Piknik Inspiracji 2019. Nad Małym Jeziorakiem znowu można złapać naukowego (i nie tylko) bakcyla [ZDJĘCIA, WIDEO]

2019-09-21 13:42:42(ost. akt: 2019-09-21 15:30:34)

Autor zdjęcia: Paulina Kasprzycka

W Iławie odbywa się dziś (sobota 21 września) już piąta edycja Pikniku Inspiracji nad Małym Jeziorakiem. - Jego ideą jest popularyzacja wiedzy z dziedzin przyrodniczo-technicznych, a głównym celem jest zaszczepianie nowej pasji i inspirowanie do poszerzania horyzontów dzieci oraz młodzież z Iławy i jej okolic – podkreślają organizatorzy wydarzenia z iławskiego urzędu miejskiego.
W tym roku, już po raz piąty apetyt do nauki wśród młodych ludzi jest rozbudzany najlepszym i najbardziej skutecznym sposobem czyli poprzez zabawę.

Choć aura może nie jest dziś w Iławie najbardziej sprzyjająca do organizowania imprez plenerowych (duże zachmurzenie, momentami deszcz, temperatura dużo niższa niż w trakcie wakacyjnych wydarzeń), to w okolice amfiteatru i hali widowiskowo-sportowej – tuż nad brzegiem jeziora Mały Jeziorak - od godzin porannych nadciągały kolejne zastępy młodszych i tych starszych naukowo ciekawskich. Wśród nich mnóstwo było uczniów iławskich podstawówek.

To właśnie przede wszystkim z myślą o nich od pięciu już lat organizowany jest Piknik Inspiracji. W związku z niepewną pogodą pojawiały się już opinie, że może powinien on odbywać się w czasie wakacji, jednak jak zauważa Aneta Rychlik, radna miejska, właśnie dlatego jest to wrzesień, bo – po pierwsze – jest to dużo bardziej dogodny termin dla studenckich kół naukowych, a po drugie: w czasie wakacji ciężko byłoby przyprowadzić zorganizowane grupy szkolne.

Chwilę po rozmowie z nami radna Rychlik ruszyła oceniać stoiska – uczestnicy Pikniku wybierają najlepsze z nich, a zwycięzca, który uzyska najwięcej głosów otrzyma Nagrodę Publiczności, a wśród głosujących rozlosowane zostaną zestawy piknikowych gadżetów.

- Termin Pikniku nie jest przypadkowy. Ma on za zadanie już na początku roku szkolnego zainspirować uczniów do poszukiwań i samodzielnego odkrywania tajemniczego świata nauki - tłumaczy Cezary Neścior z wydziału komunikacji społecznej iławskiego ratusza..
- Duży nacisk jest kładziony na to, aby wśród wystawców byli prawdziwi pasjonaci swoich dziedzin, którzy z zapałem dzielą się swoją pasją. Choć Iława to raczej małe miasto, tej imprezy mogą pozazdrościć nawet najwięksi! - dodaje Neścior.

>>> Piknik rozpoczął się o godzinie 9.30 od pokazów w amfiteatrze dla klas 1-3 szkół podstawowych, godzinę później odbył się pokaz dla dzieci z klas 4-6 a po nim o 11.30 dla uczniów klas 7-8.

Zaraz po pokazach na głównej scenie, akcja przeniosła się nad Mały Jeziorak gdzie odbyły się wodne manewry służb ratunkowych. A przez cały czas trwania pikniku na gości czekały stoiska inspiracji z masą atrakcji naukowych.


Swoją obecność na Pikniku zapowiedziało już wcześniej kilkanaście Studenckich Kół Naukowych z renomowanych uczelni całego kraju. Stoisko każdego z nich zachęcało uczestników do zapoznania się z ich dziedziną nauki i proponowało inne atrakcje. Dodatkowo do grona stoisk inspiracji dołączyły firmy, instytucje i stowarzyszenia lokalne prezentujące swoje pasje „od kuchni”, a wszystkie atrakcje były podzielone na strefy tematyczne. Tegorocznym inspiratorem jest genialny fizyk Albert Einstein.

