Kamienica przy ul. Królowej Jadwigi 12b powoli znika z panoramy Iławy [WIDEO, ZDJĘCIA]

2019-06-12 13:19:18(ost. akt: 2019-06-12 13:55:03)
Kamienica przy ul. Królowej Jadwigi właśnie znika. Tu widok od strony osiedla, po lewej stronie blok przy ul. Sobieskiego 1, w którym mieści się nasza redakcja

Kamienica przy ul. Królowej Jadwigi właśnie znika. Tu widok od strony osiedla, po lewej stronie blok przy ul. Sobieskiego 1, w którym mieści się nasza redakcja

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Coraz więcej kurzu zagląda do naszej redakcji. To znak, że rozbiórka prawie 100-letniej kamienicy przy ul. Królowej Jadwigi 12b, bezpośrednio połączonej z budynkiem w którym się mieścimy (ul. Sobieskiego 1) trwa w najlepsze.
Rozbiórka ruszyła w czwartek 23 maja. Rodziny, które zamieszkiwały w niej przez lata (często: przez całe dekady) musiały się wyprowadzić już w 2016 roku. Mieszkańcy kamienicy zostali przeniesieni do nowych mieszkań przy ul. Dąbrowskiego 42b.
— Ten budynek znajduje się w tragicznym stanie — mówił wówczas na naszych łamach Wiesław Pieńczewski z wydziału zarządzania infrastrukturą miejską, środowiskiem i mieniem komunalnym w iławskim ratuszu. Kamienica i teren na którym stoi, jest własnością miasta.

Budynek ten sąsiaduje bezpośrednio (ściana w ścianę) z dużo młodszym blokiem przy ul. Jana III Sobieskiego 1, w którym znajduje się nasza redakcja. Jak się okazuje, to właśnie podczas budowy tego drugiego obiektu (należy do spółdzielni mieszkaniowej "Przyszłość") stan kamienicy pogorszył się.
— Podczas budowy bloku ściana budynku przy ul. Królowej Jadwigi 12a zaczęła pękać. Musieliśmy wówczas zastosować doraźne środki, dzięki którym udało się zatrzymać dalsze niszczenie, jednak jego stan i tak jest tragiczny. W tym budynku nie mogą już mieszkać ludzie — mówił w grudniu 2016 roku Wiesław Pieńczewski.


Budynek nie popadł w ruinę w ciągu ostatnich miesięcy czy lat, ten proces trwał oczywiście przez dekady. W sporządzonym w 2013 roku dokumencie "Aktualizacja raportu: Gminna ewidencja zabytków Gminy Miejskiej Iława" budynek opisany jest jako kamienica murowana, a powstał w latach 20/30-tych ubiegłego wieku.

W opisie czytamy także: "stan średni, obiekt wymaga prac remontowych". Urząd miasta nie ma pieniędzy na tak kosztowne remonty (podobnie było z kamienicą przy ul. Ostródzkiej 2, która znalazła nowego właściciela oraz z wciąż niesprzedaną willą przy ul. Mazurskiej 2), więc budynek trzeba wyburzyć. Jak jednak wspomnieliśmy, jest on — a właściwie jego południowa część — zabytkiem. Dlatego też wszelkie prace trzeba konsultować z konserwatorem zabytków.


Miasto ostatecznie uzyskało zgodę na rozbiórkę. Cegła po cegle — pracownicy firmy MWM Logistic z Nowego Miasta Lubawskiego z cierpliwością likwidują kolejne ściany.
— Prace prowadzone są w taki sposób, aby rozbiórka nie wpłynęła negatywnie na budynek przy ul. Jana III Sobieskiego 1 oraz na sąsiadującą z kamienicą restaurację "Smocza Jama" — mówi wiceburmistrz Iławy, Dorota Kamińska.
— Musimy pamiętać o tym, że piwnice kamienicy przy ul. Królowej Jadwigi i pomieszczenia restauracji sąsiadują z sobą. Część Smoczej Jamy znajduje się być może pod gruntem należącym do miasta. Jest też więc dylemat pod kątem własnościowym — mówi wiceburmistrz Iławy.

Poniżej na nagraniach stan z początku rozbiórki (23 maja) i z dziś (12 czerwca).


Dorota Kamińska przyznaje, że urząd miasta nie ma na razie koncepcji na zagospodarowanie terenu powstałego po rozbiórce. Wcześniej, w 2016 roku, w planach był tu parking bądź też kolejny blok SM "Przyszłość".
— Nie chcemy zbyt pochopnie podejmować decyzji. Gdy tylko budynek zniknie z powierzchni ziemi, a my dokładnie zobaczymy, co kryje się pomieszczeniach piwnicznych oraz jaki jest ich stan i stan fundamentów, to wówczas będziemy wiedzieć więcej na temat przyszłości tego miejsca — tłumaczy Kamińska.

Wiceburmistrz zwraca także uwagę na fakt, że droga dojazdowa prowadząca do tej kamienicy ale i do całego osiedla przy ul. Królowej Jadwigi jest bardzo wąska.

Burmistrz Iławy, Dawid Kopaczewski, dodaje: — Z podjęciem decyzji czekamy do końca prac po to także, aby zobaczyć jak ten teren będzie się prezentował po rozbiórce. Jakie będzie miał walory i możliwości, a to ważne kwestie przy planowaniu przyszłości placu znajdującego się w samym sercu miasta.

>>> Gdy tylko dowiemy się coś więcej na temat przyszłości terenu po rozbieranej właśnie kamienicy, to poinformujemy o tym na naszym portalu.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Cx #2747268 | 31.0.*.* 14 cze 2019 23:33

    Dziwi mnie fakt, że nadzór budowlany nie wstrzymał rozbiórki ze względu na brak jakichkolwiek zabezpieczeń od strony smoczej jamy. Ludzie siedzą na dworze przy piwie,a nad nimi stoją ledwo trzymające się ściany, które grożą zawaleniu. Będąc inspektorem na dzień dobry bym wstrzymał roboty.

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5