłości... Przyłączycie się?
Z okazji 715. rocznicy nadania naszemu miastu praw lokacyjnych Grupa Rekonstrukcji Historycznych Iława pod przewodnictwem Michała Rydzewskiego łączy siły z Urzędem Miasta Iława oraz rekonstruktorami z całej Polski, aby w sobotę 4 lipca zaprezentować kawałek historii miasta.

Wyjątkowe w całym przedsięwzięciu będzie wszystko, łącznie z historycznym autobusem 715-tką z przewodnikiem na pokładzie, która niczym wehikuł czasu dowozić będzie uczestników do miejsc zdarzeń niecodziennych…

Co, gdzie i kiedy?
W trzech różnych miejscach Iławy czekać będą wystawy rekonstrukcyjne, a każda z nich obrazować będzie innych kawałek historii: od czasów plemion Prusów, poprzez rządy Zakonu Krzyżackiego, następnie II Wojnę Światową, aż po stan wojenny:

Przystanek nr 1 - sekcja średniowieczna przy kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Iławie. Tu znaleźć będzie można rekonstruktorów w strojach z epoki, płócienne namioty oraz rycerzy w pełnym rynsztunku.

Przystanek nr 2 – czasy II Wojny Światowej na ul. Mazurskiej 7. Dlaczego akurat tu? Lokalizacja jest nieprzypadkowa, to właśnie w tym miejscu ma w przyszłości powstać lokalne muzeum. Tu mieszkańcy będą mogli obejrzeć wystawę tematyczną, ukazującą ostatnie chwile obrony Iławy z końca II Wojny Światowej. Oko cieszyć będą rekonstruktorzy w umundurowaniu niemieckiej armii oraz repliki uzbrojenia z epoki.

Przystanek nr 3 - parking przy Centrum Aktywności Lokalnej na ul. Wiejskiej 2D. Na widza czekać będzie wystawa sprzętu i umundurowania z czasów Polski Ludowej, w której skład wchodzić będzie ciężarówka STAR 266, wóz opancerzony BRDM-2, haubica oraz rekonstruktorzy w mundurach, które niejednej osobie kojarzyć się będą z czasami zasadniczej służby wojskowej.


Uwaga! Uczestników obowiązuje regulamin wydarzenia i podpisanie oświadczenia (załączniki).

UM Iława
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5