Podsumowanie roku. O tym pisaliśmy przez cały rok 2019

2020-01-02 11:25:00(ost. akt: 2020-01-02 13:39:19)
II Fiesta Balonowa - wrzesień 2019 r.

II Fiesta Balonowa - wrzesień 2019 r.

Autor zdjęcia: Janusz Gerszberg

Minął kolejny rok... Dla wielu to czas refleksji, podsumowań. Oto i nasze bardzo subiektywne podsumowanie najważniejszych iławskich - i okolicznych - wydarzeń. Przeczytajcie, o czym pisaliśmy na łamach Gazety Iławskiej w 2019 r.
Ubiegły rok zaczęliśmy jako dziennik internetowy + miesięcznik papierowy. Była to nowość i dla nas, i dla Czytelników. Cieszymy się, że - mimo zmian - zostaliście Państwo z nami, a nawet - że Państwa przybyło :)

Styczeń
>>> Daria Dąbkowska z Rudzienic zaśpiewała w programie telewizyjnym The Voice Kids. Piętnastolatka zaśpiewała utwór Edyty Górniak "Kolorowy wiatr" i zachwyciła zarówno trenerów, jak i publiczność. Wokalistka trafiła do drużyny Cleo i zaczęła przygotowywać się do Bitwy - kolejnego etapu programu.

>>> Po tragicznym pożarze w escape roomie w Koszalinie, w którym zginęło 5 dziewczynek, straż pożarna w całym kraju sprawdzała tego typu obiekty. Kontrola odbyła się także w Iławie - jedynym w powiecie escape roomie. Efekt: iławski obiekt jest w pełni bezpieczny.

>>> W całym powiecie grała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Padł kolejny rekord hojności. W Iławie zebraliśmy 87.987,73 zł. W gminie Iława ponad 34.000 zł.

>>> W Iławie zainstalowano urządzenia mierzące podstawowe parametry meteorologiczne, jak temperatura, wilgotność i ciśnienie powietrza, oraz - co chyba najważniejsze - stężenie groźnych dla zdrowia pyłów PM 1, PM 2.5 i PM 10.

>>> 19 stycznia zamordowano prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Również w Iławie odbyło się wiele wydarzeń poświęconych Jego pamięci.

Luty
>>> Zmarł Eugeniusz Muc, wieloletni dyrektor Zakładu Karnego w Iławie.

>>> Z REGIONU: Puszczane luzem psy zabijają dziką zwierzynę (w tym muflony) na Wzgórzach Dylewskich, są niebezpieczne także dla ludzi. Leśnicy i weterynarze alarmują, że błąkające się po lesie czworonogi mogą przenosić do gospodarstw wirus afrykańskiego pomoru świń.

>>> Iławskie Smoki Jezioraka zdobyły złoto w zawodach międzynarodowych w Borken (Niemcy).

>>> Mieszkańcy, pasjonaci historii, miłośnicy Iławy, regionaliści, detektoryści, a także przedstawiciele okolicznych muzeów, radni miejscy i władze miasta wzięli udział w konferencji „Pamięć – tożsamość – ludzie – historia”, w trakcie której dyskutowano o konieczności powołania w Iławie muzeum regionalnego. Iława, mimo wielu prób, jest dziś największym miastem w województwie warmińsko-mazurskim, która nie ma własnej placówki muzealnej.

>>> Mariola Zdrojewska pożegnała się ze stanowiskiem zastępczyni burmistrza. Dawid Kopaczewski podjął decyzję o jej odwołaniu. Zdrojewska zostanie jednak w ratuszu. Będzie nadal sekretarzem miasta.

>>> W Powiatowym Szpitalu im. Władysława Biegańskiego w Iławie rozpoczyna działalność Dzienny Oddział Psychiatryczny.

Marzec
>>> Arkadiusz Kuciński zwycięzcą plebiscytu na Najpopularniejszego Sportowca 2018 roku według Czytelników Gazety Iławskiej.

>>> Burmistrz wręczył wyprawki pierwszym dzieciom urodzonym w Iławie w 2019 r.

>>> Iławski zespół Blues Station zagrał na 40- leciu Dżemu.

Kwiecień
>>> Urząd miasta postanowił uregulować sprawy związane z handlem na tak zwanym "Manhattanie". Działkowcy wrócą na murek, ale na określonych zasadach.

>>> Miss Earth Poland iławianka Aleksandra Grysz organizuje akcję sprzątania miasta. W jej ślady w ciągu roku idzie wiele osób.

>>> Zbiórka pieniędzy na specjalistyczny wózek dla Wojciecha Kaniuki zakończyła się pełnym sukcesem.

