Szlak wodny jest jak droga. Obowiązują przepisy, a „kierowca” nie może pić alkoholu

2020-06-22 16:17:42 (ost. akt: 2020-06-22 16:51:43)
Policyjny patrol wodny na Jezioraku, w Iławie. W tym miejscu obowiązuje ograniczenie prędkości do 6 km/h

Policyjny patrol wodny na Jezioraku, w Iławie. W tym miejscu obowiązuje ograniczenie prędkości do 6 km/h

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

- Należy pamiętać, że nasz piękny Jeziorak jest szlakiem wodnym, na którym obowiązują przepisy. Ich przestrzeganie jest niezbędne do bezpiecznego wypoczynku – zaznacza asp. Joanna Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa iławskiej policji.
Policjanci apelują o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie, w tym o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń, współpracę i realizowanie poleceń służb. - Jezioro Jeziorak jest najdłuższym jeziorem w Polsce i jak co roku już w czerwcu nie brakuje osób korzystających z jego uroków. Na Jezioraku znajduje się wiele zatok, półwyspów i 16 wysp, a jezioro połączone jest z Kanałem Elbląskim dlatego szczególnie w sezonie wiosenno-letnim wymaga policyjnego nadzoru – podkreśla asp. Joanna Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa iławskiej policji.

Policyjni wodniacy wspólnie z inspektorem Żeglugi Śródlądowej także w poprzedni weekend (19-21 czerwca) dbali o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad Jeziorakiem. Sprawdzali także czy wszyscy stosują się do obowiązujących zasad bezpieczeństwa i ograniczeń związanych z wprowadzonym stanem epidemii.
- Piękne słońce spowodowało, że coraz więcej osób wypoczywało i pływało po Jezioraku. Tym razem o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu jak i turystów zadbali wspólnie policjanci z inspektorami Żeglugi Śródlądowej. Podczas tych trzech dni funkcjonariusze sprawdzili 13 niestrzeżonych kąpielisk oraz 16 jednostek pływających – wymienia asp. Kwiatkowska.

Podczas kontroli sterników policjanci i inspektorzy karali mandatami oraz pouczali nieprzestrzegających przepisów o żegludze śródlądowej, w tym ograniczeń prędkości oraz nieposiadających przy sobie obowiązkowych dokumentów. Ponadto, kilkukrotnie zwracali uwagę żeglarzom, którzy na szlaku żeglownym zachowywali się niezgodnie z przepisami żeglugowymi i ciągnęli za sobą kąpiące się osoby.

Pamiętajmy!
Mówi asp. Joanna Kwiatkowska, oficer prasowy KPP Iława.
- W zakresie przestrzegania przepisów żeglugowych przez użytkowników jednostek pływających po wodach śródlądowych powiatu iławskiego na akwenie mały Jeziorak, Iława Miasto, obręb Wyspy Wielka Żuława obowiązuje znak ograniczenia prędkości do 6 km/h. Należy pamiętać, że jest to prędkość manewrowa, nie wytwarzająca za sobą wysokiej fali. Ograniczenie prędkości kończy się za przystanią Skarbek w Iławie – kierunek Szałkowo. Ponadto należy pamiętać, iż na jednostkach pływających o mocy silnika powyżej 10 KW (13,6 KM) wymagany jest patent sternika motorowodnego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami żeglugowymi podczas kontroli organu uprawnionego sternik motorowodny powinien posiadać przy sobie dokumenty kwalifikacyjne (patenty) oraz dokumenty statku (nieakceptowane są kserokopie dokumentów, czy też zdjęcia fotograficzne).

Przypominamy również, że szlak wodny to jest po prostu droga. Pływanie łodzią motorową mając 0,2 do 0,5 promila alkoholu w organizmie jest wykroczeniem. Natomiast już stężenie alkoholu w organizmie powyżej 0,5 promila jest to przestępstwo. Pływanie urządzeniem niemechanicznym, np. kajakiem, rowerem wodnym, łódką, żaglówką, itp., mając powyżej 0,2 promila alkoholu w organizmie kończy się wysoką grzywną oraz odholowaniem urządzenia.

red
ilawa@gazetaolsztynska.pl


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5