Dożynki w gminie Iława — tym razem świętowano w Mątykach [ZDJĘCIA]

2019-09-02 11:44:08(ost. akt: 2019-09-02 12:09:46)
Smacznego panie Marianie! Wójt gminy Iława Krzysztof Harmaciński częstuje chlebem sołtysa Mózgowa Mariana Szkamelskiego i jego małżonkę, Urszulę

Smacznego panie Marianie! Wójt gminy Iława Krzysztof Harmaciński częstuje chlebem sołtysa Mózgowa Mariana Szkamelskiego i jego małżonkę, Urszulę

Autor zdjęcia: Robert Jankowski / UG Iława

1 września, w Mątykach odbyły się tradycyjne Dożynki Gminne. Mimo wysokiej temperatury pojawiło się wielu mieszkańców sołectwa, rolników oraz licznie przybyłych gości.
Na uroczystości pojawili się m.in.: Poseł na Sejm RP i Honorowy obywatel gminy Iława Jacek Protas, Przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Bezpieczeństwa Publicznego Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Stanisław Gorczyca, Senator RP Bogusława Orzechowska, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Bernadeta Hordejuk, Starosta Iławski Bartosz Bielawski, Przewodniczący Rady Miasta Iława Michał Młotek

Na dożynkach pojawili się również przedstawiciele służb mundurowych, instytucji publicznych, jednostek samorządowych, radni miejscy i powiatowi, radni i sołtysi gminy Iława, księża, lokalni działacze. Starostami dożynek byli Barbara Robakiewicz i Zbigniew Augustyniak.

Gminne Święto Plonów rozpoczęło się od polowej mszy świętej, po której zostały poświęcone wieńce dożynkowe. Oprawę muzyczną mszy świętej zapewnił zespół działający przy kościele pw. Chrystusa Króla Wszechświata. Licznie przybyłych na gości powitał wójt gminy Iława Krzysztof Harmaciński.

Włodarz gminy w swoim przemówieniu podziękował rolnikom za ich trud i pracę.
Następnie przyszedł czas na wręczanie odznaczeń i statuetek. Na wniosek Wójta Gminy Iława Krzysztofa Harmacińskiego Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznał odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa” następującym rolnikom: Kazimierzowi Rodzie, Krzysztofowi Cichorkowi, Stanisławowi Załuszkiewiczowi, Elżbiecie Ewertowskiej, Zbigniewowi Augustyniakowi, Henrykowi Lankamerowi oraz Grzegorzowi Kapuścińskiemu.

Statuetkę „Za wybitne osiągnięcia w produkcji rolniczej” otrzymali: Anna i Karol Janiszek, Kamila i Paweł Kolasińscy, Aleksandra i Artur Sepetowscy, Magdalena i Roman Zacharscy, Danuta i Tomasz Ziółkowscy, Joanna i Leszek Budniewscy, Renata i Ryszard Zielińscy, Gabriela i Jerzy Pileccy, Renata i Zbigniew Osasiuk, Bogumiła i Stefan Szwaraccy, Dorota i Marcin Krzywkowscy, Dorota i Andrzej Koziccy, Grzegorz Rochowicz, Anna i Paweł Kowalczyk, Jan Kowalczyk, Anna i Radosław Nowak, Teresa i Jan Sowiński, Mirosława i Zdzisław Łużyński, Wanda i Zbigniew Włodarczyk, Anna i Daniel Maguda, Milena i Tomasz Lewandowscy, Magdalena i Tomasz Tomanek, Małgorzata i Tomasz Cholewińscy, Elżbieta i Andrzej Gawrońscy, Ewelina i Sławomir Kołcz, Ewa i Przemysław Moszczyńscy, Barbara i Leszek Robakiewicz oraz Aniela i Zbigniew Augustyniak.

Podczas Dożynek odbyły się również konkursy na „Najładniejszy wieniec dożynkowy” i na „Najładniejszą posesję sołectwa Mątyki”. Do konkursu „wieńcowego” zgłosiło się 17 sołectw. Wszystkie zaprezentowane wieńce były bardzo piękne i komisja miała nie lada wyzwanie przy wybraniu tych najpiękniejszych. I miejsce zajęło sołectwo Stradomno (wieniec nr 12), II miejsce przypadło sołectwu Laseczno (wieniec nr 7), a III miejsce powędrowało do sołectwa Ząbrowo (wieniec nr 18). Przyznano również wyróżnienie dla sołectwa Mątyki (wieniec nr 9).

Do konkursu na „Najładniejszą posesję sołectwa Mątyki” zgłosiło się ośmiu uczestników. I miejsce zajął Ignacy Wójcik, II miejsce przypadło Mariannie Tylka, a III miejscem musiała się zadowolić Bożena Kołpacka. Przyznano również wyróżnienia dla Anety Kowalewskiej i Małgorzaty Kamionki. Uczestnicy obu konkursów otrzymali okolicznościowe dyplomy i atrakcyjne nagrody.

Niedzielna uroczystość była również okazją do podziękowania paniom z Kół Gospodyń Wiejskich za ich pomoc w organizację dożynek. Z tej okazji wójt Harmaciński wręczył im okazjonalne statuetki za zaangażowanie w organizację Dożynek Gminnych w Mątykach oraz kultywowanie polskich tradycji kulinarnych.

Po części oficjalnej przyszedł czas na występy artystyczne. Na scenie w Mątykach zaprezentowali się: Dzieci Ziemi Iławskiej, Gosposie, Morawa, zespół Reggaeside oraz zespół Harlem.

Organizatorzy zadbali również o strawę dla ciała. Była pyszna grochówka, kiełbaski i liczne stoiska z darmowymi poczęstunkami dla gości obsługiwane przez nieocenione panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Iława.
Nie zapomniano również o najmłodszych uczestnikach dożynek. Był zamek dmuchany, trampoliny i wiele innych atrakcji. Specjalnie dla dzieci odbył się także konkurs ekologiczny, podczas którego sprawdzana była wiedza najmłodszych o ekologii. Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się bardzo dużą znajomością tematu za co otrzymali drobne upominki.

>>> Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację Dożynek oraz wszystkim ludziom dobrej woli za wsparcie i pomoc.

Organizatorami Dożynek Gminnych byli: Gmina Iława, Sołtys i Rada Sołecka Sołectwa Mątyki, GOK Laseczno.

Tekst i zdjęcia: Robert Jankowski, UG Iława

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. swojak #2785219 | 176.221.*.* 2 wrz 2019 13:03

    dawniej to były dożynki. Bynajmniej człek nie źle się dorżnął. Teraz każde n trzeźwy jak motylek wiosenny. Eeeeee tam lepiej cicho być.

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5