WOPR Iława to jedna z największych jednostek terenowych w regionie. Właśnie rozpoczął sezon

2020-06-11 13:30:00 (ost. akt: 2020-06-15 13:54:47)
Zdjęcie z jednej z akcji WOPR Iława, tu akurat na Małym Jezioraku w Iławie

Zdjęcie z jednej z akcji WOPR Iława, tu akurat na Małym Jezioraku w Iławie

Autor zdjęcia: Archiwum WOPR Iława

Powiat Iławski może być dumny ze swoich przyrodniczych zasobów – piękne pejzaże, gęste lasy, malownicze pola i łąki a wśród nich nasz największy skarb – jezioro Jeziorak – znane każdemu miłośnikowi żeglarstwa i motorowodniactwa, perła w koronie Warmii i Mazur.
Najdłuższe polskie jezioro (ponad 27 km), szóste największe pod względem powierzchni, na którym znajduje się 16 wysp, w tym największa polska wyspa śródlądowa (Wielka Żuława). Nad Jeziorakiem rokrocznie wypoczywają setki turystów; pełne porty, mariny i pomsty cumownicze, kolejki do wynajmu łodzi, zajęte miejsca noclegowe w lokalnych pensjonatach i hotelach, liczne imprezy (np. Lotnicza Majówka, Festiwal w Siemianach), dobre zaplecze, dogodny dojazd sprawiają, że to naprawdę atrakcyjne miejsce do wypoczynku.

Bardzo istotny wpływ na wybór miejsca do wypoczynku ma poczucie bezpieczeństwa. Turysta, który postanawia cumować na bezludnej wyspie, w ukrytej zatoczce pełnej trzcin lubi mieć świadomość, że może czuć się bezpiecznie, niezależnie od pory dnia i nocy; że są ludzie, którzy na każde wezwanie, niezależnie od pogody i miejsca, niezwłocznie pospieszą z pomocą.

Tacy ludzie są na Jezioraku – społecznicy, pasjonaci swojego fachu. Na terenie powiatu iławskiego, nad Jeziorakiem działa Oddział Miejsko – Powiatowy WOPR w Iławie. Jesteśmy jedną z największych jednostek terenowych w województwie warmińsko – mazurskim. Mamy zarejestrowanych około 100 członków, z czego około 50 jest aktywnie działających.

W iławskim oddziale mamy pełen przekrój wieku i doświadczenia, najstarsi koledzy są już statecznymi ojcami i dziadkami po 50., najmłodsi to dwunastolatkowie, którzy świeżo uzyskali stopień młodszego ratownika WOPR. Prężnie działamy wśród iławskiej młodzieży, którą wychowujemy w poczuciu odpowiedzialności i kreatywności, w zamian dając możliwość rozwijania swoich pasji i podnoszenia kwalifikacji w ratownictwie.

Dysponujemy dwiema bazami wypłynięć: na południowym krańcu Jezioraka w Iławie, przy ul. Sienkiewicza oraz w północnej części Jeziora Ewingi, w Ekomarinie w Zalewie. Łącznie na naszą flotę składa się 6 łodzi ratowniczych, z czego 4 stacjonują w Iławie:
1) N-5 – statek o długości 10,5 m, moc silników 2 x 200 KM, prędkość maksymalna ok. 75 km/h; rok prod. 2016 – największą jednostka, przystosowana do akcji ratowniczych z dużą ilością poszkodowanych oraz ekstremalnych warunkach pogodowych w porze dziennej i nocnej.
2) N-101 - długość 6,3 m, silnik 150 KM, prędkość około 65 km/h, rok prod. 2011. Kabinowa łódź typu RIB dostosowana do pracy w każdych warunkach przy każdym rodzaju akcji.

3) R-2 - długość 7,5 m, silnik 150 KM, prędkość ok. 65 km/h, rok prod. 2007 – uniwersalna łódź, niezastąpiona w działaniach technicznych. W tym roku łódź przejdzie kapitalny, kosztowny remont bardzo wysłużonego silnika.

4) R-1 – jednostka z 2001 r. , płaskodenna łódź typu „Mariusz”, sprawdza się w akcjach technicznych i podczas obstaw imprez pływackich. Niestety wysłużony i wysoce awaryjny silnik sprawia, że łódź nie jest wykorzystywana w pełni. Ze względu na brak funduszy na zakup nowego silnika, skupiamy się na drogich, doraźnych naprawach.

Do działań wykorzystujemy sprzęt taki jak polary, sztormiaki, kamera termowizyjna, torby medyczne, defibrylatory AED, pianki neoprenowe, skafandry suche, sonary, radary, sprzęt nurkowy.

Gdy potrzebna pomoc…
Co dzieje się, jeżeli nad Jeziorakiem zdarzy się wypadek? W 2019 roku na wodach powiatu iławskiego WOPR interweniował 81 razy. Udzielono pomocy 89 osobom, z czego 18 osób przekazano do zespołu ratownictwa medycznego. Niestety w wodach Jezioraka życie straciło aż 5 osób. Rodzaj niektórych zdarzeń zaskoczył nawet nas: oprócz utonięć interweniowaliśmy przy wywrotkach i zderzeniach łodzi, nagłych zachorowaniach wypoczywających turystów, awariach technicznych i ekologicznych, tonięciach sprzętu rekreacyjnego aż po awaryjne lądowanie statku powietrznego.

