Zamiast wręczać dyplomy, wysłali uczniów na wycieczkę. I to jaką!

2019-11-08 00:13:52 (ost. akt: 2019-11-08 00:28:51)

Autor zdjęcia: ICK

Wyróżniający się uczniowie i między innymi seniorzy zostali zaproszeni przez władze Iławy na wycieczkę do kolebki Solidarności i Muzeum II Wojny Światowej.
O wyjeździe do Trójmiasta poinformował burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski.
- Wraz z Iławskie Centrum Kultury zaprosiliśmy prawie 100 osób (młodzież, seniorów, nauczycieli, przedstawicieli Rady Miejskiej) na wyjątkową wycieczkę do Muzeum II Wojny Światowej i Stoczni w Gdańsku - pisze burmistrz. - Chcieliśmy w ten sposób uhonorować młodzież wyróżniającą się w nauce i zasłużoną dla społeczności szkolnej. Była to też okazja do integracji międzypokoleniowej, ale przede wszystkim do zagłębienia się w naszą trudną, ale jakże ciekawą historię - czytamy na facebookowym profilu Dawida Kopaczewskiego.

Szczegółowo wyjazd opisano na stronie FB ICK:
„7 listopada 2019 roku odbyła się wycieczka do Muzeum II Wojny Światowej i Stoczni w Gdańsku. W wydarzeniu wzięło udział 94 uczestników: w tym uczniowie ze wszystkich szkół podstawowych miasta Iławy, Zespołu Placówek Szkolno - Wychowawczych, reprezentanci ZHP, Młodzieżowej Rady Miasta, PCK, reprezentanci organizacji Polskie Dzieci Wojny, delegacja Rady Miejskiej Iławy, nauczyciele - opiekunowie i przedstawiciele organizatorów.
W ten sposób pragnęliśmy uhonorować młodzież szczególnie wyróżniającą się w nauce, zachowaniu, odnoszącą sukcesy w różnych dziedzinach, zasłużoną dla społeczności szkolnej działaniami o charakterze kulturalnym lub żywo interesującą się historią i problematyką społeczno - kulturalną.
Przy pomniku Trzech Krzyży w Gdańsku spotkaliśmy się z przewodnikiem, Jarosławem Żurawińskim, który oprowadził nas po kolebce Solidarności, miejscu podpisania porozumień sierpniowych. Następnie, w 4 międzypokoleniowych grupach, uczestniczyliśmy w warsztatach w Muzeum II Wojny Światowej: 'Irena Sendlerowa i sieć pomocy', 'Z gruzu i popiołu', 'Żołnierska dola', 'Polskie Państwo Podziemne'. Wycieczka doskonale wsparła realizację celów kształcenia z podstaw programowych i wytycznych MEN oraz MKiDZN: kształtowanie postaw patriotycznych - szacunku do wartości, symboli i tradycji narodowych; upamiętnienie bohaterów II wojny światowej, w tym postaci Kazimierza Piechowskiego; propagowanie aktywnego udziału w życiu społeczności lokalnej; inspirowanie do pogłębiania wiedzy o Polsce; wspieranie współuczestnictwa w pielęgnowaniu tradycji; pogłębianie wiedzy o historii kraju; wspieranie integracji międzypokoleniowej.”


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5