Młodzieżowa Akademia Profesjonalistów już pracuje

2019-11-05 14:51:43(ost. akt: 2019-11-05 15:13:15)
Zajęcia z seniorami odbywają się pod hasłem „Nie bój się komputera”

Zajęcia z seniorami odbywają się pod hasłem „Nie bój się komputera”

Autor zdjęcia: Życie Powiatu Iławskiego

Odbyły się już pierwsze zajęcia Młodzieżowej Akademii Profesjonalistów, czyli dodatkowych specjalistycznych zajęć dla uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu iławskiego. Prawie dwadzieścia osób zakwalifikowanych do prac akademii kształci się w Inkubatorze Technologicznym w Iławie pod okiem najlepszych fachowców, by jak najlepiej przygotować się do przyszłej pracy i studiów.
Młodzieżowa Akademia Profesjonalistów to szansa dla uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu iławskiego nie tylko na rozwijanie pasji i zainteresowań, ale też zdobycie nowych doświadczeń zawodowych. Rekrutacja do akademii odbyła się we wrześniu. Spośród uczniów, którzy wypełnili specjalny formularz dostępny na stronach www.inkubator.ilawa.pl, utworzono dwie grupy – jedna z nich przez najbliższe miesiące uczyć się będzie medycznego angielskiego, druga pozna tajniki programowania. Zajęcia są bezpłatne, a całość odbywa się popołudniami w Inkubatorze Technologicznym przy ulicy Andersa 12.

I-english, czyli
medyczny angielski

Zajęcia z medycznego angielskiego, czyli „i-english” (gdzie „i” oznacza „inkubator” i „Iławę”) prowadzi filolog języka angielskiego Dominika Kasprowicz, nauczycielka z Akademickiego Zespołu Placówek Oświatowych w Fijewie, mająca doświadczenie w tłumaczeniu dokumentów medycznych i farmaceutycznych. Uczestnikami, a w zasadzie uczestniczkami zajęć są uczennice, które planują w przyszłości podjęcie studiów medycznych.

– Już od pierwszych zajęć pracujemy na dość wysokim poziomie – mówi Dominika Kasprowicz. – Młodzież, która trafiła do Młodzieżowej Akademii Profesjonalistów jest bardzo ambitna i jestem przekonana, że w przyszłości spełni swoje zawodowe marzenia. Fantastycznie, że są takie zajęcia i że uczniowie mogą bezpłatnie zdobywać wiedzę, która przyda im się na studiach – dodaje.

Medyczny angielski to jednak nie wszystko. Uczniowie, którzy planują podjąć w przyszłości studia medyczne, będą mieli także zajęcia z lekarzami oraz psychologiem. Całość wpisuje się w politykę samorządu powiatu, który od lat wspiera finansowo studentów medycyny, pod warunkiem, że po zakończeniu studiów rozpoczną pracę w Powiatowym Szpitalu w Iławie.

Uczymy zawodu przyszłości
Dwa razy częściej od zajęć z medycznego angielskiego w inkubatorze odbywają się zajęcia z programowania. Powody są dwa. Pierwszy to fakt, że w Polsce brakuje programistów i nieprędko uda się ten stan rzeczy zmienić. Drugi powód to duża liczba utalentowanych uczniów w szkołach średnich na terenie powiatu iławskiego, którzy potrzebują praktycznego wsparcia specjalistów, by zacząć móc stosować swój zapał i swoją wiedzę w praktyce.

Zajęcia z uczniami prowadzi Andrzej Żmudziński, właściciel firmy Deseco Software House, która specjalizuje się w wytwarzaniu innowacyjnego oprogramowania dla przemysłu i na co dzień ma swoją siedzibę w inkubatorze.
– Zajęcia z młodzieżą mają formę praktyczną, warsztatową – mówi Andrzej Żmudziński. – Uczniowie, pod moją opieką, pracują nad własną aplikacją. Będzie to aplikacja do blogowania z możliwością komentowania wpisów. Każdy odpowiada za inną część aplikacji. Pracujemy i komunikujemy się nie tylko w trakcie spotkań, ale też w domach, korzystając ze specjalnej platformy służącej do współpracy zespołowej.

Aplikacja do blogowania, którą stworzą uczniowie szkół z terenu powiatu, po ukończeniu prac będzie mogła zostać pobrana z internetowych platform z aplikacjami. Andrzej Żmudziński nie ukrywa, że po zakończeniu pierwszego cyklu zajęć I-meetup najlepsi młodzi programiści będą mogli znaleźć zatrudnienie w jego firmie, która już teraz angażuje do pracy absolwentów iławskich szkół średnich i nie przewiduje w przyszłości wyprowadzki poza Iławę.

Prace Młodzieżowej Akademii Profesjonalistów organizuje Inkubator Technologiczny w Iławie, który jest częścią Powiatowego Urzędu Pracy w Iławie. Prace inkubatora koordynuje Michał Młotek.

Wspieramy seniorów
W inkubatorze ruszyły już także zajęcia dla seniorów. Zajęcia prowadzone są przez pracowników inkubatora, w tym przez trenera kompetencji cyfrowych i doradcę zawodowego Wojciecha Wierzchowskiego.

W pierwszej serii zajęć uczestniczy piętnaście osób. To członkowie i sympatycy stowarzyszenia Dzieci Wojny.
– Komputer dla seniora nie jest już, jak kiedyś, tajemnym urządzeniem – mówi Wojciech Wierzchowski. – Seniorzy korzystają z komputerów, z internetu, a my pokazujemy, jak robić to odpowiedzialnie i bezpiecznie. Dodatkowo, w czasie kolejnych zajęć nauczymy seniorów, jak korzystać z internetowych płatności, z paczkomatów, wyjaśnimy, jak zamówić leki z internetowej apteki – dodaje.

Pierwszy cykl zajęć trwać będzie sześć miesięcy. Następnie do uczestnictwa w nich zaproszona zostanie kolejna grupa seniorów.

Życie Powiatu Iławskiego (powiat-ilawski.pl)

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Majka #2814326 | 185.144.*.* 5 lis 2019 15:30

    Młodzież przy tym stole jak nic..

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5