Seweryn Szczepański opowie o czarownicach i wilkołakach... całkiem na poważnie

2018-10-17 17:00:11 (ost. akt: 2018-10-17 15:48:39)
Opowieści o czarownicach, wilkołakach i monstrach, które rozpalały wyobraźnie ludzi średniowiecznej nowożytnej Europy znane są także z obszaru Prus. Opowie o tym w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Iławie, we wtorek 30 października, dr Seweryn Szczepański, w ramach spotkań z historią.
Wiele z nich miało źródła w jeszcze pogańskich czasach, inne brały się z lęku przed ludźmi obarczonymi chorobami zarówno psychicznymi, jak i fizycznymi. Nierzadko też stroniący od społeczeństwa odludek odbierany był jako zagrożenie dla porządku społecznego małej wspólnoty, która dzieliła na co dzień się troskami i radościami. Często w tych wspólnotach rodziły się jednak monstra, które albo były jak wierzono karą za grzechy rodziców (najczęściej matki) lub też odbierane były jako prodigia, mające ostrzegać ludzi przed gniewem Niebios.
Jak traktowano w Iławie i okolicy oskarżane o czary kobiety (znany jest też przypadek mężczyzny)? Czy w Prusach pojawiali się wilkołacy? Jak należy wytłumaczyć rodzące się wśród ludzi monstra? Czym zajmował się w latach 1935-1944 powołany przez Heinricha Himmlera w ramach SS specjalny oddział badaczy z H-Sonderauftrag?
Odpowiedzi na to poszukamy w bogatych źródłach historycznych i współczesnej wiedzy medycznej już we wtorek 30 października. Początek godz. 18:00.
Uwaga! Wykład ilustrowany jest drastycznymi opisami i ikonografią.2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5