"Historia jednej ulicy" wraca po wakacyjnej przerwie

2019-09-10 09:59:43(ost. akt: 2019-09-10 10:04:34)
Plakat promujący wycieczkę ulicą Dworcową — kliknij, aby zobaczyć go w całości

Plakat promujący wycieczkę ulicą Dworcową — kliknij, aby zobaczyć go w całości

Znany jest już termin pierwszej powakacyjnej wycieczki pieszej z cyklu "Historia jednej ulicy". W sobotę 14 września Michał Młotek i Dariusz Paczkowski zapraszają miłośników lokalnej historii na spacer po ulicy Dworcowej.
Uczestnicy wycieczek z cyklu "Historia jednej ulicy", organizowanego nieprzerwanie od 2015 roku, mają już za sobą trzydzieści dwie wyprawy, w tym trzy wycieczki, w trakcie których można było sporo usłyszeć o historii kolei: ulicą Towarową, Jagiełły i Stacyjną. Tym razem mniej będzie o samej kolei i jej roli w rozwoju Iławy, a więcej o samym dworcu i o kolejarzach, którzy związali swoje losy z iławskim węzłem kolejowym.

Jak zawsze, oprócz ciekawych opowieści, nie zabraknie materiałów ilustracyjnych i archiwalnych. Oprócz zdjęć dworca przed i powojennych będzie można zobaczyć kopię aktu erekcyjnego, który umieszczono w mosiężnej tubie pod głazem pamiątkowym przy dworcu w grudniu 1970 roku. Na tubę natrafiono w tym roku w trakcie realizacji inwestycji przy dworcu.

Zbiórka uczestników wycieczki przewidziana została o godzinie 16:00 przed budynkiem Urzędu Skarbowego przy ulicy Wojska Polskiego 26. Udział w wycieczce jest bezpłatny.

Termin sobotniej wycieczki jest nieprzypadkowy. W tym czasie w całej Polsce odbywać się będą wydarzenia organizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Wycieczka, organizowana przez Michała Młotka i Dariusza Paczkowskiego, włączona została w ogólnopolski cykl inicjatyw, których celem jest promowanie ochrony zabytków.

Plakat promujący wycieczkę ulicą Dworcową — kliknij, aby zobaczyć go w całości

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5