Nie ma bezpiecznego lodu! WOPR-owcy przestrzegali uczniów iławskich szkół

2019-02-01 09:21:02 (ost. akt: 2019-02-01 10:02:14)
Zdjęcie jest ilustracją do artykułu — akcja iławskich strażaków przeprowadzona 18 lutego 2014 na Jezioraku (przesmyk przy Wielkiej Żuławie)

Zdjęcie jest ilustracją do artykułu — akcja iławskich strażaków przeprowadzona 18 lutego 2014 na Jezioraku (przesmyk przy Wielkiej Żuławie)

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Ferie zimowe to czas różnych aktywności. Ważne, aby wypoczynek zimą był nie tylko atrakcyjny i aktywny, ale przede wszystkim bezpieczny, dlatego ratownicy WOPR Iława odwiedzili iławskie szkoły podstawowe, gdzie podczas spotkań — wspólnie z funkcjonariuszami policji — przekazali uczestnikom wiedzę dotyczącą zagrożeń związanych z korzystaniem z zamarzniętych akwenów.
Spotkania obejmowały szkoły podstawowe nr 1 oraz nr 4 w Iławie. Uczniowie poznali zasady bezpiecznego zachowania na lodzie, obejmujące m.in budowę tafli, sposób przemieszczania się po lodzie, miejsca niebezpieczne oraz zagrożenia wynikające z załamania się lodu. Najważniejszym elementem pogadanki było zaprezentowanie postępowania w przypadku załamania się lodu pod osobą postronną, samoratownictwa a także postępowania z poszkodowanym w hipotermii.

Ratownicy popularyzowali bezpieczne korzystanie z miejskiego lodowiska, zamiast zamarzniętych zbiorników wodnych.

Ratownicy od wielu lat prowadzą akcje profilaktyczne wśród dzieci i młodzieży w przedszkolach, szkołach podstawowych oraz szkołach średnich. Akcje „Bezpieczne lato z WOPR” oraz „Bezpieczna zima z WOPR” przeprowadzane są przed feriami letnimi, jak również zimowymi, gdy często korzystamy z rekreacji na obszarach wodnych.

— Zima to okres, w którym nasze działania są ograniczone do minimum na wodzie, ale zwiększone w zakresie szkoleń ratowniczych oraz prowadzenia akcji profilaktycznych — podkreśla Michał Świniarski z Iławskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

— Pamiętajmy, że nie ma czegoś takiego jak bezpieczny lód! Budowa lodu nie jest jednolita, jego przekrój może zmieniać się w zależności od miejsca, ukształtowania dna, obecnych budowli hydrotechnicznych czy linii brzegowej. Unikajmy korzystania z lodu w pobliżu ujść rzek, cieków wodnych, wszelkich budowli hydrotechnicznych oraz na wszelkich rzekach, których nurt może osłabiać konstrukcję lodu. Pamiętajmy o zabraniu specjalnych kolców lodowych oraz pozostawieniu informacji osobie, która pozostaje na lądzie: gdzie się udajemy oraz o której godzinie planujemy wrócić. Takie działanie może przyśpieszyć akcję ratowniczą! — dodaje Michał Świniarski.

Gdy załamie się lód pod nami pamiętajmy!
– głośno wołaj o pomoc!
– staraj się zdjąć ubrania, które znacznie nasiąkają wodą – pomoże Ci to utrzymać się na powierzchni wody;
– rozłóż szeroko ręce na krawędzi lodu rozkładając ciężar na jak największej  powierzchni;
– gdy wydostaniesz się na lód, czołgaj się do stabilnego miejsca;
– jak najszybciej zdejmij mokre ubrania, wysusz się o stopniowo ogrzewaj organizm do przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego;
 
Gdy jesteś świadkiem zdarzenia:
– zadzwoń na numer alarmowy: 984, 601 100 100 lub 112;
– jeżeli jesteś w stanie pomóż poszkodowanemu:
> znajdź coś, co będzie służyło jako przedłużenie ręki np. drewniany kij, lina, pasek;
> staraj się rozkładać swój ciężar na lodzie najlepiej poprzez czołganie się;
> podaj poszkodowanemu przygotowany wcześniej przedmiot;
> gdy poszkodowany będzie na brzegu, ogrzej go oraz zadzwoń ponownie na numer alarmowy i poinformuj o zmianie sytuacji!


red
ilawa@gazetaolsztynska.pl2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5