Nowa ulga termomodernizacyjna już działa. Sprawdź szczegóły

2020-03-03 14:45:33 (ost. akt: 2020-03-03 13:48:57)
Zdjęcie jest ilustracją do artykułu

Zdjęcie jest ilustracją do artykułu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Od 2019 roku zaczęła obowiązywać nowa ulga dla właścicieli budynków jednorodzinnych, którą w bieżącym roku po raz pierwszy można odliczyć w zeznaniu PIT. Celem programu jest stworzenie w podatku dochodowym od osób fizycznych zachęty do termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych.
Kto może skorzystać z ulgi?
Beneficjentami są podatnicy opodatkowujący swoje dochody według skali podatkowej lub według jednolitej 19% stawki podatku oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, będący właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych i ponoszący wydatki na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych, przy czym czas realizacji projektów premiowanych ulgą nie może przekraczać 3 lat.

Ulga przysługuje również w sytuacji, gdy np. w związku z brakiem technicznych możliwości montażu instalacji (w tym fotowoltaicznej) na budynku jednorodzinnym, instalacja ta zostanie zamontowana na innym budynku, np. garażu, budynku gospodarczym. Musi ona jednak służyć budynkowi mieszkalnemu.

Z ulgi mogą skorzystać także podatnicy, którzy otrzymali dotacje z innych programów, w tym „Czyste powietrze” czy „Mój prąd”. Od 2019 roku dotacje nie są traktowane jako dochód podatnika, dlatego od dochodu możemy odliczyć w takiej sytuacji jedynie wkład własny poniesiony na przeprowadzenie dofinansowanej inwestycji. Co istotne, z ulgi termomodernizacyjnej nie można korzystać w przypadku budynku będącego w budowie.

Ważna celowość
danego przedsięwzięcia

Wydatki podlegające odliczeniu muszą być poniesione na realizację przedsięwzięcia, którego przedmiotem jest:
a) ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną do budynków mieszkalnych na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania,
b) ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie strat energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych oraz zasilających je lokalnych źródłach ciepła, jeżeli budynki mieszkalne, do których dostarczana jest z tych sieci energia, spełniają wymagania w zakresie oszczędności energii, określone w przepisach prawa budowlanego lub zostały podjęte działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii dostarczanej do tych budynków,
c) wykonanie przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła, w związku z likwidacją lokalnego źródła ciepła, w wyniku czego następuje zmniejszenie kosztów pozyskania ciepła dostarczanego do budynków mieszkalnych,
d) całkowita lub częściowa zamiana źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji.

Specjalny katalog wydatków
Kwota odliczenia nie może przekroczyć w sumie 53 tys. zł, bez względu na liczbę realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych latach. Katalog wydatków uprawniających do ulgi został określony w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju. Odliczeniu podlegają zarówno wydatki na materiały budowlane i urządzenia (np. materiały do dociepleń, kotły gazowe lub olejowe kondensacyjne wraz z osprzętem i zbiornikiem, kocioł na paliwo stałe spełniający odpowiednie wymogi określone w przepisach UE, przyłącze do sieci ciepłowniczej lub gazowej, odnawialne źródła energii, stolarka okienna i drzwiowa), jak również wydatki na usługi związane z termomodernizacją, w tym wykonanie audytu energetycznego budynku oraz dokumentacji projektowej przed realizacją przedsięwzięcia.


Mateusz Szauer, Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Iławie

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. j. #2879317 | 83.5.*.* 3 mar 2020 19:13

    To całe "czystepowietrze" to jest dla bezrobotnych bo jak masz jakikolwiek dochód to masz barierę. A korzystają tylko ci którzy pracują za granicą!

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5