Zakład Karny w Iławie ma już 70 lat. Zobacz zdjęcia z jubileuszu, poznaj historię jednostki

2019-06-19 13:21:30 (ost. akt: 2019-06-19 13:46:13)
Funkcjonariusze służby więziennej z ZK Iława ubrani w historyczne (zielone), pochodzące z 1919 roku mundury, które przyjechał na uroczystość 70-lecia jednostki prosto z Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu

Funkcjonariusze służby więziennej z ZK Iława ubrani w historyczne (zielone), pochodzące z 1919 roku mundury, które przyjechał na uroczystość 70-lecia jednostki prosto z Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Znajdujący się przy ulicy 1 Maja 14 iławski Zakład Karny zatrudnia na co dzień 404 funkcjonariuszy oraz 45 pracowników cywilnych. To jeden z największych pracodawców w mieście. Warto o tym pamiętać. Dziś uroczyście obchodzono jubileusz 70-lecia jednostki penitencjarnej.
19 czerwca 1949 r. utworzono Więzienie Karne w Iławie, a także Dział Pracy i Inspektorat Szkolny. Tak rozpoczęła się historia Zakładu Karnego w Iławie. Od tych wydarzeń minęło 70 lat — mówi kpt. Magdalena Socha, rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Iławie

Służba Więzienna to trzecia największa formacja mundurowa w Polsce.
— Codziennie czuwamy nad bezpieczeństwem obywateli, chroniąc społeczeństwo przed sprawcami przestępstw. Każdego dnia za murami więzienia, z determinacją i poświęceniem, realizujemy trudne zadania służbowe. Pamiętając o swojej tożsamości, tradycji i historii Służba Więzienna angażuje się też w szereg inicjatyw związanych z działalnością patriotyczną — dodaje rzeczniczka dyrektora ZK Iława.

>>> Dziś (środa 19 czerwca) przed ratuszem w Iławie odbył się jubileusz 70-lecia Zakładu Karnego. Uroczystość poprzedziła msza święta w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Iławie.

Po zakończonej mszy, ok. godz. 12.00, uczestnicy uroczystości przemaszerowali przed ratusz miejski, gdzie zaplanowano główną część obchodów. Przemarsz odbył się w asyście Kompanii Honorowej Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Olsztynie i pocztów sztandarowych przy akompaniamencie iławskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej.

W trakcie uroczystości, odbyło się nadanie wyższych stopni służbowych, odznak i udzielenie wyróżnień. Uroczystościom towarzyszą pokazy sprzętu i umundurowania Służby Więziennej, także elementów historycznych.

>>> W Galerii Jazzowej w dniu uroczystości zapraszamy na piknik historyczny z niespodziankami i atrakcjami po oficjalnej części uroczystości. Natomiast już od 17 czerwca można zobaczyć tu wystawę zdjęć z kronik Zakładu Karnego w Iławie.


Historia Zakładu Karnego w Iławie
Obecny kompleks budynków będący zakładem karnym, niegdyś stanowiły koszary wojskowe. W 1902 r. ukończono ich budowę, powstały kwatery, magazyny amunicyjne, hipodrom i stajnie. Wybudowano także kasyno i pralnię parową dla całego garnizonu. Koszary obejmowały nie tylko obszar dzisiejszego zakładu karnego, ale sięgały do kościoła pw. świętego Brata Alberta. Po zdobyciu w 1945 roku Iławy, Rosjanie na terenie koszar i przyległych osiedli utworzyli więzienie NKWD i obóz przejściowy dla jeńców niemieckich i ludności niemieckiej.

19 czerwca 1949 r. rozkazem Ministra Bezpieczeństwa Publicznego utworzono w Iławie Więzienie Karne. Razem z jednostką rozpoczęto organizację Szkoły Oficerskiej Straży Więziennej, która znalazła swoją siedzibę w koszarach Yorcka (dzisiejszy budynek szpitala powiatowego).

Początkowo więzienie otaczał żelazny płot, charakterystyczny dla koszar wojskowych, wartę wokół płotu pełnili najpierw żołnierze KBW, którzy zakwaterowani byli w budynku przy ul. Jasielskiej. Płot rozebrano i zastąpiono go dwoma rzędami drutu kolczastego między którymi wartę w dalszym ciągu pełnili żołnierze KBW. Dopiero na początku lat 50-tych po wybudowaniu 20 wież posterunki zostały obsadzone przez funkcjonariuszy Służby Więziennej.

Wszystkie budynki miały spadziste dachy, pokryte czerwoną klinkierową dachówką. Cele były w większości wieloosobowe, nawet do 20 skazanych, w oknach nie było krat. Podłoga była wyłożona dębową klepką. Skazani w celach siadali na ławkach, nie było taboretów. W celach były piece kaflowe, w których skazani sami palili. W części cel nie było kanalizacji, pomieszczenia były wyposażone w kubły sanitarne. Początkowo skazani spożywali posiłki w stołówce (obecna sala gimnastyczna). Około roku 1953 po wybudowaniu nowej kuchni, posiłki zaczęto rozwozić do cel.

