Orkiestranci — byli i aktualni — posprzątali teren przy Domu Weterana [ZDJĘCIA]

2019-10-08 13:33:33(ost. akt: 2019-10-08 14:12:02)
W sprzątaniu okolic Domu Weterana brali udział aktualni oraz byli orkiestranci a nawet ich dzieci

W sprzątaniu okolic Domu Weterana brali udział aktualni oraz byli orkiestranci a nawet ich dzieci

Autor zdjęcia: archiwum Stowarzyszenia Przyjaciół Orkiestry Dętej

To był (a w umysłach — ciągle jest) ich drugi dom. Tzw. Dom Weterana, który niegdyś był główną siedzibą Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Iławie, lata świetności ma już dawno za sobą i wciąż czeka na remont lub wyburzenie. Na to byli i aktualni orkiestranci nie mają już wpływu, ale za to mogą zadbać o jego najbliższe otoczenie.
Lata wspólnej gry, mnóstwo wyjazdów na koncerty i festiwale do wielu krajów na całym świecie, jeszcze więcej wspomnień i znajomości, które przetrwały lata. Do tego postać najważniejsza, łącząca wiele pokoleń orkiestrantów — śp. Bogdan Olkowski. O tym, jak ważna dla miasta nad Jeziorakiem jest orkiestra kojarzona od lat z Budowlanką (choć mogą w niej grać także uczniowie innych szkół, nie tylko ZS im. Bohaterów Września 1939 roku) oraz jak cenionym człowiekiem był kapelmistrz Olkowski przekonaliśmy się podczas koncertu wspomnieniowego, do którego doszło w iławskim amfiteatrze im. Louis Armstronga pod koniec sierpnia.


Tuż po koncercie muzycy przenieśli się pod drzwi swojego drugiego domu, jak mówią o znajdującym się w centrum Iławy Domu Weterana. Nieodżałowanego kapelmistrza wspominali w sposób najbardziej odpowiedni — po prostu grając. Tyle, że okazało się, że okolica nie nastraja do organizowania podniosłych wydarzeń — tzw. "Małpi Gaj", w którym znajduje się Dom Weterana, od lat jest zaśmiecany, a służby komunalne musiałyby mieć tu całodobowe dyżury aby na bieżąco sprzątać (co oczywiście jest nierealne i mija się z celem). Dlatego sami orkiestranci, a konkretnie Stowarzyszenie Przyjaciół Orkiestry Dętej, które w ostatnich tygodniach bardzo prężnie działa, wzięło sprawy w swoje ręce.

— Stowarzyszenie Przyjaciół Orkiestry Dętej melduje się, gotowe do działania. Informujemy, że w w sobotę 28 września została zrealizowana wspaniała inicjatywa — czytamy w relacji zamieszczonej w social mediach stowarzyszenia.
— Pomysł zrodził się, kiedy w sierpniu staliśmy pod Weteranem, zachwyceni spontanicznym występem orkiestrowej młodzieży, wspieranej przez starszych kolegów. Było pięknie... Ale!!! Staliśmy tam, a wśród nas burmistrz Iławy oraz radni Iławy i chyba wszyscy zawstydzeni, ponieważ wokół nas był BAŁAGAN (jest to najdelikatniejsze określenie tego, co tam leżało) — słusznie stwierdzono w tekście.

— Sprzątnęliśmy! Spędziliśmy miło czas, integrując się z orkiestrową młodzieżą, która dzielnie nas wspierała. Jesteśmy z Was dumni, jesteście naszymi następcami w orkiestrze, jesteście taką młodzieżą, jaką otaczał się nasz kochany Pan Kapelmistrz, Bogdan Olkowski. Teraz już wiemy, że my i wy razem możemy wiele! — podsumowują orkiestranci

Oczywiście, że efekt sprzątania nie będzie widoczny przez najbliższe miesiące czy lata. Trzeba by najpierw zmienić mentalność ludzi tam śmiecących. Ale orkiestranci — byli i aktualni — swój kawał dobrej roboty wykonali.

>>> Jak już zaznaczyliśmy, Stowarzyszenie Przyjaciół Orkiestry Dętej działa coraz prężniej. W sobotę 5 października młodzież z Młodzieżowej Orkiestry Dętej przy Zespole Szkół im. Bohaterów Września 1939 roku w Iławie uczestniczyła w Festiwalu Orkiestr w Mundurach, do festiwalu doszło na stadionie narodowym w Warszawie. Wyjazd orkiestry zorganizowało i sfinansowało Stowarzyszenie za zgodą i akceptacją dyrektor szkoły i aktualnego kapelmistrza.

Przy okazji przypominamy, że za tydzień, we wtorek 15 października w godzinach 16.00 —19.00 w świetlicy szkolnej iławskiej Budowlanki (ul. Kopernika 8a) nastąpi przesłuchanie kandydatów do Młodzieżowej Orkiestry Dętej. Zapraszamy chętnych. Jak nam przekazał kapelmistrz Michał Kowalewski, zgłaszać się już mogą osoby od 9. roku życia. Szczególnie poszukiwani są muzycy grający lub chcący się nauczyć grać na puzonie, tubie, trąbce, saksofonie tenorowym i altowym.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5