Iława włącza się do ogólnopolskiej akcji „Przerwany Marsz”. Bądźmy razem 2 września!

2019-08-29 13:00:00(ost. akt: 2019-08-29 13:25:00)

Autor zdjęcia: www.przerwanymarsz.pl

- Zaprośmy do udziału w uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego 2019/2020 osoby pokolenia wojny z naszego otoczenia! Iława włącza się do ogólnopolskiej akcji, której intencją jest aby nowy rok szkolny, 2-go września młode pokolenie rozpoczęło razem z pokoleniem Dzieci Wojny – zachęca iławski ratusz.

1 września 1939 wybuch II wojny światowej nie pozwolił dzieci i młodzieży w Polsce na kontynuację nauki w szkołach. Codzienność stała się koszmarem a beztroskie dzieciństwo zastąpiły obrazy śmierci, smutku i cierpienia. Ideą akcji jest aby, 2 września 2019 roku w sposób symboliczny umożliwić pokoleniu wojny dokończyć, ich przerwany 80 lat temu, marsz do szkół.

W akcji udział biorą wszystkie miejskie szkoły w Iławie i gorąco zachęcają dzieci i młodzież aby zaprosiły osoby starsze, babcie, dziadków, pradziadków, sąsiadów i znajomych, którzy razem z nimi symbolicznie przekroczą próg szkoły i tym samym udowodnią, że ich poświęcenie, ich dramatyczny los nie poszedł na marne.
Wspólne odśpiewanie hymnu, podpisanie Apelu Pokoju a co najważniejsze wspólna obecność 2 września na dziedzińcach szkół to najważniejsze punkty programu.

Inicjatywa ma także na celu uświadomienie młodemu pokoleniu jak ogromnym szczęściem jest móc żyć w normalności. Ma przede wszystkim skłonić młodzież do rozmowy, do zadawania pytań osobom, które żyją tuż obok a o których wiedzą jeszcze tak niewiele. A dlaczego jest to tak ważne? Bo nie możemy pozwolić żeby ich historia została zapomniana a kolejne pokolenia nie były świadome swojego dziedzictwa.

„Przerwany Marsz” jest próbą wyrażenia szacunku i podziękowania pokoleniu Dzieci Wojny za ich życie, za to, że mimo złamanego dzieciństwa przetrwali i są tu z nami.

Wspólnie z dyrekcją wszystkich szkół podstawowych w Iławie serdecznie zachęcamy aby zaprosić do udziału osoby starsze z najbliższego otoczenia. Oto godziny rozpoczęcia uroczystości w poszczególnych szkołach:
Szkoła Podstawowa nr 1 godz. 10:30
Szkoła Podstawowa nr 2 godz. 9:00
Szkoła Podstawowa nr 3 godz. 9:00
Szkoła Podstawowa nr 4 godz. 10:00
Szkoła Podstawowa nr 5 godz. 8:30.

Bądźmy razem 2 września!
Więcej szczegółów na temat akcji na stronie www.przerwanymarsz.pl.
Zachęcamy do potwierdzenia swojego udziału w wydarzeniu na Facebooku.

red
ilawa@gazetaolsztynska.pl
źródło: UM Iława

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5