Noc Kupały. Iławianie całymi rodzinami odwiedzali Wyspę Młyńską [PIĘKNE ZDJĘCIA!]

2019-06-27 14:13:57(ost. akt: 2019-06-27 14:39:50)

Autor zdjęcia: Katarzyna Dudka, Depicted by K.

— Noc Kupały, która odbyła się z soboty na niedzielę (22/23 czerwca) okazała się pełnym sukcesem i można stwierdzić, że było to święto międzypokoleniowej radości, co doskonale jest widoczne na fotografiach — mówi organizator wydarzenia iławianin Emrys Kosek ze stowarzyszenia "W Kręgu".
W trakcie mającego miejsce na Wyspie Młyńskiej w Iławie wydarzenia odbyły się zapowiedziane warsztaty wicia wianków, tworzenia Motanek oraz biżuterii. Nie zabrakło biesiady i ogniska na którym mieszkańcy naszego miasta mogli się zintegrować.

Były również stoiska z naturalnymi wyrobami oraz dziełami sztuki. Noc Kupały rozpoczęła się wykładem, który zaznajomił i wyjaśnił znaczenie i historię obchodów Przesilenia Letniego, oraz jego zmian na przestrzeni mijających wieków i epok.

Przed zakończeniem wydarzenia uczestnicy przy blasku pochodni dopełnił tradycji i puścili uplecione wianki na wodę. Inicjatywa zorganizowania Nocy Kupały spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem, a iławianie w różnym wieku, razem z całymi rodzinami odwiedzali Wyspę Młyńską.

— W trakcie wydarzenia okazało się, że Festiwal Nocy Kupały przyciągnął również gości spoza naszego miasta. Specjalnie na to wydarzenie odwiedzili Iławę goście z Olsztyna, Gdańska, Grudziądza czy Torunia — mówi Emrys Kosek.

— Jako organizatorzy jesteśmy dumni i ogromnie szczęśliwi, że tego wieczoru Wyspa Młyńska wypełniła się tą radosną tradycją, a nasi goście miło i w dobrej atmosferze spędzili wspólnie czas. W dobie komputerów i smartfonów była to ciekawa odmiana by spędzić ten wieczór inaczej i blisko natury — dodaje iławianin ze stowarzyszenia "W Kręgu".

W trakcie wykładu, który rozpoczął wydarzenie, odpowiedziano też ludowe legendy i przekazy związane z Nocą Kupały, Nocą Świętojańską czy Sobótką.

— Wiele wskazuje na to, że za rok także odbędzie się w Iławie Noc Kupały. Czy w tym samym miejscu? Być może. Wiemy już, że warto to kontynuować — mówi Kosek.

red
ilawa@gazetaolsztynska.pl

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. sas #2753776 | 88.156.*.* 27 cze 2019 18:16

    Może Polacy powrócą do swej rodzimej religii i będą świętować więcej słowiańskich świąt.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. Gryzia #2753664 | 94.42.*.* 27 cze 2019 14:58

    Wygląda super, szkoda ze nie dalam rady dotrzeć. Oby było wiecej takich imprez

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5