>>> Trwa strajk nauczycieli.

>>> Ewa Wiśniewska, dyrektor Iławskiego Centrum Kultury, złożyła rezygnację z pracy.

>>> Zmiana na stanowisku dyrektora SP 3 w Iławie. Zamiast Barbary Żuchowskiej - Grażyna Stolarska. W SP5 - bez zmian. Konkurs w "czwórce" przełożony na maj.

>>> Granat tuż przy osiedlu Marina Iława. Niewybuch zabrali saperzy.

>>> Skarbnik miejska odwołana. Ewa Moszczyńska zostaje jednak w urzędzie. Pod koniec minionego roku iławski ratusz wstrzymał część płatności za tak zwane bieżące zobowiązania. W miejskiej kasie brakowało czterech milionów złotych. Ten brak płynności był główną przyczyną odwołania skarbnik Ewy Moszczyńskiej.

Maj
>>> Trzecia - i jak na razie ostatnia - Lotnicza Majówka przyciągnęła tłumy.

>>> Nie żyje Krzysztof Kamiński, znany trener i zawodnik ITR. Jego ciało znaleziono w mieszkaniu przy ul. Okulickiego.

>>> Kontenery mieszkaniowe dla dłużników dotarły do Iławy. Nie doczekały się jednak jak na razie lokatorów, burmistrz wstrzymał decyzję poprzednika.

>>> Wioślarz Miłosz Jankowski zajął drugie miejsce w zawodach Pucharu Świata.

>>> Nad Jeziorakiem odbyło się niezwykłe wydarzenie sportowe - Swimrun Ultra Jeziorak. 500 zawodników z całego kraju oraz zagraniczni goście z całej Europy zmierzyli się z najdłuższym jeziorem w Polsce, naprzemiennie biegnąc i płynąc.

>>> Kenijczyk W. Biwott wygrał w IV IPB Nocnym Biegu. Wystartowało rekordowe 745 osób.

>>> Za nami wybory do Europarlamentu. Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło niemal w całym powiecie. Druga była Koalicja Europejska.

Czerwiec
>>> Prawdopodobnie w wyniku uderzenia pioruna zapaliła się wieża kościoła we Frednowych w gminie Iława. Internauci zbierają pieniądze na odbudowę.

>>> Zakład Karny w Iławie ma już 70 lat.

>>> Przy SP 1 odbył się Ogólnopolski Turniej Koszykówki 5x5 „BrokenBall”.

>>> Nie żyją mężczyźni ranni w nocnym wybuchu na iławskim Gajerku przy ul. Kętrzyńskiej. Sprawę bada prokuratura.

>>> Po raz pierwszy w Iławie zorganizowano Święto Muzyki, podczas którego lokalni muzycy występowali w różnych częściach miasta.

>>> 56-latek z Iławy utopił się w Jezioraku. Wcześniej pił alkohol.

>>> Burmistrz Dawid Kopaczewski nie otrzymał wotum zaufania i absolutorium.

>>> Rada miasta nie przyjęła Samorządowej Karty Praw Rodzin.

>>> Jest nowy skarbnik Iławy. Radni, na wniosek burmistrza, powołali na to stanowisko Joannę Wiśniewską, dotychczasową zastępczynię skarbnika miasta.

>>> Jednak można handlować na murku na "Manhattanie". Radni przyjęli uchwałę, którą w kwietniu odrzucili.

>>> Walka, bębny i mnóstwo radości – w Iławie odbyły się VI regaty smoczych łodzi "O Złote Wiosło Jezioraka". Organizatorem jak zwykle był klub Drakens Iława.

Lipiec
>>> Leszek Możdżer, Natalia Niemen, Izabela Trojanowska na Festiwalu Nad Jeziorakiem. A na Dniach Iławy: Anna Wyszkoni, Golec uOrkiestra, Laskowski, Electric Light Orchestra Classic.

>>> Ogłoszono wyniki rekrutacji do szkół średnich. Nie wszyscy uczniowie znaleźli miejsce w wybranej szkole. Ponad 400 osób się nie dostało.

Sierpień
>>> Lidia Miłosz, polonistka z iławskiej SP2, przejmuje stery Iławskiego Centrum Kultury.

>>> Złota Tarka - Festiwal Jazzu Tradycyjnego - po raz 49 w ogóle, a po raz 25 - w Iławie. Niestety, od kilku lat bez konkursu "O Złotą Tarkę".

>>> Zmarł Wiktor Perucki, prezes Koła Związku Sybiraków w Iławie. Miał 76 lat.

