Za nami regaty PPJK 2019. Piotr Matwiejczuk z Iławy wygrał w swojej klasie i czeka na finał [WYNIKI, ZDJĘCIA]

2019-09-04 14:11:29(ost. akt: 2019-09-04 18:10:19)
Początek wyścigu na trasie Iława — Szałkowo. Tuż przy boi spotkały się dwie bardzo doświadczone załogi jachtów "Zalewo" (wygrana w klasie T2) i "Maribo" (3. miejsce w klasie T1)

Początek wyścigu na trasie Iława — Szałkowo. Tuż przy boi spotkały się dwie bardzo doświadczone załogi jachtów "Zalewo" (wygrana w klasie T2) i "Maribo" (3. miejsce w klasie T1)

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

ŻEGLARSTWO|| 33 załogi reprezentujące ośrodki z całego kraju wzięły udział w regatach Pucharu Polskich Jachtów Kabinowych, które w weekend (31 sierpnia — 1 września) odbyły się na Jezioraku. Zawody "O Żeglarski Puchar Iławy" to przedostatnia eliminacja tegorocznej popularnej "PePeJotKi".
Przystań żeglarska "Pod Omegą” w Iławie po raz kolejny gościła na akwenie najdłuższego jeziora w Polsce uczestników eliminacji PPJK. Przypomnijmy, że w przeszłości organizatorzy iławskich regat odbierali nagrody za najlepiej przeprowadzone zawody. Oprócz samej warstwy sportowej, liczył się też klimat imprezy.

Żeglarski Puchar Iławy organizowany jest od dwudziestu trzech lat. Przez ten okres udział w imprezie wzięło kilkaset jachtów wraz z żeglarzami rywalizującymi w poszczególnych klasach łodzi o tytuł najlepszego sternika i załogi Polski — mówi Stanisław Kasprzak, organizator iławskich zawodów.
— Brać żeglarska tworzy wspaniały klimat, jak również wysoki poziom sportowej rywalizacji. Impreza skupia największą reprezentacje ludzi uprawiających żeglarstwo w Polsce, a także prezentuje cały sektor budowniczych łodzi, które rywalizują w poszczególnych klasach — dodaje właściciel przystani "Pod Omegą".

W tegorocznych eliminacjach Pucharu Polski Jachtów Kabinowych wystartowały 33 jachty reprezentujące klasy T1, T2, T3 oraz powracającą do PPJK po wielu latach klasę Open.
— W klasie tej mogą startować wszystkie jachty niezależnie od typu, jak i powierzchni ożaglowania czy liczby członków załogi. Celem rozgrywek klasy Open jest zabawa sportowa tych żeglarzy, którzy na co dzień nie startują w klasach mieszczących się w rywalizacji PPJK, czyli klasach T — wyjaśnia Kasprzak.

>>> Zmagania rozpoczęły się w sobotnie przedpołudnie. Co prawda, wiatru nad Jeziorakiem nie było wówczas za wiele, ale udało się rozegrać pierwszy wyścig na trasie Iława — Szałkowo. Następnie, w sobotę i niedzielę, na tzw. rozlewisku szałkowskim odbyły się kolejne biegi.

— Sprzyjająca aura, odpowiedni wiatr zwłaszcza drugiego dnia, a do tego słoneczna pogoda sprawiły, że udało się rozegrać zaplanowane siedem wyścigów: trzy w sobotę i cztery w niedzielę. Walka w poszczególnych klasach trwała do ostatniego startu, gdyż dobry wynik uzyskany na Jezioraku gwarantował udział w finalnej rozgrywce piętnastu najlepszych sterników całego cyklu PPJK sezonu 2019 — relacjonuje Kasprzak.

Przypomnijmy, że w przeszłości żeglarze z Iławy zwyciężali już w całym cyklu pucharowym. W 2007 roku dokonała tego załoga jachtu ze sternikiem Ryszardem Osmańskim, w 2010 zwyciężyła załoga Karola Górskiego, a w 2015 i 2016 załoga jachtu "Zalewo" z Piotrem Matwiejczukiem za sterem.

Zdaje się, że iławianin pływający pod zalewską banderą teraz także ma apetyt na wygraną. Matwiejczuk zwyciężył bowiem w klasie T2 i już może się sposobić do wyjazdu na wielki finał, który w niedzielę 20 października (termin został przesunięty o tydzień z uwagi na wybory parlamentarne) zostanie rozegrany na Jeziorze Ryńskim. Wcześniej, w dniach 28-29 września w Olsztynie odbędą się ostatnie eliminacje, jednak ich wyniki nie powinny znacząco wpłynąć na to, które załogi wezmą udział w regatach finałowych.

