"Kler" rekordzistą iławskiego kina! Sprawdź, ile osób przyszło na film

2018-11-09 09:57:25(ost. akt: 2018-11-09 12:30:20)
Nic tak dobrze nie robi promocji dzieła, w tym przypadku filmu, jak kontrowersje które wywołuje oraz krytyka ze strony jego przeciwników. Właśnie mamy do czynienia z przykładem idealnym: na film "Kler" ludzie walą do kin drzwiami i oknami! Także w Iławie.
Obraz Wojciecha Smarzowskiego (reżyseria) ukazujący choroby toczące (polski) kościół katolicki to filmowy fenomen. Nie tylko w Polsce, bo także za granicami naszego kraju zrobiło się on nim naprawdę głośno.
— Według naszych obliczeń do 4 listopada film "Kler" obejrzało w polskich kinach prawie cztery miliony osiemset tysięcy osób. Na razie nie posiadamy statystyk z kin zagranicznych — mówi Paweł Glica z działu dystrybucji filmowej w Kino Świat (dystrybutor "Kleru"), z którym rozmawialiśmy dziś rano.
— Do tej pory w skali kraju w przeszłości tylko dwa polskie dzieła okazały się popularniejsze: to "Pan Tadeusz" oraz "Ogniem i Mieczem" — dodaje Glica.

A jak te statystyki wyglądały w iławskim kinoteatrze "Pasja"? Jak się okazuje, "Kler" stał się właśnie rekordzistą!
— Łącznie na film Wojciecha Smarzowskiego przyszło do naszego kina 6 tysięcy osób. Tym samym "Kler" pobił dotychczasowy rekord należący do "Listów do M. 3", który obejrzało u nas ok. 5 600 widzów — wylicza Ewa Wiśniewska, dyrektorka Iławskiego Centrum Kultury, pod które podlega kino.

O popularności kontrowersyjnego dzieła wśród mieszkańców Iławy i okolic (do kina ICK przyjeżdżali też widzowie z wielu innych miejscowości) świadczy fakt, że trzeba było dołożyć dodatkowych kilkanaście seansów.
— Początkowo film wyświetlaliśmy od 12 do 30 października, jednak wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych widzów, postanowiliśmy "Kler" wyświetlać jeszcze w dniach 2-7 listopada. To dało łącznie 33 seanse — mówi Ewa Wiśniewska.

Dyrektorka ICK podkreśla, że spora część biletów była zakupowana wraz z Iławską Kartą Dużej Rodziny.
— Zauważyliśmy z resztą, że nie tylko przy okazji "Kleru", ale także wielu innych filmów iławianie korzystają z Karty Dużej Rodziny, z czego możemy się tylko cieszyć, bo widzów nam przybywa — zauważa Wiśniewska.
A teraz o pieniądzach: miłośnicy filmu w kasie iławskiego kina zostawili 80 tysięcy złotych. ICK zarobi z tego około połowę, co jest pokaźną sumką.

Kto z iławian filmu nie widział na miejscu, na razie tę szansą stracił, bo w środę 7 listopada miał miejsce ostatni — póki co — seans. Dyrektorka ICK zastanawia się nad kolejnymi, jednak w najbliższym czasie może być o to trudno, bo w repertuarze będą teraz zapewne rządziły pozycje związane ze świętami, jak choćby "Planeta Singli 2". O pobicie rekordu "Kleru" może być jednak bardzo trudno.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

Co gra iławskie kino "Pasja"? Sprawdź REPERTUAR.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. olsztynianin #2620794 | 88.156.*.* 9 lis 2018 21:13

    nic ciekawego ,czubki łykaja jak , bocian zaby , , nie widzielismi jeszcze jak towarzysze bawili sie na warmi i mazurach , co wyrabiali w osrodkach nad jeziorami na koszt podatnika polskiego

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5