Lotnicza Majówka — czy uważasz, że miasto powinno organizować to wydarzenie? [SONDA]

2019-01-10 15:14:57(ost. akt: 2019-01-10 15:44:42)
Jedną z największych atrakcji Lotniczej Majówki 2018 były pokazowe przeloty MIG-a 29

Jedną z największych atrakcji Lotniczej Majówki 2018 były pokazowe przeloty MIG-a 29

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Od kilku tygodni trwa w Iławie dyskusja, czy miasto stać na organizowanie pikniku lotniczego połączonego z podniebnym, robiącym ogromne wrażenie pokazem. A wszystko zaczęło się od zapytań radnych...
Podczas grudniowych sesji rady miasta radni, m.in. Ewa Jackowska i Dariusz Rozborski, dopytywali burmistrza Iławy Dawida Kopaczewskiego i jego zastępczynie oraz skarbnik miasta o koszty Lotniczej Majówki. Pytania dotyczyły ostatniej edycji.
Wywołani do tablicy włodarze odpowiedzieli szybko, że jest to ponad 500 tys. zł. Dokładnej odpowiedzi jednak od razu nie udzielili, bo też potrzebowali czasu na finansowe podsumowanie tego wydarzenia. Wydarzenia, jak się nagle okazało, budzącego kontrowersje. Właściwie kontrowersje związane są właśnie z kosztami, a nie samym pokazem.

Impreza, dzięki której o Iławie stało się głośno (dosłownie i w przenośni) ma swoich zwolenników, którzy uważają, że promocja miasta i sam poziom wydarzenia po prostu muszą kosztować. Wiceburmistrz Iławy Dorota Kamińska dodawała podczas sesji, że dzięki Lotniczej Majówce Iława staje się jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem, także dla osób, które być może w przyszłości zdecydują się na zamieszkanie w mieście nad Jeziorakiem.

Są też przeciwnicy, którzy uważają, że Iławy nie stać na tak duży wydatek — jednym z przedstawicieli tej grupy jest choćby radny Rozborski, ale nie tylko on. A może rozwiązaniem jest to, aby za wstęp na teren Dzikiej Plaży, skąd najlepiej widać podniebne show, płacić np. 5 lub 10 złotych? Dzięki wpływom z biletów bilans (finansowych) zysków i strat wyglądałby już inaczej.


Jak nam powiedziała wiceburmistrz Dorota Kamińska, urząd miasta Iława na organizację Lotniczej Majówki w 2018 roku przekazał do Iławskiego Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji 492 tys. zł, a do Iławskiego Centrum Kultury — 111 tys. zł. W przypadku ICK, całość poszła na organizację koncertu wieńczącego piknik lotniczy. To nam daje sumę 603 tys. zł. Pamiętać jednak trzeba, że 47 tys. zł pochodziło od sponsorów, zatem miasto Iława na Lotniczą Majówkę 2018 wydało 556 tysięcy złotych (oczywiście kwoty podajemy w zaokrągleniu).

Jest kilka dużych elementów składowych (obsługa i przyloty statków powietrznych; noclegi dla wszystkich gości; ochrona i promocja wydarzenia; wymieniony wcześniej koncert itd.), które można rozbić na mniejsze, jednak na to przyjdzie pora.

Teraz natomiast mamy do Was pytanie: co sądzicie o Lotniczej Majówce i jej kosztach? Iławę stać na to wydarzenie? Jest kilka możliwości odpowiedzi. Zapraszamy do udziału w sondzie
Co sądzisz o Lotniczej Majówce i jej kosztach? Iławę stać na to wydarzenie?
Lotnicza Majówka powinna odbywać się w takiej formie, jak dotychczas. Iława zasługuje na takie wydarzenie
55.96%
Tak dla Lotniczej Majówki, ale koszty muszą zostać zmniejszone
4.33%
Lotnicza Majówka powinna być dalej organizowana, ale wstęp na widownię powinien być płatny (5/10 zł)
15.88%
Lotnicza Majówka jest za droga. Iławy na to nie stać
6.86%
Lotnicza Majówka jest niepotrzebna. Za te pieniądze można zorganizować kilka innych imprez
11.91%
Nie mam zdania w tym temacie
1.44%
Powinna odbywać się co dwa lata
3.61%

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Senior #2676370 | 5.60.*.* 5 lut 2019 18:22

