Wracają piesze wycieczki po Iławie. Regionaliści ruszają z nowym cyklem

2020-06-05 10:50:10 (ost. akt: 2020-06-05 11:17:33)
Fragment plakatu — tak wyglądała ulica Niepodległości w Iławie po II wojnie światowej

Fragment plakatu — tak wyglądała ulica Niepodległości w Iławie po II wojnie światowej

Autor zdjęcia: archiwum Internetowego Muzeum Iławy

7 czerwca odbędzie się pierwsza wycieczka z nowego cyklu pieszych wypraw po Iławie. Organizatorzy, regionaliści i radni miejscy Michał Młotek i Dariusz Paczkowski przez kilka najbliższych miesięcy przybliżać będą mieszkańcom Iławy powojenną historię miasta.
1 czerwca 1945 roku władzę w Iławie przejęła polska administracja. Pracami Zarządu Miejskiego kierował od tego dnia Maksymilian Grabowski - pierwszy polski burmistrz Iławy. W tym roku minęło 75 lat od tamtego wydarzenia.
— Stąd pomysł na organizację cyklu wycieczek, które przybliżałyby mieszkańcom Iławy powojenną historię miasta — mówi Michał Młotek, autor Internetowego Muzeum Iławy. — Warto, by wszyscy wiedzieli, z czym musieli zmagać się pierwsi Polacy, którzy najpierw pojedynczo a później całymi grupami przybywali do Iławy po przejściu frontu — dodaje.

Regionaliści i radni miejscy w ciągu najbliższych miesięcy odwiedzą wraz z uczestnikami wycieczek różne zakątki miasta. Opowieści wzbogacone zostaną nigdy wcześniej niepublikowanymi zdjęciami i dokumentami z lat powojennych.

Pierwsza wycieczka zatytułowana została "Trudne początki". — Opowiemy w niej o tym, jak odradzała się Iława — informuje Dariusz Paczkowski, przewodnik miejski. — Będzie też sporo o Maksymilianie Grabowskim, pierwszym polskim burmistrzu naszego miasta i Aleksandrze Omiljanowiczu, szefie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego — dodaje.Michał Młotek i Dariusz Paczkowski od 2015 do 2019 roku organizowali wycieczki po iławskich ulicach. Koncepcja "Historii jednej ulicy" przyjęła się w wielu miastach w Polsce, a organizatorów wielokrotnie nagradzano. Trafiła do nich nagroda Generalnego Konserwatora Zabytków za najlepszy krajowy projekt edukacyjny, odznaczenia od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego a ostatnio tytuły "Twórca Wizerunku Iławy".

Osoby zainteresowane powojenną historią Iławy informacje na ten temat znajdą w internetowej audycji "Kronika zaginionego miasta", która dostępna jest na platformie podbean.com (http://kronikazaginionegomiasta.podbean.com/). Dostępnych jest na tę chwilę pięć odcinków podcastu.

red
ilawa@gazetaolsztynska.plCzytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W piątkowym (5 czerwca) wydaniu m.in.


Za te pieniądze trudno jest przeżyć
Coraz częściej słychać głosy, że za te pieniądze nie da się żyć. Pieniądze, które są wypłacane rodzicom jako zasiłek opiekuńczy przez zakład Usług Społecznych na dzieci do lat 8.

Marta Chełchowska Maturzyści czasów pandemii
Marta Chełchowska i Olaf Serafin. Są młodzi, ambitni i mają za sobą udział w ogólnopolskiej olimpiadzie „Zwolnieni z teorii”. Oboje skończyli XII LO w Olsztynie, a w poniedziałek napiszą egzamin maturalny. O swoich sukcesach i planach na przyszłość rozmawiają z Darią Bruszewską-Przytułą.

Marek Behan, kierownik sekcji ds. szczepień ochronnych w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w OlsztyniePrzeciwnicy niech zamilkną
— Ludzie czasem potępiają szczepionki, choć kompletnie nie wiedzą, o czym mówią. Dopiero, gdy ofiarami pandemii staną się znajomi i członkowie rodzin — przychodzi otrzeźwienie — mówi Marek Behan, epidemiolog, kierownik sekcji szczepień ochronnych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5