6. Iławska Sztafeta Biegowa wokół Jezioraka dała ognia! 72 km w 5 godzin i 18 minut [ZDJĘCIA]

2019-06-12 09:21:21(ost. akt: 2019-06-12 10:15:49)
Zdjęcie-symbol. Michał Kołecki (z lewej) na trasie sztafety wokół Jezioraka przybija piątkę innemu biegaczowi z Iławy, Tomaszowi Klinickiemu

Zdjęcie-symbol. Michał Kołecki (z lewej) na trasie sztafety wokół Jezioraka przybija piątkę innemu biegaczowi z Iławy, Tomaszowi Klinickiemu

Autor zdjęcia: archiwum organizatorów sztafety

Od 2014 roku w Iławie w drugą niedzielę czerwca pod bramą więzienia gromadzą się coraz większe tłumy. To młodsi i starsi, debiutanci i weterani, miłośnicy biegów i sportów rowerowych. Zarówno biegaczy jak i rowerzystów, połączyła Iławska Sztafeta Biegowa wokół Jezioraka – najdłuższego jeziora w Polsce.
Pomysłodawcą i organizatorem Iławskiej Sztafety Biegowej wokół Jezioraka jest Krzysztof Zakreta, zawodowo: funkcjonariusz Zakładu Karnego w Iławie, a z zamiłowania podróżnik rowerowy. Poniżej jego relacja, wzbogacona o twórczość poetycką K. Zakrety.

Relacjonuje Krzysztof Zakreta:
Po pierwsze, to rekord frekwencji. W niedzielę 9 czerwca pod patronatem dyrektora Zakładu Karnego w Iławie mjr Jarosława Stawskiego o godzinie 9.00 wystartowały w 72-kilometrową trasę 94 osoby: 41 biegaczy i 53 rowerzystów, w tym 29 kobiet. Temperatura na trasie oscylowała w granicach od 19 do 31°C.

„W północnej Polsce jest miasto Iława,
Sztafeta wokół Jezioraka – to jej sława.
Biegaczy i cyklistów więcej jest co roku,
I nikt nie dotrzyma nam już kroku”


„Sportowy duch i zdrowa sprawa,
To nasz jubileusz i świetna zabawa.
Kilometry pokonujemy raz, dwa,
A po zmaganiach na grilla każdy ochotę ma”

Po drugie, to nasz wspólny jubileusz.
Ta impreza to już szóste sportowe święto iławskiej jednostki penitencjarnej. W tym roku organizowane z okazji 70-lecia jej utworzenia i 100-lecia więziennictwa w Polsce. Biorą w niej udział chętni z różnych rodzajów służb mundurowych oraz zaproszeni goście. Biegną więziennicy, policjanci, wojskowi, pierwszy raz w sztafecie pobiegli iławscy strażacy, dali ognia, jak do pożaru. Sztafeta ma na celu podnoszenie sprawności fizycznej uczestników, promowanie aktywności fizycznej jako elementu zdrowego trybu życia i formy spędzania wolnego czasu, integrację zawodową, rodzinną i społeczną służb mundurowych.

Propaguje walory turystyczne i krajobrazowe miasta Iława, gminy Iława, powiatu iławskiego i najdłuższego w Polsce jeziora Jeziorak. Sztafeta przebiegała malowniczą trasą, przecinającą lasy, pola i łąki, przez miejscowości Siemiany, Jerzwałd, Dobrzyki, Śliwa, Boreczno, Urowo, Sąpy, Makowo, Jezierzyce, Szałkowo, Iława.

„Gdy w domu siedzisz i jest nuda,
Ruszaj z Nami, Jeziorak pokonać się uda.
Gdy w kościach strzyka i głowa boli,
Bieg wokół Jezioraka Cię wyzwoli”

Po trzecie, to rekord prędkości.
25 kwietnia 2014 roku we włoskiej miejscowości Rimini podczas pielgrzymki na kanonizację papieża Jana Pawła II zrodził się pomysł na imprezę sportową łączącą ideę biegania i jazdy na rowerze. Ma ona na celu również rozbudzić w uczestnikach nie odkryte dotychczas możliwości. Rywalizacja to postęp, który przyczynił się, że podczas 6. sztafety biegacze osiągnęli wynik o którym nigdy nie śnili pomysłodawcy. 72 kilometry pokonali w 5 godzin i 18 minut bijąc dotychczasowy rekord o prawie 25 minut. Z prędkością 13,25 km/h w 4,25 minuty pokonywali każdy kilometr trasy. To o kilometr na godzinę szybciej niż dotychczasowy rekord.

„Humor i uśmiech ze sobą weź,
Wspieraj dopingiem sportową więź.
Delektuj się Pojezierza Iławskiego smakiem,
Bądź wizytówką, wzorowym znakiem!”

Po czwarte, to rekord pokonanego dystansu.
Każdy tu znajdzie dystans dla siebie, od 3,5 km do maratonu włącznie. Podczas sztafety dystans 42 km w czasie 4 h i 45 minut pokonało 2 biegaczy: Krzysztof Otremba i Amadeusz Socha, natomiast 20 km pokonało aż 9 biegaczy. Wszyscy biegacze łącznie przebiegli ponad 443 km a rowerzyści łącznie pokonali nie mniej niż 3300 km.

Po pokonaniu 72 km w czasie 5h 18 minut metę usytuowaną przed restauracją „Stary Tartak” jako pierwszy przekroczył Tomasz Klinicki. Za nim przybiegli i przyjechali kolejni uczestnicy. Po 6 godzinach 53 minutach i 4 sekundach od startu na metę dotarł najmłodszy rowerzysta jakiemu dotychczas podczas sportowej imprezy udało się pokonać Jeziorak. To 10-letni Tobiasz Kowalewski z iławskiej SP3. Wykończony, ale szczęśliwy dotarł do mety. Tu na wszystkich uczestników czekały brawa oraz ufundowane przez sponsorów okolicznościowe medale, odblaski - bo bezpieczeństwo jest najważniejsze i smycze a także kulinarne przysmaki, kiełbaska z grilla i grochówka serwowane przez szefa kuchni Roberta Szydłowskiego.

„Sponsorom dziękujemy za wsparcie imprezy,
Dyrekcji, że w nasze możliwości wierzy.
Uczestnikom zdrówka wiele życzymy,
I pamiętajcie, za rok się tu znowu widzimy!”

Po piąte, dziękujemy!
Gdy 5 lat temu organizatorzy snuli plany realizacji sztafety, przyświecało im marzenie, aby te sportowe święto naszej jednostki było darmowe dla jej uczestników, i to dotychczas udało się dzięki ludziom dobrego serca. Dziękujemy zarządowi Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Więź” przy Zakładzie Karnym w Iławie, burmistrzowi miasta Iława Dawidowi Kopaczewskiemu, dyrekcji Iławskiego Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji, kierownictwu Banku Pekao SA oddział Iława, zarządowi Terenowego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa przy Zakładzie Karnym w Iławie i ART Studio z Iławy.

Po szóste, zapraszamy!
Serdecznie zapraszamy na 7. Iławską Sztafetę Biegową wokół Jezioraka w niedzielę 7 czerwca 2020 roku a już w środę 19 czerwca 2019 r. w okolicy iławskiego Ratusza Miejskiego na uroczystości 70-lecia utworzenia Zakładu Karnego w Iławie.
Do zobaczenia
Krzysztof Zakreta


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5