Zwiedzaliśmy willę przy ul. Mazurskiej 2 [WIDEO, ZDJĘCIA]. Jaka czeka ją przyszłość?

2019-02-14 12:30:21(ost. akt: 2019-02-14 13:03:25)
Widok ze strychu willi przy ul. Mazurskiej 2 na wschód

Widok ze strychu willi przy ul. Mazurskiej 2 na wschód

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

To klasyczny konflikt serca z rozumem. Serce chciałoby zatrzymać zabytkową willę w zasobach miasta Iława (może muzeum regionalne w tym miejscu?), natomiast rozum jasno mówi, że ratusza nie stać na remont nieruchomości położonej przy Mazurskiej 2.
To już na naszym portalu jest miniserial, a główną bohaterką wciąż jest niesprzedana willa. W przeszłości pisaliśmy o niej już kilkakrotnie. Ostatnio 2 lutego tego roku w publikacji Willa przy ul. Mazurskiej 2 wciąż niesprzedana. Powstanie tu muzeum?

Budynek jest pięknie położony: w turystycznej części Iławy, a do Jezioraka jest dosłownie kilka metrów. Z okien i tarasów nieruchomości roztacza się widok na najdłuższe jezioro w Polsce oraz jego nabrzeże. Co z tego jednak, skoro już dwie próby sprzedaży zabytku w drodze ustnego przetargu nie były skuteczne?

Zarówno za pierwszym wywołaniem (cena 1 700 000 zł) jak i za drugim (1 390 000 zł) nikt nie wpłacił określonego wadium, więc też nikt nie przystąpił do przetargu. Jak już wspominaliśmy wcześniej, chętni podobno byli, nawet zwiedzali budynek, jednak nie było tak szczęśliwego finału, jak w przypadku zabytkowej też kamienicy przy ul. Ostródzkiej 2, którą kupił iławski przedsiębiorca Andrzej Dzieniszewski.

Władze miasta wciąż się zastanawiają, co zrobić z tą nieruchomością. Dziś (czwartek 14 lutego) wraz z burmistrzem Dawidem Kopaczewskim, jego zastępczyniami Dorotą Kamińską i Mariolą Zdrojewską, a także przewodniczącym rady miasta Michałem Młotkiem zwiedzaliśmy zabytek. Jeszcze niecałe dwa lata temu był on zamieszkany, później — wobec planów sprzedaży — rodziny otrzymały inne lokale mieszkaniowe, a willa opustoszała.

Wiceburmistrz Kamińska była zachwycona obiektem, przewodniczący Młotek (regionalista, twórca Internetowego Muzeum Iławy, wielki zwolennik stworzenia muzeum regionalnego w Iławie) już patrzył na wnętrza pod kątem ich adaptacji na przyszłe sale (salki) muzealne. Niektóre pokoje są małe, jednak układ całego budynku jest taki, że wiele jest przechodnich pomieszczeń.
— Podoba mi się ten budynek i uważam, że sprawdziłby się jako siedziba muzeum regionalnego — mówi przewodniczący.

Trochę inne zdanie ma burmistrz Iławy.
— To bez wątpienia piękny budynek położony w kapitalnej okolicy. Jeśli jednak go nie sprzedamy, to w naszym budżecie powstanie "dziura" o wielkości około miliona złotych. Z drugiej strony, remont willi pochłonąłby jeszcze większe środki — mówi Dawid Kopaczewski, a wiceburmistrz Mariola Zdrojewska, która nadzorowała wiele miejskich inwestycji, także ma świadomość, że prace przy zabytku, czyli pod nadzorem konserwatora, pochłaniają wielkie koszty.

Na pytanie: Jaka przyszłość czeka willę przy Mazurskiej 2? wciąż nie ma odpowiedzi. Do tematu na pewno wrócimy.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5