Akcja "BohaterOn" w iławskiej Jedynce

2018-11-07 10:42:39 (ost. akt: 2018-11-07 11:18:06)

Autor zdjęcia: Szkoła Podstawowa nr 1 w Iławie

BohaterON. Włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historyczno-patriotycznej, w której uczniowie „Jedynki” uczestniczyli po raz drugi.

W związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i działaniami podjętymi „Dla Niepodległej” w naszej szkole zorganizowano akcję BohaterOn - kartka dla Powstańca. Odbył się też konkurs na najciekawszą kartkę, w którym zwyciężyły: Wiktoria Kempczyńska z klasy III B, Oliwia Gęstwicka z klasy VIII B i Julia Sistermann z klasy VIII D. 

W ubiegłorocznej edycji projektu 60 uczniów gimnazjum pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego, Agnieszki Prass pisało, a potem wysłało kartki do Powstańców. Dwóch uczniów otrzymało nawet odpowiedzi od adresatów. W tym roku więcej uczniów i nauczycieli, a nawet rodziców zainteresowało się akcją, a koordynatorem została pani Prass. 

Akcja BohaterOn ma na celu zachowanie pamięci o Powstaniu, uhonorowanie jego bohaterów, nawiązanie z nimi kontaktu poprzez wysłanie kartki. Zachęciłam uczniów oraz nauczycieli do udziału w kampanii BohaterOn, ponieważ to piękny projekt. Pozwala on edukować młodych Polaków i zachowywać pamięć o wydarzeniach tamtych dni dzięki relacjom  żyjących jeszcze Powstańców. Jest to projekt, który łączy pokolenia - mówi koordynatorka szkolnej akcji BohaterOn.  

Powstańcy poświęcili swoją młodość, zdrowie, przyjaźń, miłość, wolność, dlatego zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek – akcja BohaterON pozwala młodym Polakom na wyrażenie tego w symboliczny sposób. Projekt uczy wychowania do wartości, wzmacnia poczucie tożsamości narodowej, krzewi postawy patriotyczne - dodaje pani Prass.
 Akcja polegała na napisaniu kilku słów dla Powstańca z wykorzystaniem pocztówki BohaterON. Uczniowie wypisując kartki dla Powstańców, dokonywali wyboru biogramów Powstańców ze strony internetowej akcji lub ze strony internetowej IPN-u. Niektórzy podawali swój adres zwrotny, licząc na kontakt korespondencyjny z Powstańcem. 

Uczniowie napisali 280 kartek. Podsumowaniem akcji było wykonanie pamiątkowego zdjęcia.  Uczniowie utworzyli na dziedzińcu "Jedynki" znak kotwicy z literą P - symbolem Polski Walczącej, który podczas działań wojennych rysowano na ścianach budynków walczącej stolicy.  Wszystkie kartki zostaną dostarczone do adresatów przez fundację Sensoria, która jest organizatorem akcji.

Nadesłane: Szkoła Podstawowa nr 1 w Iławie

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5