Przedszkolaki z Majki odwiedziły komendę iławskiej policji

2018-10-09 13:39:59 (ost. akt: 2018-10-09 13:42:15)

Autor zdjęcia: KPP Iława

Uczyć, informować, zapobiegać – to hasła, które przyświecają spotkaniom dzieci z policjantami w ramach profilaktycznego programu „Do źródeł wiedzy o bezpieczeństwie – Otwarte Jednostki Policji”. To właśnie w ramach tego projektu dzieci z Przedszkola Niepublicznego „Majka” w Iławie miały możliwość zwiedzić jednostkę KPP Iława i dowiedzieć się, na czym polega praca policjantów.
Komendę Powiatową Policji w Iławie odwiedziły dzieci z Przedszkola Niepublicznego „Majka” w Iławie, które od samego początku trafiły pod opiekę oficera prasowego iławskiej jednostki asp. Joanny Kwiatkowskiej. Pod jej okiem przedszkolaki poznawały tajniki wykonywania zawodu policjanta.

Dzieci w pierwszej kolejności dowiedziały się jakie są zasady wchodzenia na teren Komendy Powiatowej Policji w Iławie. Asp. Kwiatkowska poinformowała przedszkolaków dlaczego należy okazać dokument tożsamości w Punkcie Obsługi Interesanta oraz przybliżyła na czym polega praca oficera dyżurnego jak również jego zastępcy, do których dzwonimy kiedy potrzebujemy pomocy.

Policjantka opowiedziała czym na co dzień zajmują się funkcjonariusze prewencji jak również ruchu drogowego. Poinformowała dlaczego mundurowi z Wydziału Ruchu Drogowego noszą kamizelki odblaskowe oraz białe czapki, białe pasy czy białe rękawiczki. Następnie dzieci zobaczyły jak wygląda pomieszczenie przejściowe, w którym mundurowi wykonują czynności np.: z osobą zatrzymaną na kradzieży sklepowej czy nietrzeźwym kierującym.

Po czym uczestnikom spotkania  opowiedziała  czym na co dzień zajmuje się dzielnicowy i dlaczego właściwie nazywany jest „policjantem pierwszego kontaktu”. Policjantka podkreśliła, że w jego pracy najważniejszy jest kontakt z obywatelami. Pomocna jest w tym aplikacja mobilna Moja Komenda oraz Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Asp. Joanna Kwiatkowska wyjaśniła uczestnikom spotkania czym są te aplikacje, do czego służą i w jaki sposób można z nich korzystać.

Największą atrakcją dla dzieci okazała się możliwość wykonania sobie odcisków palców. Następnie policjantka przybliżyła przedszkolakom sylwetki trzech czworonożnych funkcjonariuszy pracujących w iławskiej jednostce.  Policjantka poinformowała uczniów dlaczego jeden pies to owczarek niemiecki a drugi belgijski oraz czemu trzeci czworonożny funkcjonariusz uczył się niedawno w szkole. Asp. Joanna Kwiatkowska zaprezentowała również jakimi pojazdami poruszają się mundurowi informując jednocześnie czym różni się radiowóz oznakowany od nieoznakowanego oraz po co policjantom motorówka. 

Na koniec rozmowy wszyscy razem przypomnieli sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa otrzymując od policjantki odblaski zakupione przez Urząd Miasta Iława.

(jk/tm)

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5