Póki co cmentarze w Iławie otwarte

2020-04-08 09:57:41(ost. akt: 2020-04-08 11:11:43)

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Bez obaw, na razie cmentarze w Iławie są otwarte. Można zatem przed Wielkanocą odwiedzić groby bliskich, oczywiście z zachowaniem odpowiednich zasad bezpieczeństwa.
Zrozumiałym jest, że w okresie przedświątecznym chce się zadbać o groby bliskich. Może to spowodować niepotrzebne i niebezpieczne (w kontekście koronawirusa) zgromadzenia na cmentarzach, czy to parafialnych, czy komunalnym. W Iławie wszystkie cmentarze są komunalne, ich właścicielem jest miasto. Na bramach administratorzy wywieszają właśnie (8 kwietnia) informacje na ten temat.
- My jesteśmy tylko podwykonawcą, co zdecyduje Urząd Miasta, tak będzie - słyszymy w Przedsiębiorstwie Usługowo-Handlowym LAZUR, które zajmuje się trzema cmentarzami: przy ul. Wyszyńskiego, przy ul. Ostródzkiej oraz przy ul. Piaskowej. Na razie Urząd Miasta nie planuje takiego zakazu wprowadzić, urzędnicy czekają na decyzje rządowe.
Należy jednak zachowywać się zgodnie z obostrzeniami.


- Należy utrzymać 2 metrowy odstęp pomiędzy osobami odwiedzającymi cmentarz.
- Zabronione jest gromadzenie się osób na terenie cmentarza.
- Osoby do lat 18 nie mogą poruszać się w przestrzeni publicznej bez opiekuna.
- Zalecamy, aby prace porządkowe przy grobach ograniczyć do niezbędnego minimum.
- Ze względu na ograniczoną przestrzeń między grobami prosimy, aby przy jednym grobie przebywała nie więcej niż 1 osoba.

O ostrożność apeluje zwłaszcza rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Iławie, Joanna Kwiatkowska: - Wyjście z domu na cmentarz to nie jest pierwsza potrzeba - zwraca uwagę policjantka. Chodzi zwłaszcza o niegrupowanie się osób starszych.


Edyta Kocyła-Pawłowska
e.kocyla@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W środowym (8 kwietnia) wydaniu m.in.

Kolejka przed sklepem przy ul. Pana Tadeusza w OlsztynieGodziny seniora do poprawki
System robienia zakupów przez seniorów w godzinach pomiędzy 10 a 12 wymaga w najlepszym razie korekty. Bo przyjęte obecnie rozwiązanie paraliżuje pracę sklepów — wynika z sygnałów, które dotarły do Polskiej Izby Handlu.


Jestem posłem, ale i lekarzem
Rozmawiamy z prof. Wojciechem Maksymowiczem, posłem Porozumienia z Warmii i Mazur oraz wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego.Koperta zamiast urny?
Czy będziemy głosować korespondencyjnie i czy to będzie 10 maja, tego nie wie nikt. Na razie decyzja leży po stronie Senatu. Potem ustawą zajmą się znowu posłowie, którzy wcześniej najpierw głosowali przeciwko, a potem za nową ustawą.


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5