- Dlaczego Piknik jest tak wyjątkowy? Choćby dlatego, że jest to wydarzenie całkowicie niekomercyjne, skupiające ludzi nadzwyczaj kreatywnych, z energią i pasjami, którzy za pomocą swojej ogromnej wiedzy zapraszają do fascynującego świata nauki. A sposób w jaki to robią sprawia, że każdy chciałby zostać w tym świecie na zawsze - mówi Cezary Neścior.

A co na dodatek? Jedną z ciekawszych atrakcji są Mistrzostwa Polski w Skokach w Narciarstwie Wodnym, które na Małym Jezioraku odbywają się dziś i w niedzielę oraz finałowy pokaz ognia z Einsteinem w roli głównej, na który organizatorzy zapraszają o godzinie 21:00 do miejskiego amfiteatru. Poniżej podajemy pełen program imprezy (łącznie z wydarzeniami, które już za nami).

PROGRAM
Sobota 21 września

Pokazy naukowe (Amfiteatr Miejski)
9:30 – klasy 1-3 „Zabawy językowe” Studenckie Koło Naukowe Logopedów z Uniwersytetu Gdańskiego
10:30 – klasy 4-6 „Mroźny, ciekły azot”- Mały Inżynier
11:30 – klasy 7+ „Pokazy chemiczne”- Mały Inżynier
12:00 – Wodne manewry służb ratunkowych
12:30 – „Woda w lesie, zimne ognie z lasu”- Nadleśnictwo Iława
13:00 – Spektakl „Made in China, czyli o pirotechnice kilka słów” – Chemicy z Wojskowej Akademii Technicznej
13:30 – „Logopedia to więcej niż myślisz”- Studenckie Koło Naukowe Logopedów z Uniwersytetu Gdańskiego
14:00 – Muzyczne inspiracje Małego Pi
14:30 – Podsumowanie „V Pikniku Inspiracji nad Małym Jeziorakiem” i rozstrzygnięcia konkursów

A co poza nauką?
10:00 - Finał Mistrzostw Polski w Skokach w Narciarstwie Wodnym! –Mały Jeziorak

STREFA REKREACJI I ANIMACJI DLA DZIECI
18:00 Spektakl „Kajtuś Czarodziej” kinoteatr (bezpłatne wejściówki do odbioru w ICK ) „Tu nie wchodź! Tak nie rób! Nie zaglądaj! Nie stukaj!” – słyszy ciągle Kajtuś. A właściwie nie Kajtuś, a Antoś. A tak właściwie to Kajtuś Czarodziej. Jak do tego doszło? Nasza najnowsza premiera to historia ciekawego świata chłopca, w której mogą się przejrzeć zarówno dzieci jak i sami dorośli. Spektakl na podstawie powieści Janusza Korczaka.

18:00 - INDOCHINY Spotkanie z podróżnikiem Piotrem Wnukiem, który opowie o Indochinach. Laos, Kambodża i Wietnam, które zwiedził Piotr Wnuk to daleka kultura, ciekawa historia i odległe od europejskich smaki. Zapraszamy do sali konferencyjnej kina (na piętrze). Wstęp bezpłatny.

21:00 - WIELKI FINAŁ czyli „Pokaz ognia z Einsteinem w roli głównej”!
Oceń najlepsze stoisko i weź udział w losowaniu!

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zolo #2794523 | 77.114.*.* 22 wrz 2019 18:08

  ewmizazuca ze jestem pijakiem aleszogotowszystkojest teraz towszystko zginie ew moze pszeczyta pani zagaj

  odpowiedz na ten komentarz

 2. koło giżycka w jeziorze mówili miliony #2794230 | 162.247.*.* 21 wrz 2019 16:12

  miliony pływają bo jakis milioner sie utopił jak był pijany i mu powypadali

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5