Niektóre interwencje podejmowaliśmy podczas realizacji zabezpieczeń, jednak do wielu z nich jesteśmy ochotniczo podrywani „z marszu”. Jak to wygląda w praktyce? Po zauważeniu zdarzenia zgłaszający wykonuje połączenie pod nr alarmowy 112 lub bezpośrednio 601 100 100 lub 984. Dyspozytor przekazuje informację o zdarzeniu jednemu z wyznaczonych iławskich ratowników. Ten który przyjmuje zgłoszenie, ogłasza „alarm” - dzięki współpracy z firmą alarmowanie.pl, każdy ratownik wprowadzony w „system” dostaje powiadomienie o zdarzeniu. Jesteśmy ochotnikami, zatem alarmy otrzymujemy podczas codziennego życia: w pracy, w szkole, podczas zabawy z dziećmi, na randce z chłopakiem/dziewczyną, podczas spotkania w gronie przyjaciół, późną nocą, gdy „na rano” do pracy.

Każdy z nas składał jednak ślubowanie „...bez względu na porę dnia i nocy, pospieszę z pomocą...”. Każdy z nas nieraz musiał zostawiać wszystko i biegiem udawać się na przystań, przebierać się, przygotować łódź i wypływać do potrzebujących. Każdy z nas nieraz wracał zziębnięty, przemoczony i wyczerpany, czasem także przygnębiony, bo pomoc przybyła za późno, bo potrzebującego nie dało się już uratować.


W Iławie nie ma zawodowych etatów ratowniczych (jedyne zatrudnienie to 6 osób na iławskich plażach w okresie wakacyjnym), każdy z nas pracuje zawodowo w różnych branżach (od spożywczej przez przemysłową i produkcyjną, aż po ochronę zdrowia i służby mundurowe). Nie dysponujemy sztabem księgowych i pracowników administracyjnych, nie mamy biura ani murowanej bazy sprzętowej. Mamy jednak niegasnącą pasję do ratownictwa, którą z pomocą samorządów i sponsorów chcemy rozwijać w najbliższych latach.

Współpraca
Zapewnienie bezpieczeństwa na tak ogromnym obszarze nie byłoby możliwe bez owocnej, życzliwej, opartej na partnerstwie i profesjonalizmie współpracy. Na wodzie działamy wspólnie z Policją i Państwową Strażą Pożarną. Bardzo cenimy sobie zaufanie i wsparcie jakim obdarzają nas organizacje działające na rzecz bezpieczeństwa i edukacji na terenie Iławy: Ochotnicza Straż Pożarna w Iławie i Grupa SIM Polskiego Czerwonego Krzyża; wiele razy działaliśmy razem na obstawach, pokazach i pogadankach. Kilkoro naszych ratowników, poza działaniami w WOPR jest aktywnymi członkami w tych organizacjach.

Osobne rozważenie trzeba poświecić niedawno powstałemu Stowarzyszeniu Wspierania Ratownictwa Wodnego w Iławie (SWRW Iława). Stowarzyszenie rozpoczęło działalność w III kwartale 2019 roku i podpisało umowę partnerską z naszą jednostką WOPR. Członkowie tego stowarzyszenia działają na rzecz ratowników. Ostatnie sukcesy SWRW to pozyskanie środków ochrony osobistej do walki z COVID-19 i przekazanie ich iławskim ratownikom oraz zawarcie umowy z Powiatem iławskim, dotyczącej doposażenia ratowników w sprzęt medyczny. SWRW Iława przewiduje podejmowanie dalszych działań wspierających iławski oddział WOPR.

Rozpoczęty nowy sezon
Ten sezon jest niespotykany: odwołane zostały wszystkie imprezy żeglarskie i rekreacyjne nad Jeziorakiem aż do końca lipca. Brak prywatnych imprez oznacza dla nas brak komercyjnych zabezpieczeń. Nie załamujemy się jednak: samorządy podchodzą poważnie do tematyki bezpieczeństwa nad wodą, przeznaczając środki na zapewnienie bezpieczeństwa. Od 1 maja jesteśmy gotowi pospieszyć z pomocą w każdy zakątek Jezioraka. Widać coraz więcej pojawiających się prywatnych jachtów, a biorąc pod uwagę badania, że w tym roku 80% Polaków spędzi wakacje w kraju, należy spodziewać się prawdziwego wysypu turystów w miesiącach letnich. Będziemy na to przygotowani!


Sponsorzy
Dziękujemy za wsparcie okazywane nam przez lokalne samorządy: Powiat iławski, miasto Iława, miasto Zalewo, Gmina Iława oraz za wsparcie prywatnych firm: Przem-Car, „Pod Omegą”, Ultrex, Hornet, alarmowanie.pl, inventini

KURSY

Regularnie organizujemy kursy podnoszące kwalifikacje:
oferujemy szkolenia Młodszego Ratownika WOPR (od 12 roku życia), Ratownika WOPR (14 r.ż.) i Ratownika wodnego (17 r.ż.). Współpracujemy z firmami organizującymi szkolenia Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, Szkolenia płetwonurkowe i patenty sternika motorowodnego.
Po szczegóły odnośnie naszych działań zapraszamy na stronę internetową www.ilawskiewopr.pl oraz na profil facebookowy: www.facebook.com/ilawskiewopr .

Maciej Nierzwicki, WOPR Iława
artykuł pochodzi z ostatniego wydania "Życia Powiatu Iławskiego" (29 maja 2020)2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5