>>> Agata Wacławska-Matyjasik, jako pierwsza kobieta pokonała wpław Jeziorak, najdłuższe jezioro w Polsce. Pokonanie 27 kilometrów zajęło jej 17 godzin.

>>> Tłumy pojawiły się na koncercie poświęconym pamięci zmarłego rok wcześniej Bogdana Olkowskiego. Kapelmistrz Młodzieżowej Orkiestry Dętej był świetnym pedagogiem, dyrygentem i trębaczem.

>>> Soundlake Festival to nowe wydarzenie w kulturalnym kalendarzu Iławy. Przygotowana w dużej mierze przez osoby prywatne pierwsza edycja imprezy spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem. Karol "Panczen" Łyżwa, Jakub Kaska i Wojciech Wierzchowski wraz z zapleczem w postaci ICK stanęli na wysokości zadania, organizując wieczór koncertów na wysokim poziomie i muzycznym, i wizualnym, i w obszarze bezpieczeństwa uczestników - za przystępną cenę. Wystąpili: PARA, Mikromusic, The Dumplings i Fisz Emade Tworzywo.

Wrzesień
>>> W Iławie i okolicach odbyła się widowiskowa Fiesta Balonowa o Puchar Wójta Gminy Iława.

>>> Ruszyła budowa siedziby Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych.

Październik
>>> Największa światowa inicjatywa biegowa pojawiła się w Iławie. Parkrun Mały Jeziorak to bieg, trucht lub marsz co sobotę o 9 rano.

>>> W Iławie gościł Mariusz Szczygieł, reportażysta, dziennikarz, pisarz, laureat Nagrody Literackiej NIKE.

>>> Odbyły się wybory parlamentarne. We wszystkich gminach powiatu iławskiego zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość.

>>> Na leczenie Danuty Wacławskiej zebrano 40 tys. zł. Festyn zorganizowano w SP4, której chora była dyrektorem.

Listopad
>>> Ruszyła kolejna edycja Iławskiego Budżetu Obywatelskiego. Do rozdysponowania jest 250.000 zł.

>>> Akcja ratunkowa na Jezioraku. Na Zatoce Kraga wywróciła się łódka z trzema wędkarzami w środku. Udało się ich uratować, byli bardzo wychłodzeni.

>>> Żeglarka MOS SSW Iława Wiktoria Gołębiowska zdobyła mistrzostwo świata w klasie Laser Radial zawodniczek do lat 21! To ogromny sukces nie tylko iławskiego sportu, ale też całego polskiego żeglarstwa.

>>> Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego przeprowadzili akcję zatrzymania dwóch mężczyzn na ulicy Ostródzkiej w Iławie. - Z uwagi na wczesny etap sprawy nie informujemy o jej szczegółach — poinformował nas zespół prasowy CBŚP.

>>> Po raz pierwszy obradowała iławska miejska rada seniorów. Po uroczystym wręczeniu aktów powołania piętnastu członkom rady oraz wyboru prezydium, odbyło się pierwsze posiedzenie. Poruszano na nim ważne sprawy, którymi w najbliższym czasie zajmie się gremium.

>>> Ola Demczuk i Miłosz Jankowski pobili rekord świata! Na ergometrze wioślarskim pokonali 344 km w dobę.

>>> Wiktoria Witkowska została mistrzynią Polski juniorek w karate kyokushin.

Grudzień
>>> Iława wygrywa w głosowaniu internautów. Odwiedzi ją legendarna ciężarówka Coca-Coli.

>>> Odbyła się 35. wycieczka z cyklu "Historia jednej ulicy". Wyprawa iławian ulicą Narutowicza to ostatnia wycieczka z cyklu wypraw organizowanych od 2015 roku przez Michała Młotka i Dariusza Paczkowskiego po miejskich ulicach.

>>> Adam Żyliński złożył mandat radnego rady miejskiej. W jego miejsce do rady w styczniu wejdzie Katarzyna Dzik.

>>> 16-letni Aleksander Przybyszewski i o rok starszy Nikodem Fiałkowski pobili rekord świata juniorów wagi lekkiej w dystansie pokonanym na ergometrze wioślarskim przez dwóch zawodników przez dobę.

>>> Na Starym Mieście stanęła Lodówka Obywatelska. Można do niej włożyć jedzenie, lub też w razie potrzeby - zabrać.

>>> Nie udało się uratować życia piętnastolatki, która zatruła się czadem w jednym z mieszkań w Iławie.

>>> W Iławskim Budżecie Obywatelskim wygrał pomysł na stworzenie wybiegu dla psów oraz jubileusz 75-lecia Jezioraka Iława.


Zebrała: Edyta Kocyła-Pawłowska
e.kocyla@gazetaolsztynska.pl


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5