>>> Jak to w Iławie podczas regat bywa, oprócz wyścigów na wodzie oczywiście były również atrakcje na lądzie. W sobotni wieczór wszyscy spędzili czas w tawernie „Pod Omegą", gdzie organizator regat przygotował Żeglarski Wieczór na pożegnanie lata. A w niedzielę, na zakończenie regat zostały odczytane wyniki w poszczególnych klasach, załogi z pierwszych trzech miejsc otrzymały puchary, medale i dyplomy.

— Emocje na tym się nie skończyły, ponieważ po wręczeniu pucharów odbyło się indywidualne losowanie nagród sponsorskich. Losowanie rozpoczęto od nagrody głównej: łódki wiosłowej Janmor 320 ufundowanej przez stocznię jachtową JANMOR z Głowna. Tym razem szczęście dopisało sternikowi jachtu "Piątka +" Tomaszowi Kopytko — dodaje Kasprzak.

Wyniki Pucharu Polski Jachtów Kabinowych
Regaty "O Żeglarski Puchar Iławy 2019"

KLASA T1
1. CIVITAS KIELCENSIS, sternik KACPER KOWALSKI, punkty: 11, miejscowość: Kielce
Załoga: Karol Michałek, Krzysztof Pawłowski, Kacper Kowalski,
2. BOSUM, PAWEŁ KRZYŻYKOWSKI, 16,0, Gdańsk
3. MARIBO PL, MARIAN ZIELIŃSKI, 17,0, Iława - Szałkowo
4. TURBO DZIADKI, MARIUSZ BOLISZEWSKI, 17,0, Stawiguda
5. PANI GERTRUDA, MACIEJ JASKUŁA, 24,0, Toruń
6. ATUM, ADAM KOPYTKO, 31,0, Miłomłyn
7. FURY, PIOTR WIĘCEK, 45,0, Januszewo- Susz

KLASA T2
1. ZALEWO, PIOTR MATWIEJCZUK, 9,0, Iława
Załoga: Piotr Matwiejczuk, Grzegorz Swat, Piotr Olszewski,
2. RAFA, MAREK KMIEĆ, 9,0, Cisew
3. RETRAKT, PRZEMYSŁAW TKACZ, 19,0, Warszawa
4. PIĄTKA +, TOMASZ KOPYTKO, 20,0, Ostróda
5. VENCOR, ARKADIUSZ SPYCHALSKI, 30,0, Pasłęk
6. REBELIA, ZBIGNIEW KOŚCIUKIEWICZ, 35,0, Morąg
7. VIMA, MAREK TWAROGOWSKI, 47,0, Brodnica

KLASA T3
1. ZACAPA, ARKADIUSZ SENDLEWSKI, 7,0, Olsztyn
Załoga: Arkadiusz Sendlewski, Łukasz Zawłocki, Leszek Pawłowski,
2. KRUCHY, MICHAŁ MARCINIAK, 12,0, Konin
3. CHERRY, SŁAWOMIR SĘKOWSKI, 18,0, Izabelin
4. SANBRE, CEZARY BRENDOWSKI, Morąg
5. TOMCOLOR, JACEK TURCZYNOWICZ, 28,0, Warszawa
6. STERNIK, RADOSŁAW STERNICKI, 34,0, Warszawa
7. SIWY BRUNET, ZBIGNIEW KRUPIŃSKI, 39,0, Kwidzyn
8. HYPERION, PAWEŁ ANDRZEJCZAK, 52,0, Gorzędziej
9. MALUTKA, ZBIGNIEW KAMIŃSKI, 53,0, Grudziądz
10. HUZAR 28, RYSZARD DEC, 55,0, Toruń
11. MIRASU, ARKADIUSZ SZUMNORSKI, 59,0, Pogórze
12. LEGENDA NR 1, MICHAŁ BRZOZOWSKI, 68,0, Nowa Sucha

KLASA OPEN
1. POL 12, JAKUB MALICKI, 6,0, Kętrzyn
Załoga: Jakub Malicki, Danuta Tomczak, Mirosława Wierzchowska, Mariusz Olszewski,
2. SHOT 16, ŁUKASZ KAŁAMARZ, 14,0, Łańcut
3. SUSZ, PIOTR BOKORA, 15,0, Iława
4. SSW IŁAWA, JAKUB JURCZAK, 26,0, Iława
5. RS 400, JAROSŁAW WASZKIEL, 27,0, Ostróda
6. TOPPER ISO, MARCIN BALCEROWSKI, 35,0, Brześć Kujawski
7. 505, KRZYSZTOF KOMAROWSKI, 43,0,

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5