Stań przed komisją i załóż mundur! Wstąp do Wojsk Obrony Terytorialnej

2019-04-05 07:00:00 (ost. akt: 2019-04-04 14:06:56)

Autor zdjęcia: archiwum Wojsk Obrony Terytorialnej

Od 4 lutego br. na terenie całego kraju trwa kwalifikacja wojskowa. Stawienie się na wezwanie komisji jest dużą szansą dla poborowych. W jednym miejscu i czasie mogą oni uzyskać orzeczenie lekarskie z określoną kategorią zdrowia, zostanie im założona ewidencja wojskowa, otrzymają książeczkę wojskową, ale mogą też złożyć wniosek do służby w piątym rodzaju sił zbrojnych – Wojskach Obrony Terytorialnej.
Komisje lekarskie pracują na szczeblu każdego powiatu i orzekają o zdolności do służby wojskowej. W tym roku po raz drugi przy komisjach organizowane są punkty rekrutacyjne, wystawiane przez wszystkie trzynaście brygad Obrony Terytorialnej.

Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, zorganizowanych przez
4 Warmińsko-Mazurską Brygadę Obrony Terytorialnej mobilnych punktach rekrutacyjnych, można uzyskać informacje na temat specyfiki służby, zasad naboru, a także poznać wyposażenie Terytorialsów oraz porozmawiać z żołnierzami.

— Trzeba mieć odwagę, by podjąć decyzję o założeniu munduru. Patrząc na młodych ludzi szkolących się na poligonach widzę, że rozpoczęcie służby wojskowej to dla nich moment prawdziwie przełomowy. Podczas kwalifikacji każdy poborowy, w punktach rekrutacyjnych, może dowiedzieć się jak wygląda ścieżka powołania do służby. Przedstawiciele 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej doradzą wszystkim chętnym co zrobić, by nie przegapić szansy i spełnić marzenia o mundurze – podkreśla dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Mirosław Bryś.


Kwalifikacja wojskowa to dobry moment dla młodych ludzi, by rozważyć kierunki swojego życiowego rozwoju. Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej umożliwia pogodzenie dotychczasowej aktywności ze służbą Ojczyźnie i lokalnej społeczności. Żołnierze OT mogą uczyć się, pracować lub studiować i jednocześnie służyć, zdobywając tym samym nowe doświadczenia.

Plan kwalifikacji wojskowej w powiecie iławskim:
Miejsce stawiennictwa: Starostwo Powiatowe w Iławie, ul. Andersa 2A.
Termin: od 26.03.2019 r. do 26.04.2019 r.

Miasto / Gmina Termin stawiennictwa
1. Gmina Iława 02-04.04.2019 r.
2. Miasto i Gmina Susz 05-10.04.2019 r.
3. Gmina Lubawa 11-15.04.2019 r.
4. Miasto Lubawa 16-17.04.2019 r.
5. Miasto i Gmina Zalewo 18-19.04.2019 r.
6. Miasto i Gmina Kisielice 23-24.04.2019 r.
7. Powiat - Kobiety 25.04.2019 r.
8. Dzień dodatkowy 26.04.2019 r.

Do Powiatowej Komisji Lekarskiej w Iławie wezwano 522 mężczyzn rocznika podstawowego, tj. urodzonych w 2000 roku, 84 mężczyzn roczników starszych tj. urodzonych w latach 1995-1999 oraz 7 kobiet.

Przypominamy, że każda osoba wezwana do kwalifikacji wojskowej powinna przedstawić:
a) dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości,
b) aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm, bez nakrycia głowy,
c) dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe,
d) dokumentację medyczną, tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie dwunastu miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej (jeśli była takim badaniom poddawana),
e) dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się do kwalifikacji wojskowej, jeśli stawienie się do kwalifikacji wojskowej w terminie określonym w wezwaniu nie było możliwe.

W przypadku braku możliwości stawiennictwa w określonym terminie prosimy o kontakt z właściwym terytorialnie urzędem miasta lub gminy.

Informujemy, że w razie niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, wójt lub burmistrz (prezydent miasta) z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub wojskowego komendanta uzupełnień nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez Policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

ZAPRASZAM i zachęcam do złożenia wniosku!

Rzecznik prasowy
42 Batalionu Lekkiej Piechoty w Morągu
Szer. Dorota Karbowska

"Zawsze gotowi, zawsze blisko!"

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5