  Miejscowości, które mają lotnicze tradycje, przemysł, aerokluby, szkoły lotnicze, zasłużone dla Ojczyzny nazwiska pilotów, którzy w tych miejscowościach się urodzili lub żyli organizując pokazy lotnicze promują swoją historię, tradycje, podkreślają swoją tożsamość. Połowę lub 90% budżetu wpłacają sponsorzy, którzy przy okazji takiego wydarzenia promują swoje marki. Pokazy są nad lotniskiem, teren jest zabezpieczony, ogrodzony, widzowie kupują bilety, które zasilają budżet miasta. Lotnictwo służy obywatelom. Ostatnio dzięki samorządowcom, którzy mają parcie na szkło, chcą wygrać wybory powstało wiele takich "pokazów". Dziwna moda zapanowała w Polsce - na lotniskach organizują regaty a nad jeziorami pokazy lotnicze. Bardzo to oryginalne i nielogiczne. W tym roku pojadę z małżonką do Płocka. To piękne miasto wyda na pokazy tyle samo co Iława a pokazy będą miały o wiele bogatszy program i będą trwały dwa dni. Panie Burmistrzu, proszę zadzwonić do pana prezydenta Płocka i zapytać go jak to jest, że on wyda tyle samo pieniędzy przez dwa pełne dni a Pan "musi" taką samą kwotę przetransferować do paru kieszeni w parę godzin. Młody Pan jest... może dlatego nie potrafi Pan podejmować właściwych decyzji.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Darek #2675750 | 5.60.*.* 4 lut 2019 23:37

  Jeśli dobrze liczę to w parę godzin poszło z dymem ponad 600 tyś zł. Czy w Iławie nie ma domu dziecka, nie ma dzieci, które mają bezrobotnych rodziców i nie stać ich na nowe buty, tornister, książkę, wyjazd na wakacje? Nie pytam o sumienie organizatorów tego "show" - jednego ze słabszych w Polsce ale władze miasta. Pokażcie się na zakończeniu tego "show" i powiedzcie dzieciom, bezrobotnym, starszym ludziom , ze tym razem im nie pomożecie bo właśnie w parę godzin wydaliście kolejne 600 tyś na paru organizatorów i prywatne samoloty - wojsko przylatuje za darmo jakby ktoś chciał wiedzieć. Więc pokażcie swoje dumne oblicza aby wszyscy widzieli na kogo zagłosowali. Radnym, którzy patrzą Wam na ręce należy się szacunek.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Mieszkaniec #2675730 | 188.147.*.* 4 lut 2019 22:45

  Klejny raz zostaną wydane wielkie publiczne pieniądze. Niektórzy mówią, że to promocja miasta. Jaka promocja? Impreza organizowana w maju gdzie turystów jak na lekarstwo. Termin bardzo ryzykowny jeżeli chodzi o pogodę. A koszty..... Ludzie za 350-400 tys ( a nie za ponad 500tys) robi się podobne a nawet lepsze imprezy lotnicze i to dwudniowe. Niestety za ciężkie samorządowe pieniądze robi się tu jedną z najgorszych tego typu imprez w Polsce. Od razu widać, że impreza jest bardzo przeszacowana kosztowo. Pamiętajcie, że Iława i okolice nia mają nawet lądowiska czy lotniska. Ten teren to czarna dziura na lotniczej mapie Polski. Miasto dałoby sobie spokój jednego roku z tą imprezą, a za te pieniądze zorganizowano by lądowisko w okolicy. Dałoby to możliwość przybliżenia lotnictwa Iławiakom nie tylko z powietrza ale i na ziemi. Podobno nawet zgłosiło się kilka firm i chciano to zorganizować taniej i lepiej. Zobaczymy co w tym roku za nasze pieniądze zostanie zrobione.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Kibic #2660586 | 94.254.*.* 11 sty 2019 10:01

  Piłka dla miasta to promocja a dla mieszkańców rozrywkaŁattwo dać pieniądze tylko rozsądnie nimi gospodarować jest ciężko. Miasto dając kasę musi mieć swojego człowieka w zarządzie który miałby siłę głosu adekwatną do kwot przekazanych Jeziorakowi. Nie wyobrażam sobie żeby mogła to być inna osoba niż Sobociński.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Bolo #2660286 | 31.0.*.* 10 sty 2019 20:41

   Na Jeziorak chodzi rocznie ponad 15 tysięcy osób a dostał tylko 50 tyś, gra wychowankami i ludźmi z okolicy i promuje nasze miasto

   odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (8)
  2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5