Noc Kupały w Iławie — zapraszamy w sobotę na Wyspę Młyńską [SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY]

2019-06-21 13:54:29(ost. akt: 2019-06-21 14:12:50)

Autor zdjęcia: stowarzyszenie "W kręgu"

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wydarzenie poświęcone tradycji obchodów Nocy Kupały, Przesilenia Letniego czy też Kupalnocki. Wszystkie te nazwy i zwyczaje wywodzą się z tradycji ludowej, pochodzącej wprost z naszej historii— mówi Emrys Kosek, organizator wydarzenia.
W tym roku Stowarzyszenie "W Kręgu" wraz z licznymi artystami i stowarzyszeniami działającymi w naszym regionie chce wspólnie z Wami ożywić tę tradycje.

W sobotę 22 czerwca o godzinie 18:00 po raz pierwszy otworzymy Festiwal Nocy Kupały w Iławie. Do wydarzenia dojdzie na Wyspie Młyńskiej u zbiegu ulic Kościuszki i Ostródzkiej, nad rzeką Iławką, jest to nowa aleja za starym młynem — tłumaczy iławianin Emrys Kosek.

W czasie festiwalu odbędą się liczne panele warsztatowe oparte na rękodziele i sztuce ludowej, a wydarzenie rozpocznie wykład pt. „Noc Kupały w kulturze i tradycji ludowej na przestrzeni wieków”. Podczas wykładu uczestnicy będą mogli dowiedzieć się najważniejszych informacji o dawnych obchodach święta przesilenia letniego i jego transformacjach, aż do naszych czasów.

Przy powracaniu do radosnych tradycji ludowych nie może zabraknąć kultowych wianków. Na uczestników czekać będzie warsztat wyplatania wianków, a wieczorem przy blasku ogniska odbędzie się puszczanie ich na wodę.

WAŻNE!
— Po wykładzie rozpoczniemy słowiańską biesiadę trwającą do końca! Prosimy zatem o zabranie ze sobą prowiantu, będzie możliwość przygotowania jedzenia na ognisku. Mile widziane będą również koce, by móc usiąść na trawie w czasie biesiady — mówi Kosek.
— Szykujemy sporo atrakcji, o wszystkich współorganizatorach oraz poszczególnych warsztatach będziemy informować w postach na wydarzeniu na facebooku. W razie pytań prosimy o kontakt, adres e-mail: kontakt@wkregu.pl, tel.: 507 796 421

red
ilawa@gazetaolsztynska.pl

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Elżbieta #2751171 | 82.160.*.* 22 cze 2019 21:58

  Byłam na tej imprezie przez 2 godziny i żałuję, że musiałam ją opuścić...Nie, nie dlatego, że coś było nie tak. Było wspanale! :) Jestem pod miłym wrażeniem :) Wszyscy, którzy się tam zgromadzili byli życzliwi :) Słowa uznania kieruję do Organizatorów! BRAWO! Krytykują najczęściej Ci, którzy nie wykazują żadnej inicjatywy i to jest przykre! :( Pozdrawiam EO

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. straszydło przy Wyspie #2750981 | 77.111.*.* 22 cze 2019 13:32

  A podczas tej nocy Kupały publiczność będzie straszona wyglądem kompletnie zaniedbanego młyna i bałaganem panującym wokół niego. Oraz smrodem z kompletnie zapchanego przepływu odnogi Iławki biegnącego pod młynem. Czy wreszcie znajdzie się w Iławie jakaś władza, która zrobi tam należyty porządek. Oczywiście nie chodzi o zniszczenie młyna tylko o skuteczne dobranie się do skóry kolejnemu jego "właścicielowi" - tym razem jakiemuś szemranemu osobnikowi gdzieś z Mazowsza. To wianuszek kolejnych podejrzanych posiadaczy młyna doprowadził go do kompletnej ruiny i stworzenia z niego "hotelu z wygodami" dla miejscowych pijaczyn. A swe rączki przyłożyły także kolejne pokolenia iławskich urzędników z Ratusza kompletnie obojętnych na ten stan rzeczy. I po co wspaniała aleja na Wyspie Młyńskiej skoro już przy wejściu na nią i spojrzeniu w bok nachodzi przechodnia uczucie obrzydzenia?

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 3. bolo #2750597 | 176.221.*.* 21 cze 2019 16:49

  swego czasu byłem w jednym z dzikich jeszcze państw na Północy Europy w swięto Kupały. U nich w tę noc urządziły sobie dzić. Która więcej zaliczy chłopaków, Rekordzistka przerobiła ten numer z 20 osobnikami, o czym w gazetach pisano jako o wynaturzeniu i zdziczeniu obyczajów. ciekawe jak pójdzie co niektórym dziś w nocy.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5