W pierwszych latach istnienia jednostki wodę czerpano z miejskiego ujęcia, dopiero na początku lat 60-tych wybito 1 studnię głębinową. Cały teren zakładu był wyłożony brukiem, nie było chodników. Od samego początku zakład posiadał sprawną łączność telefoniczną. W każdym bloku była osobna kantyna i biblioteka. Do roku 1956 na terenie zakładu nie było boisk sportowych. Jako siłę pociągową wykorzystywano konie, samochody i traktor Sagan. Również do roku 1956 skazani sami wychodzili do pracy na obszarze miasta. Od 1956 r. po likwidacji Zakładu Karnego w Jaworznie i przeniesieniu znacznej ilości skazanych młodocianych do tutejszej jednostki zaprzestano samodzielnego wychodzenia do pracy skazanych. Rok 1956 przyniósł również uruchomienie zakładowego radiowęzła. W końcu lat 50-tych uruchomiono na potrzeby jednostki 4 chlewnie, a następie w pobliżu duży ogród.

1 września 1956 roku w Zakładzie Karnym w Iławie rozpoczęło się nauczanie osadzonych. W związku z tą rocznicą 21 października 2016 roku w Centrum Kształcenia Ustawicznego Nr 1 odbyła się uroczystość upamiętniająca to istotne dla naszej jednostki wydarzenie.
Na terenie dzisiejszych warsztatów działu kwatermistrzowskiego znajdowała się od początku sala kinowa ze sceną na około sześćset miejsc. Oprócz projekcji filmów dla skazanych, funkcjonariuszy i ich rodzin odbywały się regularne przedstawienia teatralne i koncerty.

W latach 1970-1978 w PGR Grodziec znajdował się Oddział Zewnętrzny Zakładu Karnego w Iławie, gdzie hodowano byki.

W chwili wprowadzenia stanu wojennego w zakładzie karnym internowani byli działacze opozycyjni i związkowi. 10 grudnia 2016 r. obchodziliśmy 35-lecie Stanu Wojennego, w ramach których w Iławie odbył się Ogólnopolski Zjazd Represjonowanych pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Iławska jednostka na przestrzeni lat miała następujące nazwy:
1. Więzienie Karne w Iławie
2. Centralne Więzienie Karne w Iławie (nadzór nad aresztami w Działdowie i Ostródzie)
3. Zakład Karny w Iławie
4. Rejonowy Zakład Karny w Iławie (nadzór nad aresztami w Działdowie i Ostródzie)
5. dziś: Zakład Karny w Iławie z oddziałem zewnętrznym w Działdowie.

Przez 70 lat mury więzienia były świadkiem wydarzeń politycznych, niekiedy areną zmagań o wolność. Dziś, choć wolność w tych murach brzmi gorzko, to jawi się ona tematem przewodnim, któremu my penitencjaryści musimy nadać odpowiedni tor.

W związku z realizowanym przez Delegaturę IPN w Olsztynie projektem naukowo-badawczym pt. „Śladami komunistycznych zbrodni na Warmii i Mazurach 1945-1956”, udostępniliśmy pomieszczenia w których mogli być osadzeni po 1945 r. żołnierze tzw. drugiej konspiracji. Prowadzone prace remontowe w jednostce odsłoniły wizerunek murów sprzed 60 lat. Dokumentacja fotograficzna pozwoli Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu prześledzić wydarzenia tamtego okresu.

Nasza jednostka przeżywa swój bez wątpienia złoty okres w najnowszej historii. Hala to jedno z symboli tego przyspieszonego rozwoju. Realizując zamierzenia rządowego programu „Praca dla więźniów" Zakład Karny w Iławie 29 maja 2018 r., dokonał uroczystego otwarcia nowo powstałych hal produkcyjno–montażowej i magazynowej, sfinansowanej ze środków pochodzących z Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych.

Dokładnie 4 lata temu, również przed iławskim ratuszem, odbyła się uroczystość nadania sztandaru Zakładowi Karnemu w Iławie.

Sztandar jest najwyższą wartością, przykładem szlachetności oraz przywiązania do najbardziej chlubnych wartości patriotycznych naszego narodu. Sztandar jest symbolem honoru i męstwa, których Ojczyzna od nas wymaga, symbolem najlepszej tradycji Służby Więziennej, służenia społeczeństwu oraz wierności ideałom praworządności i poszanowania godności ludzkiej.

Funkcjonariusz Służby Więziennej to nie tylko osoba powołana do wykonania kary pozbawienia wolności poprzez izolowanie ludzi łamiących prawo, ale przede wszystkim reprezentant celu, jakim jest wzbudzanie w skazanym woli współdziałania w kształtowaniu jego społecznie pożądanych postaw. Skuteczna resocjalizacja to wkład funkcjonariuszy Służby Więziennej w bezpieczną i szczęśliwszą Polskę oraz hołdowanie zasadzie przestrzegania porządku prawnego.
Taki obraz funkcjonowania w strukturach Państwa prezentujemy obecnie, tak służymy Ojczyźnie, tak chcemy być postrzegani.

Opracowała kpt. Magdalena Socha

red. zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Byl skazany. #2775551 | 198.211.*.* 11 sie 2019 19:02

  To nie kryminal, to cwelownia.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Trąci Bareją! #2750027 | 178.36.*.* 20 cze 2019 13:20

  To niepojęte, na jakie bzdety wydawane są publiczne pieniądze! Czy ZK Iława czeka już na nowych skazanych - skazanych za trwonienie publicznych pieniedzy?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. mm #2749775 | 89.228.*.* 19 cze 2019 22:09

   coś ta orkiestra dęta z Iławy coraz skromniejsza.... Kiedyś była chyba bardziej liczna

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Byky #2749764 | 188.146.*.* 19 cze 2019 21:32

   Czy nie szkoda wydawać pieniędzy ną taki grajdołek

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  3. Stanley #2749734 | 88.153.*.* 19 cze 2019 19:50

   Dbajcie tam o Sławusia.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (7)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5